Dvojité skriňové steny sa používajú ako dvojvrstvové ľahké priečky. Na to je potrebný odstup zadnej strany od steny 5 až 10 cm, bez pevného ukotvenia. Ak výška nábytku nedosahuje úroveň stropu, musí byť dvojitá vrstva ďalej vedená konzekventným spôsobom až po strop. Zadné steny musia byť škarotesné resp. „nepriedušné“, dutiny by podľa možnosti mali byť vyplnené nie veľmi ľahkým, poréznym materiálom a pripojenia na steny, podlahu a stropy by mali byť úplne utesnené.
Zaťažovanie dvojitej vrstvy steny
Vylepšenie môže byť dosiahnuté prostredníctvom celoplošného zvýšenia plošnej hmotnosti zadnej steny. Pritom musí ostať zachovaný princíp potrebnej ohybnosti (systém listovej pružiny) ľahkej konštrukčnej priečky. Možnosti pre zlepšenie:
- viacnásobné oplášťovanie ako pri dvojvrstvových sadrokartónových stenách,
- zaťaženie ťažkými fóliami alebo ťažkými vrstvami, v prípade potreby na báze sendvičovej konštrukcie medzi dvoma doskami,
- oceľové plechy až do hrúbky 3 mm v zovretej sendvičovej konštrukcii,
- ohybovo mäkký olovený plech,
- sadrokartónové dosky s pevne nakašírovaným povrchom z oloveného plechu („ochranné dosky proti röntgenovému žiareniu“) do hrúbky 3 mm (cca. 48 kg/m2), odstupňované po 0,5 mm.
Dvere
Pri zvýšených protihlukových požiadavkách musia byť naplánované trvalé pružné tesniace prúžky. Pre vyššie požiadavky je potrebné dvojdrážkové vyhotovenie dverí s precíznym obvodovým tesnením. Pri ešte vyšších požiadavkach sú namiesto masívnych dverí použité dvojvrstvové dverové konštrukcie. Norma ÖNORM určuje dverám určité minimálne hodnoty zvukovej izolácie Rw. Napríklad pre vchodové dvere do funkčných celkov (kancelárskych jednotiek, bytov) je to 33 dB resp. 42 dB. Pri dverách medzi „chránenými miestnosťami“ v rámci jedného funkčného celku je to 28 dB. Pri existujúcich diskrétnych nárokoch (napr. poradenské miestnosti pre zákaznícky servis v bankách a pod.) sú potrebné dvere s minimálnou hodnotou izolácie 40 dB.
Zvukovo absorbčné materiály
Stropy v kanceláriách
V prvom rade ich treba prispôsobiť zvukovo absorbčným konštrukciám, nakoľko sa rozprestierajú nad celým priestorom a sú nad všetkými pracovnými miestami. Navyše sú vždy veľkoplošné a preto sú veľmi účinné. Za týmto účelom sú k dispozícii rôzne materiály, napríklad dierované alebo štrbinové dosky zo:
- sadrokartónu
- dreva (preglejky)
- oceľových plechov
Za nimi musí byť vzdušný priestor vyplnený poréznym materiálom. Dôležité upozornenie: Rozhodujúce pritom sú priemery dier a šírky štrbín ako aj percentuálny podiel perforačných plôch na celkovej povrchovej ploche (podiel perforácie). Tieto diery a štrbiny musia kompletne prechádzať cez doskové materiály. Porézne panely pozostávajúce z dosiek z minerálnych vlákien s rôznymi povrchovými povlakmi, penové dosky bez aj s povrchovou štruktúrou, ktoré sú vhodné na stropné kryty, sa umiestňujú horizontálne. Môžu byť použité aj vo vyšších miestnostiach ako vertikálne visiace nástenky s vhodnými rozmermi a odstupmi. Dosky z minerálnych vlákien potrebujú priedušný obal s parozábranou.
Skriňové steny
Otvorené modely pôsobia v závislosti od obloženia viac či menej zvukovo izolačne. Hladké skriňové dvere môžu byť vybavené napr. vysoko zvukovo izolačným dierovaním/drážkovaním Perforácia musí byť vždy kompletne priechodná. Aby sa zabránilo eventuálnemu prenikaniu prachu, môžu byť vnútorné strany dverí pokryté priedušnou ochrannou vrstvou.
Mobilné akustické bariéry/protihlukové steny
Bránia priamemu zlučovaniu zvukov (čo zodpovedá priamemu vizuálnemu spojeniu) medzi jednotlivými pracovnými miestami a zároveň obmedzujú neželané zvukové odrazy. Akustické bariéry tohto typu majú minimálnu dĺžku 1,5 m a výšku od 1,0 až do 1,5 m a viac. Obvykle sa skladajú z jednej pevnej dosky tvoriacej jadro, ktorá prepúšťa len veľmi málo zvuku. Na oboch stranách tejto základnej dosky sú za účelom zvukovej absorpcie nanesené relatívne hrubé vrstvy porézneho materiálu, ktoré môžu byť vybavené napr. vzduchovo transparentnými (priedyštnými) textilnými poťahmi alebo čalunenými dierovacími podložkami.
Podlahové a kobercové krytiny
Opäť a znovu sa položením koberca v otvorených kanceláriách očakáva veľké zlepšenie ohľadom zníženia hodnoty hluku a optimalizácie akustiky priestoru. To však nie je pravda. Koberce síce znižujú úroveň kročajového hluku. Naproti tomu však úbytok hladiny hluku kancelárskych zvukov závisí len mierne od absorbčných schopností podlahy. Výrazné absorbčné efekty sú dosiahnuté len pri vysokých frekvenciách približne od 1.000 Hz. Napriek tomuto miernemu zníženiu sa v miestnostiach s následným použitím koberca subjektívne dosiahne zlepšenie „akustického pohodlia“.
Zdroj: Neudorfler, Ilustračné foto: Stock.xchng