Podľa Atradius barometra platobnej morálky pre východnú Európu v máji 2015 najmä likvidácia, nútená správa, či bankrot spoločností sú dôvodom pre oneskorené úhrady faktúr domácich odberateľov. Až 41,2% priemerného celkového objemu domácich faktúr vo východnej Európe bolo uhradených po splatnosti. Väčšina respondentov tento fakt pripisuje práve insolvenčnému konaniu odberateľov, vedúcemu k problematickému podnikateľskému prostrediu. Percento úhrady slovenských domácich faktúr po splatnosti je o čosi vyššie. „V priemere 47,7% z celkového objemu domácich faktúr u nás nebolo uhradených v splatnosti, pri exporte je to 37%, avšak najväčší nárast pohľadávok po splatnosti zaznamenali slovenské firmy pri exporte, a to v priemere o 13,3% (domácich iba 9%)“, konštatuje Tomáš Mezírka, spol. Atradius Credit Insurance N. V.
Foto: Freeimages.com
Po skúsenostiach z minulých rokov s nárastom objemu nezaplatených pohľadávok je pozorovateľný celoeurópsky trend znižovania objemu obchodu, realizovaného na splatnosť. Avšak averzia k poskytovaniu odložených splatností na Slovensku je najvýraznejšia. Kým priemer Európy sa pohybuje okolo 41% obchodu realizovaného na splatnosť, u slovenských dodávateľov je to len 20%, ako pre domáci, tak i zahraničný obchod. „Z prieskumu vyplýva výrazný nárast opatrnosti slovenských firiem pri poskytovaní dodávateľských úverov. Na jednej strane je to síce rozumné, ale ak je táto averzia k riziku neprimerane vysoká, zbytočne tak pripravuje slovenské spoločnosti o obchodné príležitosti, ktoré potom využijú rady ostatné firmy regiónu“, hodnotí Tomáš Mezírka. Upozorňuje na údaj o DSO (priemerná doba inkasa platieb), kde je DSO na Slovensku 34 dní, pričom priemer východnej Európy je 59 (u českých susedov 50 dní, u maďarských a poľských 80 dní) a západnej Európy 48 dní.
Aj napriek avizovanému nárastu opatrnosti je situácia na Slovensku v priemere lepšia ako v zahraničí pri pohľadávkach nezaplatených 90 a viac dní po splatnosti. „V tuzemskom obchode je priemer na Slovensku 5,4%, vo východnej Európe 7,2% a západnej až 7,6%. V exporte je opatrnosť slovenských firiem ešte výraznejšia, ak slovenské firmy evidujú 90 a viac dní po splatnosti iba asi jedno percento exportných pohľadávok, vo východnej Európe je priemer 6,7%, v západnej až 7%“, udáva Mezírka. Toto sa odrazilo aj na celkovom priemernom objeme nedobytných pohľadávok, ktorý slovenské firmy deklarujú, teda len 0,4% oproti priemeru 1,1% pre východnú a 1,2% pre západnú Európu.Aj napriek konzervatívnosti Slovenska je tu stále zrejmá nedôslednosť pri riešení predovšetkým domácich pohľadávok, ktorá sa prejavuje na objeme pohľadávok nesplatených v termínoch pri tuzemskom obchode. „Ak sa porovnajú uvedené DSO a objem prekračovania splatností, je jasne viditeľné, že slovenské firmy buď bežne operujú s tzv. "šedou splatnosťou" alebo je pre nich termín "deň splatnosti" iba slovom na papieri“, dodáva Tomáš Mezírka.
Zdroj:Atradius Credit Insurance N. V