Je to všeobecne uznávaná pravda — alebo aspoň dosť diskutovaná v sociálnych médiách — že žena, ktorá pracuje v kancelárii, chce vždy sveter. Klimatizácia v kancelárii je často nastavená na teplotu, ktorá ženám pripadá chladnejšia; a tak sa táto diskusia kolegov počas prestávok ujala pod názvom “bitka o termostat.” Jedna štúdia dokonca tvrdí, že keďže ženy majú pomalší metabolizmus a na pracovisku je zaužívaný stereotyp, ktorý bol vyvinutý na nastavenie teploty pred desiatkami rokov na základe pohodlia mužov, produkcia teploty ženského tela môže byť nadhodnotená až o 35 %.
Zdroj: Pixabay.com
Avšak otázka, ktorú si nekladie veľa ľudí je, či teplota ovplyvňuje produktivitu mužov a žien odlišným spôsobom. V štúdii zverejnenej v časopise PLOS One, výskumníci uviedli, že muži si pri chladnejších teplotách viedli vo verbálnych a matematických testoch lepšie než ženy. Ale ako sa teplota v miestnosti zvyšovala, počet správnych výsledkov u žien výrazne vzrástol. Tieto zistenia si vyžadujú ďalšie potvrdenie v rámci splnenia niekoľkých podmienok. Ale sú prínosom k vedeckému prehodnoteniu priestorov, v ktorých študujeme a pracujeme, ktoré sú niekedy navrhnuté s obmedzeným nastavením fyzických požiadaviek.
Výskumníci požiadali viac ako 500 vysokoškolských študentov, aby písali testy jednu hodinu v izbách s teplotou v rozsahu 16 až 32 stupňov Celzia. Študenti riešili toľko jednoduchých matematických úloh (bez pomoci kalkulačky) koľko stihli, a mali za úlohu usporiadať súbor písmen do toľkých slov, koľkých dokázali v rámci časového limitu. Taktiež boli požiadaní, aby vyriešili sériu zložitých logických úloh.
Teplota nemala žiadny vplyv na výsledky, keď boli považovaní za skupinu. Ale keď výskumníci rozdelili údaje medzi mužov a ženy, objavil sa jasný opakujúci sa vzor. Počet správnych výsledkov pri logických problémoch sa nezmenil, ale po zmene teploty sa zlepšili výsledky v matematických a verbálnych testoch.
“Ak je teplota v miestnosti chladnejšia, muži si vedú oveľa lepšie než ženy,” povedala Agne Kajackaite, výskumníčka v oblasti behaviorálnej ekonomiky vo vedeckom centre WZB Berlin Social Science Center v Nemecku, a autorka tejto štúdie. “Takže tu existuje genderový rozdiel.” Dodala: “Ale potom, keď sa teplota zvýši, tento rodový rozdiel zmizne v matematickom teste, a ženy predbehnú mužov pri verbálnom teste.
Pri každom zvýšení teploty v miestnosti o 7 stupňov, počet správnych výsledkov u žien vzrástol o 1,76%. Tento rozdiel sa vám môže zdať malý do chvíle, než sa to celé spočíta."
“Keď bola teplota nižšia než 21 stupňov Celzia, v priemere ženy správne vyriešili 8,31 matematických úloh,” povedala Dr. Kajackaite. “A keď sa teplota zvýšila nad 26 stupňov, ženy vyriešili správne 10,56 úloh. To znamená, že výkonnosť žien sa zvýšila o 27 %,” dodala.
Znamenajú tieto zistenia, že existuje nejaká ideálna teplota, pri ktorej sú schopnosti mužov a žien viac-menej vyrovnané? To by bol príliš rýchly záver na základe jednej štúdie, ktorá týmto teplotám vystavila ľudí len na jednu hodinu, povedala Dr. Kajackaite.
Na našich pracoviskách alebo v učebniach pracujeme dlhšie časové obdobia a výsledky sa môžu veľmi líšiť buď už o niekoľko hodín alebo počas celého dňa, čo je otázka, ktorú si môžeme klásť pri ďalších výskumoch v budúcnosti.
Výskumníci si rozhodne všimli zaujímavý detail v týchto matematických výsledkoch. Keď sa zvýšila teplota, zvýšil sa aj počet správnych výsledkov u žien a to nielen preto, že sa zlepšil ich percentuálny podiel, ale aj preto, že riešili vyšší počet problémov, ktoré nastali. Prečo by to tak mohlo byť?
“Ženy sa cítia lepšie v teplejších podmienkach, takže dokážu vyvinúť viac úsilia,” uvažoval Dr. Kajackaite. “Ak máte dobrý deň, budete sa snažiť viac. Ak máte zlý deň, budete sa snažiť menej.”
Autor: redakcia, Pôvodný autor: Veronique Greenwood, Zdroj: NYTimes.com