Podľa čerstvej analýzy boli od januára do marca uzavreté prenájmy na takmer 760 000 m2 industriálnych plôch (nové prenájmy plus přejednání zmlúv). To je viac ako polovica celkového objemu v minulom roku. Aj vďaka aktivite nájomcov klesla miera neobsadenosti na rekordne nízku hodnotu 3,6 %, pričom v okolí Prahy alebo Brna je to len 0,9, respektíve 2,4 %. Robustný dopyt tlačí na rast nájomného - v okolí metropoly už sú plochy s nájmom prevyšujúcim 5 EUR za meter štvorcový.
Foto: Panattoni Cheb, Zdroj: BNP Paribas RE
"Developeri, ktorí vlani obmedzili špekulatívne výstavbu bez zaisteného nájomcu, na to reagujú pružne. Aktuálne je vo výstavbe 600 000 m2 nových logistických priestorov a vo fáze prípravy ďalších 900 000 m2, "dopĺňa štvrťročné analýzu Kamila Breen, ktorá v BNP Paribas Real Estate vedie oddelenia prieskumu trhu a poradenstva. Skvelú kondíciu priemyselného sektora dokladá tiež rastúce množstvo předpronájmů, tzn. zasmluvnění skladových priestorov nájomcovia ešte pred začatím plánovanej výstavby. "Najatraktívnejšie projekty sa tak často ani nedostanú do verejnej ponuky a nájdu svoje nájomca mnohokrát ešte pred dokončením povoľovacieho konania," dodáva Dušan Drábek.
Zo štvrťročné realizované dopytu 759 700 m2 (ide mimochodom o medziročný nárast o 191%!) tvoria nové prenájmy tretinu. Napriek tomu vysoko prevyšujú objem novo dokončených priestorov. V prvom kvartáli to bolo niečo vyše 80 000 m2. A podľa predpokladu boli všetky nové haly a terminály dokončené plne obsadené nájomcami. Najväčší podiel na uzavretých prenájmoch mal Bratislavský kraj (30%), nasledovaný plzeňským regiónom (17%) a Prahou a jej okolím (16%).
Vôbec najväčšia transakcia 1. štvrťroku bola uskutočnená v Panattoni Parku Cheb. Spoločnosť Tchibo tu predprenajala 70 000 m2 svojho distribučného centra a novo prenajala ďalších 30 000 m2. Celková transakcia tak dosiahla 102 500 m2. Prítomnosť takého distribučného centra v Českej republike len dokazuje jej výhodnú polohu pre logistiku.
Pokiaľ ide o nové trendy, podľa zistení BNP Paribas Real Estate pandémia rad trendov urýchlila, hoci ich väčšina prebiehala už pred ňou. Zjavný je nástup digitalizácie a tlak na kvalitnejší zákaznícky servis - rýchlejší doručenie, kvalitnejšie služby, hustejšia sieť výdajní. Ďalším skloňovaným pojmom je reshoring / nearshoring. Narušenie dodávateľských reťazcov počas Lockdown vyvolalo rast dopytu po skladových plochách buď priamo v jednotlivých krajinách, alebo minimálne na rovnakom kontinente. Výroba a skladovacie haly sa začali presúvať bližšie k pôvodnému trhu. S tým je spojený termín "odolnosť dodávateľských reťazcov" - "supply chain resilience".
Stále významnejší je zelená logistika a všeobecne udržateľnosť v modernej preprave. "Čím sa stáva logistika ekologickejšia, tým prispieva k lepšiemu životnému prostrediu, je tiež nákladovo efektívnejšie, zvyšuje lojalitu zákazníkov, podporuje rast a je tiež dôvodom prilákanie talentov na trhu práce. Podľa štúdie Harvard Business Review rastú podniky zamerané na udržateľnosť takmer 6x rýchlejšie ako tie , ktoré tak nerobia," dodáva Kamila Breen.
Zdroj: BNP Paribas Real Estate