Developeri i investori sa s ohľadom na situáciu musia adaptovať na iné podmienky, než tomu bolo doposiaľ. Primárne sa zmeny netýkajú vyššie nájmov. Oveľa podstatnejším faktorom je a bude skrátenie, respektíve flexibilita nájomných zmlúv a možné zmenšovanie prenajímaných plôch v priamej úmere k podielu ľudí pracujúcich na home office.
Ilustračné foto: Pexels / Autor fotky: Proxyclick Visitor Management System
Experti BNP, ktorí oslovili stovky kľúčových manažérov, predvídajú len prechodný, a v dôsledku nepatrný, nárast neobsadenosti. V roku 2020 miera neobsadenosti medziročne vzrástla takmer na všetkých európskych trhoch, najmä vďaka dokončenej špekulatívnej výstavbe a uvoľnenie starších kancelárskych priestorov. "Kancelársky trh je schopný pomerne rýchlych korekciou. Aby nedošlo k markantnému previsu ponuky a dopadom aj na výnosy, upúšťajú developeri od špekulatívnej výstavby a prehodnocujú využitie svojich kancelárskych projektov. V Prahe už sme toho napokon svedkami," vysvetľuje Kamila Breen, vedúci oddelenia prieskumu trhu v pražskej pobočke BNP Paribas Real Estate.
Oživenie kancelárskeho trhu spájajú autori štúdie European Property Market / Outlook H1 2021 s podielom očkovaných v spoločnosti. S vyššou odolnosťou populácie sa dopyt "rozmrazí" a nájomcovi začnú reagovať na zmenu prostredia.
"Očakávame, že už v druhej polovici tohto roka vzrastie aktivita. Časť nájomcov bude po audite potrieb svojich tímov riešiť situáciu v existujúcich priestoroch, časť ale zamieri inam. Pozorujeme, že v dôsledku neistoty trhu prenajímatelia už teraz ponúkajú pružnejšie nájomné podmienky. Tento trend bude pokračovať aj v roku 2021 a možno aj dlhšie," domnieva sa Lena Popova, vedúci oddelenia prenájmu kancelárií BNP Paribas Real Estate.
Jej európski kolegovia predpovedajú najživšie nárast záujmu o nové kancelárie v najväčších francúzskych mestách, v Londýne, ale aj v nemeckých mestách Stuttgarte a Frankfurte. V nájomnej aktivite budú hrať veľkú rolu nárast nezamestnanosti a ekonomická kondícia firiem. Nezamestnanosť rástla vo väčšine európskych trhoch. Avšak niektoré trhy boli zasiahnuté menej, v závislosti na zavedených ekonomických opatreniach na podporu zamestnanosti.
Štúdia ale zároveň upozorňuje, že developeri aj vlastníci budú pod väčším tlakom a budú sa snažiť nájomcov udržať, aj za cenu najrôznejších úľav alebo benefitov. Uvoľnené priestory sa budú obsadzovať zložitejšie než pred vypuknutím pandémie. Znovu sa objaví citlivá otázka prevádzkových nákladov, ktoré budú pre nájomcu rovnako dôležité ako samotné nájomné. Výhodu budú mať úsporné kancelárie.
"Žiadny z popísaných faktorov nebude mať vplyv na výkyvy nájomného. Existujúcu stabilnú úroveň nájmov v dopytovaných budovách triedy A, ktorú sme zaznamenali v roku 2020 vo väčšine európskych miest, čaká do roku 2025 pozvoľný rast," usudzuje na základe predikcií svojich kolegov Lena Popova. Upozorňuje ale na to, že výkyvy hore aj dole sú a - ak nezasiahne nečakaný externý vplyv - aj zostanú naozaj minimálne, okolo 1-1,5%.
Zdroj: BNP Paribas Real Estate