Najmä inovácia je hlavným cieľom mnohých firiem. Vďaka rapídne rýchlo rozvíjajúcim sa technológiám a dopyte po dizajne podporujúcom zdravie si firmy čoraz viac uvedomujú dôležitosť investovania do takých nehnuteľností, ktoré sú flexibilné a progresívne; to sú vlastnosti, ktoré zlepšujú výkon zamestnancov a zároveň zvyšujú ich pohodu a spokojnosť na pracovisku. To znamená návrh takých dynamických priestorov, v ktorých je človek stredobodom záujmu, dôveryhodne reprezentujú obchodnú značku a zároveň vytvárajú priestor na rast firmy a príchod nových technológií.
Výzvy, ktorým dnes firmy čelia, viedli k inšpirujúcim zmenám v tom, aký dnes zamestnanci podávajú výkon, ako spolupracujú a pôsobia v podnecujúcom prostredí. Zamestnanci a potenciálni zamestnanci už jednoducho nepracujú v univerzálnych priestoroch, ale skôr v pracovných priestoroch, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby vyhovovali jedinečným potrebám firmy s cieľom zlepšiť výkon a produktivitu, prilákať nových talentovaných zamestnancov, podporovať ich zdravie a pohodu a dať im podmienky na to, aby boli inšpirovaní novými nápadmi.
Prirodzené na trendoch je to, že sa časom menia. Aj keď niektoré z nich vydržia dlhšie, aj tie najpopulárnejšie trendy po čase odznejú, zatiaľ čo iné vymiznú takmer okamžite. Čo sa týka trendov v roku 2020, stále odrážajú dnešnú modernú firemnú kultúru. Ak sa pozriete na trendy v budúcnosti, pochopíte, kde sa firmy nachádzajú dnes a kde sa chcú nachádzať v budúcnosti.
V tomto článku nájdete trendy z oblasti kancelárskeho dizajnu v budúcnosti tak, ako ich definuje náš tím odborných konzultantov v oblasti dizajnu. V spolupráci s tisíckami významných zamestnávateľov v celej Severnej Amerike, špecialisti na dizajn z firmy Ambius vidia ako prví, aké koncepcie a trendy sa na trhu objavujú a ktoré z nich tu napokon pretrvávajú. Firma Ambius určila štyri skupiny makro a mikro trendov, ktoré sú dnes na čele trendov v dizajne kancelárií. Keďže firmy v definovaní svojich cieľov do budúcnosti pokračujú, dynamické trendy ponúkajú príležitosti na zlepšenie dizajnu na pracovisku.
Keďže si plánujeme ciele na rok 2020 a neskôr, tieto trendy môžu mať významný a okamžitý vplyv na budúcnosť našich pracovných priestorov.
MAKROTRENDY:
1. Dynamická Flexibilita
Obrázok zverejnený s dovolením firmy Polyvision.com
Obrázok zverejnený s dovolením firmy KETTAL
Pred niekoľkými rokmi sa začal objavovať trend dynamických priestorov, ktorý ľuďom vnukol nápad multifunkčných pracovných priestorov. Tieto priestory ponúkali napríklad vstup do interiéru cez garážové dvere, prenosné rastlinné dekorácie, televíziu, video a štýlové sedenie na schodoch. V podstate boli tieto priestory navrhnuté tak, aby začali vyhovovať potrebám a požiadavkám nášho neustále sa vyvíjajúceho obchodného sveta.
Odvtedy sa viacúčelové priestory stali novou normou, avšak úplne inou je ďalšia fáza tohto trendu: dynamická flexibilita. Zahŕňa úplne novú generáciu pohyblivých, multifunkčných, ľahkých a ergonomických prvkov navrhnutých tak, aby vyhovovali každému priestoru a účelu. Už sú preč tie dni, keď ťažký, objemný nábytok a technológie diktovali to, čo sa dá alebo nedá v priestore dosiahnuť. Dizajnový trend dynamickej flexibility sa zameriava na čo najlepšie využitie cenných nehnuteľností. Umožňuje kompletnú premenu prostredia z rokovacej miestnosti na štúdio na výrobu podcastov, tvorivú zónu, alebo na tichý súkromný priestor za krátky okamih. Od pohyblivých stien a ľahkého, mobilného nábytku až po nastaviteľné osvetlenie a technológie umožňujú tieto priestory zamestnancom takmer okamžite transformovať celú miestnosť.
Tento trend je na dobrej ceste k tomu, aby sa stal novým bežným pracovným prostredím, keďže sa ďalej posúva smerom k ľuďom, spolupráci a aktívnejším priestorom, ktoré sú priekopnícky motivované týmito inováciami.
Teraz je dôležitejšie než kedykoľvek predtým mať také integrované pracovisko, ktoré sa dokáže prispôsobiť vašim obchodným potrebám v reálnom čase. Keďže sa tempo podnikania zrýchľuje, význam multifunkčného a dynamického pracovného priestoru sa stáva čoraz potrebnejší.
Hlavné znaky:
- Nadčasový nábytok
- Ľahučký nábytok
- Pohyblivý nábytok / Nábytok na kolieskach
- Ergonomický
- Multifunkčný
2. Bolo by to pekné v dreve?
Obrázok zverejnený s dovolením firiem williamsleatag a Spacestor
Foto: Ambius
Drevo sa vracia späť na scénu. Väčšina kancelárií je dnes vybavená tradičným nábytkom zo sadrokartónových dosiek a pracovnými kabínkami. Keďže sa firemné značky čoraz viac zameriavajú na udržateľnosť a zdokonaľujú svoje pracovné priestory tak, aby prilákali nové špičkové talenty, firmy zaujali v posledných rokoch uvedomelý postoj k životnému prostrediu, aby splnili očakávania svojich zamestnancov a nájomcov. Miléniáli, generácia, ktorá je v súčasnosti najväčšou pracovnou silou v Spojených štátoch, si chce byť istá, že firma, pre ktorú pracuje, podporuje ochranu životného prostredia a jej udržateľný rozvoj. Jedným zo spôsobov, ako reagujú vývojári nehnuteľností, je zakomponovaním detailov z dreva a prírodných prvkov do svojich interiérových dizajnov.
Drevo, ktoré sa používa na steny, podlahy, pracovné dosky a doplnky, ponúka priestor s charakteristickou atmosférou a tak textúry z prírodných materiálov a čisté línie dodávajú tradične sterilnému kancelárskemu prostrediu špecifickú prívetivosť. Komerčné dizajny vo svojom vývoji smerujú k viac autentickým a prírodným motívom (ale nie k vidieckemu štýlu, ako je tomu v predchádzajúcich trendoch), pretože sa zameriavajú na získavanie špičkových talentov. Hlavné črty, akými sú montované kancelárie z dreva a skla, prepracované drevené a machové steny, konferenčné stolíky na výrobu ktorých použili pne stromov, ušľachtilé a regenerované drevo, to všetko sú populárne prírastky do nového dizajnu kancelárskych priestorov.
Ďalším kľúčovým znakom je použitie lineárnych drevených obkladov a latkového vzoru na vytvorenie ilúzie hĺbky. A to priťahuje pozornosť aj k dôležitým architektonickým a praktickým prvkom. Tieto prvky pôsobia nielen príťažlivo, ale dokážu znížiť intenzitu hluku v oblastiach s frekventovanou dopravnou premávkou a na rušných pracoviskách.
Hlavné znaky:
- Lineárne, lištové drevo
- Útulné a dekoratívne
- Štrukturálna a stenová zostava
- Detaily s prírodnými doplnkami
- Biomorfické vzory a tvary
3. Komunita vo svete na diaľku
Foto: My pracujeme - Waterhouse Square v spolupráci s kanceláriami v Londýne / Návrh od firmy Oktra
Foto: Getty Images
Nie je žiadnym tajomstvom, že žijeme v čoraz digitálnejšom svete a obchodný svet nie je výnimkou. Nedávna štúdia zistila, že 70 % odborníkov teraz pracuje na diaľku najmenej jeden deň v týždni a 53 % odborníkov pracuje na diaľku počas najmenej pol týždňa. To znamená, že firmy musia prepracovať kancelárske priestory tak, aby vyhovovali neustále sa meniacim očakávaniam a potrebám svojich zamestnancov, a to aj vtedy, ak pracujú na diaľku viac než predtým.
Aby sa podniky mohli prispôsobiť, spolupracujú s dizajnérmi na vytváraní príjemnejších a pohodlnejších priestorov, ktoré propagujú zmysel pre komunitu, pohodlie a zdieľané hodnoty. Tento trend nie je len reakciou na udržanie spokojnosti ľudí v kancelárskom prostredí, je to pretrvávajúci trend, ktorý sa konečne priblížil k dokonalosti založenej na preferenciách zamestnancov a potrebách životného štýlu. Nové kancelárske prostredie teraz obsahuje prvky, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v pohostinných prostrediach, ako napríklad reštaurácie, bary a chladničky na pivo, krby a pohodlný nábytok, herne, skalné steny a fitnescentrum so sprchami a kúpele.
Ale prečo firmy vyvíjajú také extrémne úsilie na to, aby zlepšili spokojnosť zamestnancov? Keď zamestnanci chodia do kancelárie, pomáhajú zvyšovať pracovnú morálku, rozvíjať vzťahy a zlepšovať rozhodnutia talentovaných pracovníkov pri podnikaní. Zavedenie týchto inovácií prospieva podnikaniu spôsobmi, ktoré práca na diaľku na plný alebo čiastočný úväzok nedokážu. To znamená, že kancelárie a komerčné priestory sa zlepšujú a sú živšie, pretože majú dvojnásobne lepší dizajn, povzbudzujú a inšpirujú zamestnancov k návratu späť do kancelárie.
Hlavné znaky:
- Prostredie podporujúce spoluprácu
- Útulné a prívetivé
- Zjednotený prechod z interiéru do exteriéru
- Mäkké plyšové prvky
- Zariadenie a doplnky v domácom štýle
4. Pozoruhodná udržateľnosť
Dizajn: Partners by Design / Fotografie Toma Harrisa (Hedrich Blessing Photographers)
Keďže kancelárske prostredie sa neustále mení zo sterilného a neosobného na inšpirujúce, ktoré je zamerané na komunitu, objavil sa trend, na ktorom sa všetci takmer jednohlasne zhodnú: udržateľný dizajn. Trvalo udržateľným dizajn je v podstate integrácia recyklovaných, trvalo udržateľných zdrojov a ekologických stavebných materiálov. Kladie dôraz na úsporu energie, ochranu životného prostredia a ekologický prístup s cieľom vytvoriť harmonickejší vzťah medzi prírodou a budovami. Keď vložíte tento koncept do interiéru, získate niečo úplne nové, takzvané environmentálne wellness.
Dizajn environmentálny wellness nie je tak úplne nový. Trend dizajnu sa však stále vyvíja a dozrieva exponenciálne, pretože rastie a mení sa novými a napínavými spôsobmi. Trvalo udržateľný dizajn má vo svojej súčasnej podobe k dispozícii celé spektrum certifikátov zameraných na investície týkajúce sa výkonnosti našej kancelárskej budovy, a pohody zamestnancov. Medzi ne patria LEED, WELL Building Standard, FitWel, a Living Building Challenge, ktoré sú určené na to, aby pozitívne vplývali na obyvateľov a prírodné systémy, ktoré na seba s budovami navzájom pôsobia. Teraz sme svedkami splneného sna o spojenom dizajne pohody a životného prostredia.
A napokon, okrem certifikácií, wellness dizajnu a stratégie trvalo udržateľného rozvoja, ktoré spadajú do trendu pod názvom Pozoruhodná udržateľnosť, rastúci fenomén biofilického dizajnu aj naďalej zapúšťa svoje korene do moderného dizajnu. Biofilický dizajn je jadrom dizajnu, ktorý je inšpirovaný prírodným svetom. Je zosnovaný z organických vzorov a prírodných foriem do vstavaného prostredia, čím pomáha upevňovať väzbu človeka s prírodou. Biofilický dizajn je pevne zakorenený v téme, ktorá úzko súvisí s trvalou udržateľnosťou a zahŕňa také prvky, ako sú materiály z udržateľných zdrojov, tj kameň a drevo, ako aj živé rastliny a vertikálne záhrady, ale zahŕňa aj skvelé inovácie, napr. biodynamické osvetlenie a podlahy inšpirované prírodou. Ak sa chcete dozvedieť viac o biofilickom dizajne a súčasných kľúčových trendoch v priemyselných oblastiach, odporúčame vám správu o trendoch biofilického dizajnu.
Hlavné znaky:
• Minimálne spracované materiály
• Prírodné drevo a kamenné prvky
• Dômyselne navrhnuté zelené priestory
• Technológie využitia pracovného priestoru
• Prirodzené osvetlenie
MIKROTRENDY:
1. Monochromatické prevedenie
Obrázok zverejnený s dovolením firmy Ambius
Obrázok zverejnený s dovolením firmy Ambius
Oxfordský slovník definuje monochromatický výraz ako ten, ktorý obsahuje alebo používa len jednu farbu. Táto definícia však nepokrýva celú skutočnosť pri použití z hľadiska dizajnu. Monochromatické farebné schémy sú najnovším opakovaním farebnej explózie, ktorá sa v posledných rokoch udomácnila v komerčnom prostredí. Tieto vynikajúce farebné palety používajú síce len jednu farbu, ale pritom aplikujú celé spektrum odtieňov a tónov tejto konkrétnej farby tak, aby sprostredkovali jednotnú, no jedinečnú a ľahko definovateľnú tému. Táto zmysluplná stratégia dizajnu priťahuje ľudí svojim tvorivým vyjadrením sýtosti farieb. To pomáha budovám vytvoriť komplexný jednotný obraz so svojimi kľúčovými funkciami a jedinečnosťou.
Tento trend je známy predovšetkým vďaka využitiu rôznych jemných odtieňov, výrazných, dramatických odtieňov, paliet zo vzácnych kameňov a matných povrchov, ktoré sú zvyčajne vybavené rastlinami alebo machom, kvetmi a bodovými svetlami.
Hlavné znaky:
- Rôznorodosť farebných tónov a odtieňov
- Textúry a vzory
- Farba od jednej firemnej značky
- Jemné a výrazné dramatické odtiene
- Palety zo vzácnych kameňov a matné povrchy
2. Záhrada v kancelárii
Dizajn: Mancini Duffy / Fotografia: Garrett Rowland
Obrázok zverejnený s dovolením firmy Ambius
Rastliny sú v kancelárskych prostrediach populárnejšie než kedykoľvek predtým a výskyt živej zelene a machových stien sa stali symbolmi pohody a politiky vývoja a uplatnenia firemnej značky. Prijatie biofilického dizajnu verejnosťou vyšvihlo zeleň do takmer stratosférickej úrovne popularity. Rastliny v kanceláriách a komerčných priestoroch sú dnes takmer povinné. Vďaka rastlinnému dizajnu, ktorý sa udomácnil v budovách podporujúcich trvalo udržateľný a zdravý imidž, sa zeleň stala a naďalej zostáva nepopierateľným prvkom kancelárskeho dizajnu aj v budúcnosti.
Dá sa povedať, že rastliny sa oficiálne zakorenili v súčasnom dizajne kancelárskych priestorov. S nadštandardnou podlahovou plochou návrhári mieria k vyšším cieľom, aby zaradili novú plochu na vegetáciu: stropy. Strop je ďalšou možnosťou pre tých, ktorí sa snažia maximalizovať priestor, efektivitu a zahrnúť prírodné vzory. Vegetácia na strope často propaguje prostredie v domácom štýle, kde sa prelínajú oblasti podnikania a voľného štýlu. Z týchto dôvodov otvárajú rastliny zavesené na strope nekonečné možnosti ako vystavovať zeleň.
Rastliny ako machové gule s vtáčím hniezdom alebo papradie vysadené vo vnútri, epifyty, rôzne druhy brečtanu a syngónium sú atraktívne možnosti na vystavenie.
Hlavné znaky:
- Machové gule a epifyty
- Vtáčie hniezda, syngónium, papradie
- Samostatne stojaca, zoskupená a rozmanitá vegetácia
- Prírodné a organické drevo
- Dômyselne navrhnuté prvky
3. Moderný modul
Obrázok zverejnený s dovolením firmy NeoCon
Obrázok zverejnený s dovolením firmy NeoCon
Otvorené kancelárske priestory sa prestávajú vyvíjať. Medzitým podniky hľadajú spôsoby, ako svojim zamestnancom poskytnúť personalizované súkromné priestory, v ktorých sa môžu sústrediť na svoje dôležité projekty. Funkčný nábytok je navyše kľúčový prvok, ktorý pomáha zamestnancom, aby zostali kreatívni, aktívni a mimoriadne produktívni. To znamená, že štúdiá denne vyvíjajú nové stoly, pulty na písanie, pracovné stoly, pracovné priestory na lavičkách a zvukovo izolované búdky na telefonovanie, ktoré pracovníkom pomáhajú maximalizovať čas strávený v kancelárii.
Moderný modulárny trend je rozšíreným trendom dynamických priestorov z minulých rokov a je zameraný na úžasné inovácie, ktoré sa objavujú v kanceláriách, umožňujú podnikom pracovať pohotovejšie, efektívnejšie a vytvárajú pre svojich zamestnancov environmentálne uvedomelý pracovný priestor. Okrem modulárnych kancelárií, dynamických pracovných stolov a spoločenských priestorov je k dispozícii aj také zjednodušené kancelárske vybavenie, ako počítačové stojany, množstvo ergonomických stoličiek, balančné dosky a odkladacie skrinky so zámkom vo flexibilnom priestore.
Hlavné znaky:
- Ergonomický nábytok a cvičebné pomôcky
- Dynamické pracoviská
- Zvukotesné priestory na telefonovanie
- Stavebnicový a odľahčený nábytok
- Osobný priestor
4. Udomácnenie sa v pracovných priestoroch
Obrázok zverejnený s dovolením firmy Ambius
Obrázok zverejnený s dovolením firmy Ambius
Zariadené kuchyne, kvetináče a tkané koše, pohodené vankúše a koberčeky – nie, nie ste doma, toto je nový trend vo vašej kancelárii. V snahe vytvoriť pohodlnejšie pracovné prostredie v domácom štýle sa nehnuteľnosti menia na všetky tie veci, ktoré robia domov domovom. Výhody tohto dizajnu sú dvojnásobné pre administratívnych pracovníkov. Toto zariadenie vytvára prívetivejšie a uvoľnené prostredie pre zamestnancov, ktorí často navštevujú kanceláriu. Z tohto dôvodu je priestor celkovo uspokojivejší a priaznivejší na prácu v neskorších hodinách než ten bez domácich prvkov. Vybavenie takýchto pracovných priestorov, priťahuje pracovníkov na diaľku späť do kancelárie už len tým, že vytvára priestor, v ktorom zamestnanci pracujú s nadšením, čo zlepšuje dynamiku a morálku tímu.
Trend udomácnenia pracovného priestoru vznikol z komerčných priestorov so zameraním na priestory, ktoré podporujú pohostinné prostredie, predovšetkým na hotely, ktoré sa starajú o pohodlie obchodných cestujúcich. Spojenie dizajnov má potenciál spôsobiť prevrat v tom, ako je kancelárske prostredie vnímané z dlhodobého hľadiska. Ale zatiaľ sa celý proces len rozbieha.
Hlavné znaky:
- Zariadenie ako v domácnosti
- Rôznorodé črepníkové rastliny
- Voľne pohodené vankúše a koberčeky
- Konferenčné stolíky so spoločenskými hrami
- Prírodné a organické textúry
Stiahnite si: Získajte viac vedomostí o trendoch v oblasti kancelárskeho dizajnu na rok 2020 z nášho prehľadu o NOVÝCH trendoch. Táto recenzia o trendoch v kancelárskom dizajne vám pomôže ponoriť sa hlbšie do trendov, ktoré zmenia budúcnosť kancelárskeho prostredia a celkový pracovný štýl.
Autor: redakcia Kancelarie.sk, Pôvodný autor: Zack Sterkenberg. So svojim prirodzeným talentom na rozprávanie príbehov a písané slovo píše Zack už od tretej triedy. Teraz pracuje ako marketingový asistent pre firmu Ambius a podieľa sa na mnohých marketingových aktivitách od podrobného opisu produktu až po jeho prezentáciu na obchodných výstavách. Vo voľnom čase ho možno vidieť ako bežca alebo turistu na lesnatých kopcoch a štrkových cestičkách v strednej časti Pensylvánie.
Zdroj: Ambius.com