logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

C&W: Priemyselný trh za 1. polrok 2020


Podľa globálnej realitnej spoločnosti Cushman & Wakefield boli v 1. polroku 2020 podpísané nájomné zmluvy v 55% objeme oproti celému minulému roku na Slovensku, v Českej republike, Poľsku, Rumunsku a v Maďarsku, v celkovom objeme 3,7 milióna m², čo je o 10% viac ako v 1. polroku 2019

 

Rýchly rast e-commerce a bezprecedentný rast predaja poháňajú vylepšenia v logistike a vývoj logistických modelov založených na službách outsourcingu. Outsourcingom pomocou špecializovaných firiem môžu maloobchodníci zlepšiť dodacie lehoty a efektívnosť, ponúknuť zákazníkom rôzne možnosti platby a doručenia a znížiť náklady na dopravu, pričom nakupujúci čoraz viac uprednostňujú online nakupovanie. Očakávame, že tento segment trhu bude v budúcnosti rásť, najmä pokiaľ ide o zvyšovanie kvality a zvyšovanie flexibility logistických služieb.
Okrem toho očakávame premiestnenie častí skladovacích a výrobných procesov z ázijských a západoeurópskych krajín v rámci diverzifikácie a zaistenia bezpečnosti dodávateľských reťazcov, čo bude určite poháňať rast priemyselného trhu v regióne strednej a východnej Európy vpred," hovorí Ferdinand Hlobil , Partner, vedúci tímu priemyselných priestorov pre  CEE región v Cushman & Wakefield.

Jednotlivé trhy

Slovensko

Stabilné ceny a silná schopnosť nahradiť nájomcov na vysoko mobilnom trhu postavili priemyselný sektor na vrchol komerčných nehnuteľností na Slovensku počas pandémie COVID-19. Odpustenie nájmu je skôr výnimkou, najmä v oblasti logistiky a distribúcie. V druhom štvrťroku Slovensko zaznamenalo solídnu lízingovú aktivitu, ktorá dosiahla takmer 120 000 m2 priemyselných priestorov. Väčšina prenájmu priestorov sa uskutočnila v Bratislave a na západnom Slovensku a najväčší dopyt pochádzal z oblasti distribúcie, konkrétne z e-commerce. Zvýšenie neobsadenosti priestorov o 2,1 % na 8,5% možno pripísať novej špekulatívnej výstavbe dokončenej v druhom štvrťroku.

Portal

Zdroj: Pixabay.com

Česká republika

V prvom polroku 2020 bol český priemyselný trh svedkom historicky najvyššej novej ponuky priemyselných priestorov prvého polroku. V 2. štvrťroku 2020 bolo zahájených menej projektov v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, čo bude mať za následok obmedzený počet dokončených priestorov v budúcom roku. Stabilný je aj dopyt, ktorý však rastie pomalšie ako ponuka, čo môže spôsobiť mierny nárast voľných priestorov. Spoločnosti začali byť opatrnejšie, ako okamžitá reakcia spojená s krízou COVID-19 a začali sa zaujímať o kratšie nájmy s dobou prenájmu do jedného roka a menší záujem prejavili o predprenájmy nehnuteľností, ktoré ešte neboli postavené.

Poľsko

Poľský trh so skladmi zostáva jedným z najrýchlejšie rastúcich v Európe. Aktivita nájomcov aj developerov zostala v 1. polroku 2020 silná, o čom svedčí silné využitie v celkovej výške takmer 2,3 milióna štvorcových metrov (+26% r / r) a značné množstvo novej výstavby presahujúcej 1 milión m² dostavaných od januára 2020. Päť hlavných regiónov dominujúcich na trhu: Varšava, Horné Sliezsko, Stredné Poľsko, Vroclav a Poznaň, ktoré tvoria takmer 80% celkových skladových priestorov Poľska. Aktivita výstavby tiež získava tempo na menších regionálnych trhoch, ako sú Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, ktoré majú výhodnú polohu vo vzťahu k západoeurópskym trhom, alebo Rzeszów, Lublin v regióne východného Poľska, ktoré budú mať prospech z výstavby medzinárodného Via Carpatia a Tricity, ktorá má prístup k modernej a neustále sa rozvíjajúcej infraštruktúre námorných prístavov.

Maďarsko

Maďarský priemyselný trh a najmä budapeštiansky logistický trh, bol mierne zasiahnutý globálnou pandémiou. Dopyt po modernom logistickom priestore v hlavnom meste a jeho okolí medziročne vzrástol, len v prvom polroku 2020 bolo zaznamenaných viac ako 155 000 m2 prenajatých priestorov v porovnaní s cca. 124 000 m2 v 1. polroku 2019. Silný dopyt spojený s konzistentnou, ale nedostatočnou novou ponukou udržiava ceny nájmov na relatívne vysokej úrovni, a to aj v regionálnom porovnaní. Nájomné sa pohybuje medzi 4,50 - 5,00 EUR / m2 / mesiac, v závislosti od veku budovy, kvality, umiestnenia a obchodných podmienok. Pandémia COVID-19 mala dočasný vplyv na výrobný sektor, najmä na automobilový priemysel a jeho dodávateľov.

Rumunsko

Dopyt po logistických priestoroch zostal v 2. štvrťroku 2020 stabilný, pričom celková lízingová činnosť dosiahla takmer 200 000 m2, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 60%, zatiaľ čo objem transakcií za 1. polrok 2020 dosiahol 297 000 m2, čo predstavuje medziročný rast o 27%. Predĺženia prenájmov predstavovali iba 8% z celkového objemu v 2. štvrťroku 2020 a 13% všetkých transakcií zaznamenaných v 1. polroku 2020, čo dokazuje, že nájomnú činnosť ťahal hlavne nový dopyt, keďže maloobchodné spoločnosti, food operátory, logistické spoločnosti požadovali nové priestory, a to aj napriek Covid -19 pandémii.

Foto: Cushman & Wakefield