Foto: Cushman & Wakefield
„Nárast lokálneho kapitálu sa prejavil v celom regióne CEE, najvýraznejšie však pravdepodobne v Českej republike, kde na neho pripadalo viac než 37 % objemu investícií za rok 2017. Najviac investovali spoločnosti CPI, Reico a Mint, na Slovensku IAD. Podiel domáceho kapitálu trvalo rastie i na ďalších trhoch regiónu CEE – v Maďarsku sú aktívne firmy OTP Fund a Diofa. Podiel miestneho kapitálu vzhľadom k veľkosti trhu je v Poľsku síce nižší, ale aj tam však spoločnosti ako PZN a PHU opäť vstúpili na trh a vsádzajú na kvalitné kancelárske priestory. Lokálny kapitál naďalej rastie, prejavuje sa jeho hĺbka a vyzretie – a v súčasnosti i prekračuje hranice,“ prehlásil Jeff Alson, medzinárodný partner investičného tímu spoločnosti Cushman & Wakefield pre strednú a východnú Európu.
Ako globálni, tak lokálni investori oceňujú trhovú hodnotu nehnuteľností v Poľsku a boli aktívne vo všetkých sektoroch a kategóriách aktív vrátane novo vznikajúceho segmentu nájomných bytových nehnuteľností (anglicky PRS – Private Rented Sector). Trh sa rozbehol do dvoch trendov, kedy u špičkových nehnuteľností je obmedzená ponuka a vysoký dopyt, ale o aktíva druhej a tretej kategórie je iba vlažný záujem.
„V posledných 12 mesiacoch sa v regióne strednej a východnej Európy začali objavovať transakcie typu „presilovka“, tzv. strategické obchody s celými platformami a portfóliami, ktoré zásadne menia hru: v ich dôsledku dosiahli objemy v roku 2017 rekordnej výšky. Nárast dopytu v celom regióne sa pravdepodobne prejaví vo vysokom objeme investícií v prvom štvrťroku 2018, kedy sa dokončí rada transakcií uskutočnených v roku 2017,“ povedal James Chapman, medzinárodný partner investičného tímu spoločnosti Cushman & Wakefield pre strednú a východnú Európu.
Vyhliadky do roku 2018
Celkovo sa očakáva, že rok 2018 bude pre trh investícií do nehnuteľností opäť dobrým rokom, kedy silný investičný dopyt potiahnu dobré ekonomické vyhliadky, príliv nového kapitálu z mimoeurópskych zemí, oživenie na strane niektorých doposiaľ menej aktívnych kupcov a zvýšený záujem o alternatívne kategórie nehnuteľností (napr. PRS či ubytovanie študentov) a hotely.
Kvôli nízkej miere neobsadenosti a obmedzenej ponuke nových priestorov v regióne sa tento rok na trh vrátia veľká európske mená so záujmom o kancelárske nehnuteľnosti. Očakávame príliv nového kapitálu z USA, Kanady, Južnej Afriky a Európy.
Trh strednej a východnej Európy sa bude naďalej konsolidovať v dôsledku rady obchodov s celými platformami a portfóliami. Výnosy z najlepších nehnuteľností budú stále pod tlakom kvôli značnému investičnému dopytu a obmedzenej ponuke nehnuteľností hlavne najvyššej kategórie. Očakávame ďalší nárast čistého efektívneho nájomného a zníženia výnosov v segmentoch kancelárskych a logistických nehnuteľností.
Významný nárast spotrebiteľských výdavkov bude vytvárať príležitosti k tvorbe hodnoty, čo povedie k diferenciácii výnosov v maloobchodnom segmente.
„V prvom štvrťroku 2018 investície pravdepodobne prekročia 3 mld. eur v dôsledku obchodov dojednaných ku koncu roku 2017,“ poznamenal James Chapman, medzinárodný partner investičného tímu spoločnosti Cushman & Wakefield pre strednú a východnú Európu.
Zdroj: Cushman & Wakefield