Ilustračné foto: Pixabay.com
Prieskum poukázal aj na fakt, že až 92 % z opýtaných nájomcov očakáva, že v budúcnosti bude čoraz viac zamestnancov pracovať z domu. Práve z tohto dôvodu sa rozhodli investovať viac práve do technológií, ktoré prácu na diaľku značne podporujú. Ukázalo sa, že celkom 45 % opýtaných respondentov očakáva, že v budovách budú zavedené nové bezdotykové technológie. Celkom 41 % respondentov sa tiež vyjadrilo, že záujem nájomcov bude smerovať čoraz viac po nehnuteľnostiach s inteligentnými a udržateľnými vlastnosťami, čiže po tzv. smart budovách. Pravdou je, že súčasný zvýšený záujem firiem investovať primárne do technológií je zapríčinený už spomínanou podporou práce na diaľku, ale aj ochrany zdravia zamestnancov. Faktom je však aj to, že technológie boli stredobodom stratégií nájomcov už pred rozšírením koronavírusu v jednotlivých krajinách. Už pred jeho vypuknutím malo podľa prieskumu až 83 % firiem v rámci EMEA regiónu v pláne navýšiť objem investícií do technológií v rámci danej nehnuteľnosti. Až 91 % respondentov tiež očakávalo, že virtuálna/rozšírená realita bude súčasťou ich CRE technologickej investície. Veľmi zaujímavým zistením je aj to, že 21 % opýtaných je ochotných zaplatiť až o 20 % nájomného viac v prípade prenájmu priestorov v tzv. inteligentných (smart) budovách.
Čoraz častejšia práca na diaľku v spojení s kvalitnými smart budovami je trendom, ktorý spoločnosť CBRE identifikovala už vo svojej správe o nehnuteľnostiach s názvom CBRE´s Real Estate 2030. Uvádza sa v nej okrem iného aj to, že vplyv technológií na rozvoj zručností zamestnancov v kanceláriách je veľmi silný.
Spoločnosť CBRE bude prieskum Occupier Flash Survey v dohľadnej dobe realizovať aj medzi nájomcami pracovných priestorov v strednej a východnej Európe, vrátane Slovenska. Aké sú však aktuálne predpoklady odborníkov v tejto oblasti, komentuje Oliver Galata, riaditeľ oddelenia prenájmu kancelárskych priestorov v spoločnosti CBRE Slovensko.
„V krátkodobom horizonte sa požiadavky na kancelárske priestory znížia o 10 % až 15 %. Slovensko, rovnako ako celý región, nasleduje najnovšie trendy v oblasti pracovného prostredia, ktoré smerujú k tzv. activity based konceptu. Ten kopíruje reálne potreby zamestnancov a vytvára efektívne zázemie pre každý typ pracovnej aktivity. Rovnako však dbá o vytvorenie zdravého a inšpirujúceho pracovného prostredia, ktoré podporí budovanie spoločenskej komunity, vzájomnú interakciu, komunikáciu a zdieľanie. Situácia urýchlila tok investícií do technológií a predpokladá sa, že tento trend bude pokračovať. Umožniť zamestnancom pracovať odkiaľkoľvek rovnako efektívne bude samozrejmosťou, a zároveň bude predstavovať konkurenčnú výhodu v rámci náboru nových talentov,“ uvádza Galata.
Zdroj: CBRE