logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

CEEC Research: Je prebytok stavbárov


Na slovenskom trhu je výrazný prebytok stavebných spoločností. To vedie k tvrdému konkurenčnému boju o zákazky a niekedy aj k neprimerane nízkym realizačným cenám stavieb. Ceny sa oproti obdobiu pred krízou prepadli o štvrtinu, najväčší zásah dostali marže stavebných firiem. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q3/2013 analytickej spoločnosti CEEC Research, ktorá vznikla za podpory partnerov – Považskej cementárne a spoločností Weber a Terrastroj.

Podľa riaditeľov stavebných spoločností je na Slovensku takmer o tretinu viac (32%) stavebných kapacít, ako je schopný uživiť dopyt súkromného a verejného sektora.  „Množstvo stavebných kapacít na trhu sa stále neprispôsobilo predošlému prepadu dopytu po stavebných prácach. Výsledkom potom sú dumpingové ceny alebo znížená kvalita prác, ktorú možno pozorovať pri niektorých zákazkách. Firmy si v podstate zákazky kupujú, t. j. dostanú zaplatené menej, ako na realizáciu zákazky vynaložia. To všetko v nádeji, že sa im podarí prežiť o niekoľko mesiacov dlhšie. To samozrejme škodí nielen im samotným, ale najmä trhu ako celku,“ komentuje súčasnú situáciu Jiří Vacek, riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research.

MeterKvôli nedostatočnému dopytu ponúkajú stavebné firmy svoje služby za také ceny, ktoré niekedy nepokryjú ani skutočné náklady. Z Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q3/2013 vyplýva, že aktuálne ceny sú takmer o štvrtinu nižšie (24%) ako v období pred krízou. Deväť z desiatich riaditeľov (92%) uvádza, že najväčšiu časť tohto rozdielu museli firmy pokryť zo svojich interných zdrojov (najmä z marže). Pri niektorých zákazkách sú firmy dokonca ochotné znášať aj straty. Tie sa potom snažia kryť z iných ziskovejších zákaziek, prácou v zahraničí alebo bankovým úverom. „S týmto javom sme sa začali stretávať prakticky výhradne vo verejnom sektore, pritom projektant aj stavební dodávatelia sú tí istí ako v súkromnom. Je to tým, že verejný obstarávateľ sa nebráni nereálnym cenovým ponukám, mnohokrát aj 20 – 30 % pod priame náklady. Aj ich zásluhou sa vyskytuje celý rad nedokončených projektov, nekvalitných stavieb a krachujúcich subdodávateľov, ktorí nedostali zaplatené. A štát by mal viac pamätať na systémovú elimináciu subjektov s neprimerane nízkymi cenami,“ dodáva Pavol Kováčik, predseda predstavenstva Inžinierske stavby a.s. Cenová vojna sa už podľa riaditeľov firiem začala prejavovať aj na kvalite prác subdodávateľov. 42% riaditeľov potvrdilo, že problémov s kvalitou pribudlo – najviac sa na subdodávateľov sťažovali veľké firmy.

Rozdiel medzi očakávanou cenou na strane investora a výslednou cenou z výberového konania je pri verejných zákazkách takmer až tretinový (29%). Pri súkromných zákazkách je tento rozdiel trošku menší – 22%. V súkromnom sektore sa však takmer desatina firiem stretla s tým, že investor bol ochotný zaplatiť oproti pôvodnej kalkulácii aj vyššiu sumu, ak mu drahšie riešenie v budúcnosti prinieslo nižšie prevádzkové náklady.

Zdroj: CEEC Research, Foto: