Vývoj cien na realitnom trhu naprieč krajinami EÚ však vykazuje pomerne veľké rozdiely. Až 6 krajín vykazuje dvojciferné dynamiky medziročného rastu cien bývania – krajiny na Britských ostrovoch (Írsko a Veľkú Britániu) a pobaltské krajiny (Estónsko, Lotyšsko a Litva) dopĺňa Švédsko. Naopak až 7 krajín EÚ stále vykazuje medziročný pokles cien nehnuteľností na bývanie – okrem Francúzka a Talianska aj Fínsko, Belgicko, Cyprus, Rumunsko a Slovinsko. Slovensko a Česká republika už vykazujú rast cien rezidenčných nehnuteľností. O niečo rýchlejší rast vykazuje Česká republika – o 2,9% medziročne, dynamika rastu cien nehnuteľností na Slovensku (o 1,2% medziročne) naopak stále mierne zaostáva za priemerom EÚ. Obe krajiny zaznamenali cenové oživenie na trhu nehnuteľností približne v rovnakom období, v druhom štvrťroku 2013, na Slovensku však bolo toto oživenie menej stabilné a v úvode tohto roku sa ešte rast cien nehnuteľností krátkodobo (na jeden štvrťrok) vrátili do mínusu.
Spoločným znakom na oboch trhoch, českom aj slovenskom, je, že dynamickejší rast cien vykazujú ceny existujúcich nehnuteľností, pomalší rast zase vidíme u cien novostavieb, čo pravdepodobne súvisí aj so zmenou charakteru ponuky novostavieb, keď sa trh s novostavbami po kríze postupne posúva od luxusných nadštandardných bytov viac smerom k štandardným bytom. Ceny nehnuteľností reagujú na rastúci dopyt, ktorý má stále skôr reálny ako špekulatívny základ a je zvýrazňovaný nízkymi úrokmi, ktoré zvyšujú dostupnosť bývania financovanej prostredníctvom bankového hypotekárneho úveru. Hypotekárny trh v minulom roku tak na Slovensku zaznamenal opäť dvojcifernú dynamiku medziročného rastu, čo neušlo ani pozornosti národnej banky. Tá sa snaží predísť prípadnému prehriatiu trhu a na jeseň preto vydala bankám odporúčanie, v ktorom odporúča obmedziť 100% financovanie nehnuteľností, či radí bankám viac sledovať pomer výšky splátky úveru k príjmom žiadateľa. Len mierne oživenie vykázal v minulom roku český hypotekárny trh, na rozdiel od Slovenska sa dynamika jeho rastu neprehupla do dvojciferných úrovni a nevyvolala zatiaľ ani reakciu ČNB. Predpokladáme, že rastúca ekonomika sa bude pozitívne prejavovať aj na trhu práce - rastúce príjmy domácnosti, ale aj zlepšujúca sa spotrebiteľská dôvera podporená stále nízkymi úrokmi (a dostupnými úvermi) budú aj v tomto roku vytvárať podmienky pre stabilný, resp. mierne rastúci dopyt na trhu rezidenčných nehnuteľností a prispieť k ďalšej stabilizácií, resp. miernemu rastu cien nehnuteľnosti. Rast cien nehnuteľností by mal byť naďalej relatívne zdravý a nepredpokladáme vznik realitnej bubliny, podobnej tej v roku 2008.
EKONOMIKA
CENY VÝROBCOV Ceny výrobcov pre tuzemsko podľa údajov Štatistického úradu SR v decembri klesli o -0,9%, dynamika ich medziročného poklesu sa v porovnaní s decembrom výraznejšie prehĺbila z -2,9% na -3,7%.
Hlavný ťahúňom klesajúcich cien výrobcov v decembri bol vývoj cien ropy na svetových trhoch - hoci s miernym oneskorením (keď v novembri na vývoj cien ropy na svetových trhoch ešte nereagoval) sa premietol aj do cien ropných produktov na Slovensku. Ich ceny sa v decembri znížili o -8,6%, v porovnaní s decembrom
87
89
91
93
95
97
99
101
103
1.08 4.08
7.08 10.08 1.09 4.09 7.09 10.09 1.10 4.10 7.10 10.10 1.11 4.11 7.11 10.11 1.12 4.12 7.12 10.12 1.13 4.13 7.13 10.13 1.14 4.14 7.14 10.14
Graf 1: Ceny výrobcov - jadrové a exportné (01/2008=100, sez. očist)
Jadrové (priemysel bez ropy a potravín) Exportné
Zdroj: UniCredit Bank na základe údajov ŠÚ SR
V decembri sa do cien výrobcov už dostala lacná ropa - výraznejšie poklesli
> 3
minulého roka boli nižšie o -14,0%. V decembri však ďalej klesali aj jadrové ceny v priemysle (ceny výrobcov v priemyselnej výrobe očistené o rast cien ropy a potravín – prepočet UniCredit Bank) – medzimesačne o -0,4%, pričom dynamika ich medziročného poklesu sa prehĺbila z -0,5% na -1,2%. Exportné ceny výrobcov v decembri takisto klesali – medzimesačne o -0,9%, dynamika ich medziročného poklesu sa prehĺbila z -3,0% na -3,5%. Hlavným dôvodom poklesu boli aj v prípade exportných cien ceny ropy, ceny ropných produktov na export medzimesačne poklesli dokonca až o 17,2% (2-krát tak rýchlo ako pre tuzemský trh) a medziročne boli nižšie o 18,7%.
Pokles cien poľnohospodárskych komodít sa nezastavil ani v poslednom mesiaci minulého roka – po prudkom novembrovom poklese však už v decembri poklesli len mierne o -0,3% (po zohľadnení sezóny, prepočet UniCredit Bank). Dynamika ich medziročného poklesu sa dokonca zmiernila z -9,5% na -9,2%. V decembri klesali najmä ceny v živočíšnej výrobe - medzimesačne po zohľadnení sezóny o -2,0% (prepočet UniCredit Bank), dynamika ich medziročného poklesu sa zvýraznila z -0,8% na -3,4%. Naopak, ceny v rastlinnej výrobe čiastočne korigovali prudký 9 percentný novembrový pokles, keď vzrástli o 2,6% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank), pričom dynamika ich medziročného poklesu sa zmiernila z -16,5% na -14,1%. Pokles cien poľnohospodárskych komodít dáva tušiť, že ceny potravín by mali naďalej klesať aj v úvode roka.
VÝHĽAD Lacná ropa by mala aj v nasledujúcich mesiacoch tlačiť ceny výrobcov v medziročnom porovnaní smerom nadol. Sekundárne efekty nízkych cien ropy (a energií) by sa v priebehu prvej polovice roka mohli dostávať aj do jadrových cien priemyslu, najmä v prípade stále nestabilného dopytu. Predpokladáme, že do plusu by sa ceny výrobcov mohli prehupnúť najskôr v závere roka, nedá sa pritom vylúčiť ani scenár, že až sa tak stane až v úvode roka 2016 (najmä, ak by ropa ostala na súčasných rekordne nízkych úrovniach).
Zdroj: UniCredit Bank