logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Certifikácia LEED - Výber pozemku


V predchádzajúcich častiach seriálu o zelených budovách sme načrtli prečo sú zelené administratívne budovy lepším miestom pre biznis. Uviedli sme základné informácie o hodnotiacom systéme LEED certifikátu, ktorý patrí k najrozšírenejším certifikačným systémom na svete. Teraz sa bližšie zameriame na prvú hodnotenú kategóriu – udržateľný rozvoj lokality, v rámci ktorej sa berie do úvahy napríklad aj výber pozemku.

Hodnotiaci systém certifikátu LEED

V rámci hodnotiaceho systému LEED sa prideľujú body na škále 100 bodov v 6 základných kategóriách. Na základe získaných bodov môže budova získať hodnotenie v štyroch úrovniach: certifikovaný, strieborný, zlatý a platinový. Z praxe možno konštatovať, že najviac budov ašpiruje na strieborné hodnotenie. V každej kategórii sú stanovené aj minimálne povinné požiadavky, ktoré sú nevyhnutné pre udelenie certifikátu. Na získanie LEED certifikátu žiadateľ musí splniť všetky povinné požiadavky a minimálny počet bodov za kredity v jednotlivých kategóriách.

Kategórie hodnotiaceho systému LEED
1. Udržateľný rozvoj lokality
2. Hospodárenie s vodou
3. Energia a ovzdušie
4. Materiály a zdroje
5. Kvalita vnútorného prostredia
6. Kategória inovácie a dizajn

Property

Prvá kategória kladie dôraz na ochranu a rozvoj lokality

V kategórii udržateľný rozvoj lokality môže uchádzač o certifikát LEED získať body v ôsmich kreditoch. Základnou povinnou požiadavkou, ktorá musí byť splnená, aby mohla stavba byť zaradená do certifikácie LEED, je ochrana lokality pred znečistením, ktoré spôsobuje stavebná aktivita. Úlohou investora je vytvoriť a implementovať kontrolný plán proti erózii pôdy a sedimentácii do vodných tokov.
Plán ochrany pôdy na stavenisku musí zahŕňať prevenciu úbytku zeminy počas výstavby, ktorý môže spôsobiť dážď a vietor (odplavením alebo eróziou). Medzi preventívne opatrenia patrí napríklad aj odvoz a uskladnenie ornice na opätovné použitie. Dôležitá je tiež ochrana vodných tokov pred sedimentáciou a ochrana ovzdušia pred znečistením prachom a inými pevnými časticami. Bez splnenia tejto základnej požiadavky nemôže budova získať certifikát LEED.

Maximálny počet bodov, ktoré možno získať v ôsmich kreditoch v prvej kategórii:
1. Výber pozemku (Site Selection) – 1 bod
2. Hustota osídlenia a prepojenie s okolitou zástavbou (Development Density and Community Connectivity) – 5 bodov
3. Obnova územia klasifikovaného ako brownfield (Brownfield Redevelopment) – 1 bod
4. Alternatívna doprava (Alternative Transportation) – 10 bodov
5. Rozvoj lokality (Site Development) – 2 body
6. Kontrola zrážkovej vody (Stormwater Design) – 2 body
7. Efekt prehriateho vzduchu (Heat Island Effect) – 3 body
8. Redukcia znečistenia osvetlením (Light Pollution Reduction) – 2 body

Všetko začína výberom pozemku

Prvým kreditom, ktorý sa hodnotí v kategórii Udržateľný rozvoj lokality, je výber pozemku. Za jeho splnenie dostane uchádzač o certifikát LEED jeden bod. Cieľom kreditu je, aby si investor nevybral pozemok, ktorý je klasifikovaný ako orná pôda, verejná zeleň, špeciálne ekosystémy a biotopy, vodné toky a plochy. Naopak odporúča sa pozemok, na ktorom bola už predtým realizovaná výstavba.

Pozemok v meste získava viac bodov
Druhý kredit usmerňuje investorov a developerov, aby si vyberali pozemok v mestských častiach a chránili tak zelené lúky, prírodné lokality a zdroje. Uchádzač o certifikát LEED môže získať až 5 bodov, ak splní jednu z dvoch požiadaviek. Prvá je, že pozemok je v intraviláne mesta s existujúcou infraštruktúrou, kde je napríklad stanovená podmienka minimálne 10 základných služieb alebo prístup pre chodcov. Druhá požiadavka hovorí, že pozemok má byť v zástavbe s minimálnou podlažnou plochou 14 tisíc m2 na čistý hektár.

Certifikát LEED pozitívne hodnotí aj obnovu brownfieldu

Projekt, ktorý sa uchádza o certifikát LEED, môže za obnovu nevyužívaného priemyselného pozemku alebo objektu získať jeden bod. Podmienkou je regenerácia vybraného pozemku, na ktorom je rozvoj komplikovaný pre environmentálnu záťaž alebo kontamináciu. Patria sem aj lokality, ktoré vláda alebo miestna samospráva definovala ako brownfield.

Najviac bodov môže projekt získať za alternatívnu dopravu

Za tento kredit môže projekt získať až 10 bodov. Cieľom je znížiť znečistenie životného prostredia spôsobeného autami, vytvoriť priestor na využívanie verejnej dopravy a ekologických dopravných prostriedkov. Medzi požiadavky patrí napríklad existujúca alebo plánovaná železnica, električka alebo metro 800 m od vstupu budovy. Alternatívou je zástavka verejného alebo súkromného prevádzkovateľa autobusu, trolejbusu 400 metrov od budovy. Investor by nemal tiež vytvárať nadbytočné parkovacie miesta a poskytnúť priestor pre využívanie bicyklov (stojany), ako aj podporiť verejnú a zdieľanú dopravu (viac ľudí v jednom aute).

Projekt má zachovať čo najviac zelenej plochy

Piaty kredit hodnotí ochranu a obnovu prirodzeného prostredia v okolí budovy v rámci stavebného pozemku. Projekt musí byť navrhnutý tak, aby sa počas výstavby a následnej prevádzky projektu zachovalo a nenarušilo čo najviac prirodzeného prostredia. Tento kredit presne určuje vzdialenosti, do ktorej môže stavebník zasahovať po obvode budovy, terás, chodníkov, hlavných ciest, parkovacích plôch a iných stavebných prvkov. Mimo týchto určených hraníc musí stavebník zachovať pôvodný biotop. Druhou možnosťou ako získať tento kredit je obnoviť alebo ochrániť 50 % zvyšného pozemku (vynímajúc zastavanú plochu budovy) alebo 20 % celkovej výmery pozemku (vrátane zastavanej plochy budovy). Ďalší kredit možno získať za maximalizáciu otvorených zelených plôch na pozemku.

Zrážkovú vodu treba usmerniť

Ďalšie dva body získava projekt, ak je navrhnutý tak, aby sa dosiahli vysoké hodnoty priepustnosti zastavaných plôch v porovnaní s pôvodným pozemkom. Riešením sú zelené strechy a priepustná dlažba, napríklad na parkovisku. Ďalším opatrením môže byť zachytávanie zrážkovej vody a jej použitie na zavlažovanie a splachovanie. V tomto kredite sa hodnotí aj kontrola kvality zrážkovej vody, ktorá sa odvádza. V projekte sa preto navrhujú rôzne opatrenia na zvýšenie priepustnosti plôch a prirodzenej filtrácie odvádzanej zrážkovej vody (zelené strechy, mrežovitá dlažba, recyklácia zrážkovej vody, záhradné úpravy, mokrade, otvorené vodné toky).

Prehriaty vzduch eliminujú zelené plochy a biele strechy

Za predposledný kredit v prvej kategórii môže projekt získať maximálne dva body. Hodnotia sa opatrenia, ktoré znižujú efekt prehrievania vzduchu spôsobený zastavanými plochami v meste v porovnaní so zelenými nezastavanými plochami. Projekt môže získať bod napríklad za to, že 50 % strechy je zelená strecha s vegetáciou alebo na streche bude použitý materiál s vysokými hodnotami odrazu slnečného žiarenia podľa indexu SRI (solar reflectance index), napr. biele strechy.

Osvetlenie budovy nemá narúšať nočný život

Projekt by mal mať navrhnuté tiež opatrenia, ktoré znižujú rušivé efekty osvetlenia v noci, najmä smerom k nočnej oblohe. Cieľom je v noci minimalizovať vonkajšie a vnútorné svetlá, aby nebol narušený nočný život živočíchov. Vonkajšie osvetlenie má byť tlmené a zároveň nastavené tak, aby bola zachovaná bezpečnosť. Vnútorné osvetlenie sa môže eliminovať automatickým vypínaním.

Foto: Sxc.hu

Martin Malovec
Martin Malovec