Certifikát LEED už aj na Slovensku
Americký certifikát LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design) patrí k najrozšírenejším certifikačným systémom na svete. Zastrešuje ho Americká rada pre zelené budovy (U.S. Green Building Council). Samotnú certifikáciu zabezpečuje Green Building Certification Institute (GBCI) prostredníctvom akreditovaných profesionálov (LEED AP). Na Slovensku ponúka služby akreditovaného profesionála pre certifikáciu LEED napríklad medzinárodná realitno-konzultačná spoločnosť Colliers International.
Prvý certifikát LEED na Slovensku získala výrobná hala AU Optronics
Slovenský trh sa so zelenými budovami a možnosťami ich certifikácie zatiaľ iba oboznamuje. Napriek tomu už aj u nás máme prvú LEED certifikovanú budovu. Prvý projekt, ktorý v marci tohto roku na Slovensku získal LEED certifikáciu je výrobná hala spoločnosti AU Optronics v Trenčíne, kde sa vyrábajú LCD panely. Taiwanský investor, známy presadzovaním „zelenej“ politiky sa rozhodol vybudovať priemyselnú halu na úrovni certifikátu LEED Gold. Ten istý investor vybudoval vo svete ďalšie dve fabriky, ktoré dosahujú úroveň LEED Platinum. Ďalšími projektmi, ktoré by mali u nás získať certifikát LEED zelenej budovy sú administratívny projekt BBC 1 Plus a multifunkčná budova Centrál v Bratislave. Oba projekty sa momentálne nachádzajú v štádiu predcertifikácie. Na certifikáciu LEED sú však registrované ešte dva plánované projekty, ktorými sú kancelárska budova na Čulenovej ulici v Bratislave a Multifunkčné centrum Štadión v Žiline.
Certifikát LEED v Európe
Kým na Slovensku je zatiaľ certifikovaných alebo registrovaných na získanie certifikácie LEED iba päť projektov, v Európe je ukončených viac ako päťsto budov s týmto certifikátom a ich počet rýchlo narastá. Napríklad v susednej Českej republike získali k dnešnému dňu certifikát LEED dve budovy. V procese certifikácie sa v súčasnosti nachádza až 22 budov. Náš severný sused Poľsko sa už môže pochváliť šiestimi budovami s certifikátom LEED, pričom v procese certifikácie je zaregistrovaných 31 projektov.
Certifikát LEED zvyšuje hodnotu investície
Medzi hlavné výhody zelenej budovy s certifikátom LEED patria nižšie prevádzkové náklady, kvalitnejšie pracovné prostredie a v neposlednom rade zvýšenie investičnej hodnoty budovy. Budovy s certifikátom LEED lákajú globálne spoločnosti, ktoré sa riadia pravidlami zodpovedného prístupu k ochrane životného prostredia. Developer tak má možnosť obsadiť budovu na dlhšie obdobie, a to aj pri vyššej cene nájomného. Vo väčšine je hlavným cieľom developerov predaj komerčnej nehnuteľnosti inštitucionálnemu investorovi. A tí sa pozerajú veľmi prísne na životnosť budovy, mieru obsadenosti, dĺžku kontraktov a možnosti opätovného prenájmu v prípade výmeny nájomníkov.
Uplatnenie certifikátu LEED
O certifikácii budovy sa dá uvažovať v ľubovoľnej fáze projektovania či výstavby. Odborníci však jednoznačne odporúčajú začať uvažovať o certifikácii ešte vo fáze prípravy projektovej dokumentácie. Tento krok v nemalej miere ušetrí náklady na certifikáciu. Certifikát môže získať nielen novostavba, ale tiež postavená budova. Staršie budovy však musia pre dosiahnutie kritérií prejsť čiastočnou alebo úplnou rekonštrukciou. Certifikát LEED má širšie uplatnenie ako len v segmente kancelárskych budov. Určený je aj pre hodnotenie verejných budov, akými sú škola, nemocnica, rôzne úrady, ale aj rodinný dom, dokonca aj celé nové mestské štvrte. Certifikácia podľa LEED môže prebiehať v závislosti od fázy projektu a segmentu podľa nasledujúcich hodnotiacich systémov:
- New Construction and Major Renovations (nová výstavba a významné rekonštrukcie),
- Core&Shell (hrubá stavba – pri výstavbe),
- Existing Buildings: Operations and maintenance (existujúce budovy: prevádzka a údržba),
- Commercial Interiors (interiérový dizajn – platí pre komerčné priestory),
- Retail (maloobchodné priestory),
- Schools (školy),
- Neighbourhood Development (výstavba štvrtí, sídlisk),
- Healthcare (výstavba zdravotníckych zariadení)
- Homes (domácnosti).
V našom seriáli sa zameriame najmä na certifikáciu pre nové budovy vo výstavbe, keďže o hodnotenie podľa systému LEED v tejto fáze je najväčší záujem. Povieme si však aj niečo bližšie k certifikácii už existujúcich budov v prevádzke, keďže tento systém sa v mnohom líši od certifikácie novej výstavby.
Ilustračné foto: Colliers International