Komerčné budovy tak zostávajú cez vývoj na úrovni nájomcov vyhľadávaným aktívom. Vyplýva to z analýzy medzinárodnej poradenskej spoločnosti BNP Paribas Real Estate, ktorá prebehla na základe minuloročných výsledkov investičného trhu. Ten skončil s výslednou bilanciou 2,7 mld. EUR, čo značí 13,5% medziročný pokles. Stále nadpriemerného výsledku bolo dosiahnuté aj vďaka rekordnému prevodu rezidenčného portfólia Residomo vo výške 1,3 mld. EUR.
Ilustračné foto: Pixabay.com
"Vlaňajší výsledok napriek tomu predčil hociktoré predikcie. Investori sa rozhodne z českého trhu nestiahli, sú len opatrnejší a niektorí vyčkávajú. U rady kvalitných nehnuteľností je naďalej zjavný pretlak dopytu. Vďaka tomu zatiaľ nevidíme priestor pre pokles výnosovej miery," konštatuje Markéta Křížová z tímu Capital Markets BNP Paribas Real Estate, ktorá sa sama aktívne podieľa na niekoľkých investičných obchodoch.
Tento rok by mal podľa všetkých indícií potvrdiť dlhodobý trend záujmu o kancelárske nehnuteľnosti. Investori prejavujú záujem prakticky o všetky typy administratívnych budov, ktoré majú kvalitné a dlhodobé nájomcu. To isté platí pre rekonštrukcie a modernizácie, ktoré sú šancou aj pre staršie objekty. Jednak vďaka zvyčajne skvelej lokáciu (napr. Vlaňajší predaj karlínskeho komplexu IBC), zároveň sa v rámci tzv. Green Deal postupne aktivujú štedré fondy a programy na zníženie energetickej náročnosti budov a vplyvu na produkciu skleníkových plynov.
"Hitom sú naďalej skladové a výrobné nehnuteľnosti. Ich ponuka je ale obmedzená už preto, že sa často obchodujú v rámci celých portfólií. Aj v tomto segmente ale vidíme niekoľko aktívnych rokovaní a 7% podiel logistiky na celkovom minuloročnom objeme by mal byť tento rok celkom iste prekonaný," dodáva Markéta Křížová, podľa ktorej sa po minuloročnom prepade môžu objaviť aj prvé predaja hotelov - je však otázkou, či nebudú kupované skôr za účelom redevelopmentu na rezidenčné nehnuteľnosti.
Hneď niekoľko akvizícií možno podľa BNP Paribas Real Estate očakávať v maloobchodnom segmente. Obchodné centrá, na ktorých nájomca aj návštevníkov dopadajú Koronavirové opatrenia, sú v hľadáčiku radu investorov, a to nielen tých oportunisticky založených. Ostatne, už v minulom roku potvrdili rezistenciu voči panujúcej neistote aj menšie regionálne retailové parky, ktoré boli (a sú) vyhľadávané predovšetkým tuzemskými investormi a fondmi.
Samostatnou kapitolou zostávajú rezidenčné nehnuteľnosti. Aktívne sú investičné skupiny a fondy ako Heimstaden, Zeitgeist alebo Mint. Pripravenosť nakupovať veľké objemy starších aj nových bytov v developerských projektoch však deklarovala rada ďalších subjektov, vrátane penzijných fondov. Pre niektoré budú práve rezidencie, vrátane nehnuteľností určených seniorom či študentom, iniciačným vstupom na tuzemský trh.
Hoci niektoré typy, hlavne zahraničných, investičných fondov, ktoré už v Česku pôsobí, zaujali vyčkávaciu taktiku a transakcie sa predlžujú, aktivita na tuzemskom trhu nehnuteľností neslabne. "Rok 2021 bude v znamení nových prístupov a nových investorov. Ak sa nedočkáme väčší turbulencie, záujem zostane stabilný. Zodpovedá tomu aj vyrovnaný vývoj Yield u všetkých typov nehnuteľností," uzatvára Markéta Křížová.
Zdroj: BNP Paribas RE