logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Chodíte radi do kancelárie?


Koniec roka je ideálna príležitosť premýšľať nad zmenou práce a pracovného prostredia. Ak vás dlhodobo práca frustruje a chodíte do kancelárie s averziou, príčinami sú pravdepodobne nenaplnené ambície, práca, nad alebo pod rámec vašich zručností a schopností, prípadne málo motivačné alebo choré pracovné prostredie.

Milujete svoj džob?

V noci zle spíte, prevaľujete sa z jedného boku na druhý. Ráno sa vám nechce vstávať. Budíte sa unavení. Možno bude problém vo vzťahu k práci a k dochádzaniu do práce. Napĺňa vás vaša práca? Vidíte v nej zmysel? Prieskumy hovoria, že iba 13 % ľudí má rado svoj džob. Štúdia Aon  Hewitt, ktorá okrem iného vyhlasuje ceny Best Employers uvádza, že vo firmách deklaruje iba 44 % zamestnancov, že sú motivovaní. Len 31 % ľudí má pocit, že za svoj prínos dostávajú spravodlivú odmenu. Ak je zmysel len v zarábaní peňazí na hypotéku, nájomné, účty, školné a stravu, tak  potom je strata motivácie a angažovanosti len otázkou času. Pracovné ambície, kariérny postup, odmeny a lepšie ohodnotenie – dokážu vás tieto slovné spojenia ešte osloviť? Ak nie, pravdepodobne ste v kancelárii zavalení množstvom práce a úloh, ktoré nie sú v súlade s vašimi cieľmi, víziami a snami a akákoľvek vonkajšia finančná či nefinančná motivácia už nefunguje. Ak sa k tomu pridá strach o miesto, šikanovanie zo strany kolegov či nadriadeného, šialené termíny, to všetko vytvára celý rad negatívnych pocitov a emócií. Emócií, ktoré sa prejavujú aj vo forme zdravotných ťažkosti, vyčerpania a spomínanej nespavosti. Neraz sa vyskytne aj migréna, ktorá dokáže človeka úplne „odrovnať“ a brániť nielen v práci, ale aj bežnej aktivite. Môže ju spúšťať stres, zmeny počasia alebo – opäť - nedostatok spánku.

Depresia

Ilustračné foto: Dreamstime.com

Predvianočná depresia

So sychravým a zimným počasím sa nespája len bolesť hlavy. Do mysle sa vkráda pocit únavy, beznádeje, smútku, apatie. Pracujete zautomatizovane a mechanicky. Bez chuti. Úlohy sa vám kopia, mailová schránka a sociálne siete dávajú každých 5 minút vedieť, že „Vianoce sú za dverami“. A vy nemáte ešte ani jeden darček. Každá nová úloha vám pripadá o to väčšia a termíny krkolomnejšie. Akoby vám len zámerne odďaľovala sviatky. Tzv. sezónna depresia, nazývaná aj vianočná depresia (tiež sezónna afektívna porucha, zimná depresia) je najčastejšie spustená tlakom na dodržanie termínov ešte pred sviatkami a nákupnou horúčkou. Stres, a najmä stres pracovný, je jeden z významných spúšťačov depresie. Stúpa hladina adrenalínu, noradrenalínu a kortizolu, naopak klesá hladina serotonínu a dopamínu, teda hormónov šťastia. Človek, ktorého prepadla vianočná depresia alebo chorobná depresia je bezradný, váhavý, nesústredený, rýchlo sa unaví, stráca chuť do jedla, na sex, všetko ho ubíja a najradšej by si zaliezol do postele a spal. Nechutenstvo a odmietanie jedla v strese spomaľuje metabolizmus a zvyšuje tvorbu kortizolu. Vedľajším príznakom depresie je strata sebadôvery a sebaúcty.

Ste v tomto období náchylní vybuchnúť, prehnane a agresívne reagovať a vybíjať sa na kolegoch v kancelárii alebo nebodaj na klientoch? Dávajte si pozor, aby ste v takejto zlej nálade, v hneve a v strese nepovedali niečo nerozvážne alebo nevmietli nadriadenému do tváre výpoveď. Vyčerpanie, frustrácia, zlá nálada a zlý zdravotný stav sú príznakmi syndrómu vyhorenia. Vladimír Synek, kouč politikov a top manažérov tvrdí, že syndróm vyhorenia sa stal nielen v sektore bielych golierov módnym slovným spojením. Je „in“ byť vyhoretý alebo aspoň k vyhoreniu „úspešne“ smerovať. Všímajte si popísané príznaky a včas reagujte. Starajte sa o svoju duševnú hygienu (psychohygienu), napríklad si zabezpečte v kancelárii dostatok svetla, relaxu, príjemnej hudby. Vyskúšajte aromaterapiu, meditáciu a vizualizáciu. Pre aktívnejšie typy ľudí je lepší aktívny oddych, napr. masáže alebo strečing. Plánujte, podstatné úlohy si píšte na papier a splnené odškrtávajte (tzv. to-do list). Počas pracovného dňa sa snažte k udalostiam – aj tým negatívnym - zaujímať pozitívny postoj.

Unava

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uberte plyn a oddychujte

V stave, kedy vám už kolegovia alebo nadriadení naznačia, že „vyzeráte nevyspato“ alebo „rozprávate vulgárne a oplzlo“, uberte plyn a zamyslite sa. Spĺňa vaša práca alebo pracovné zaradenie váš ideál? Ste vôbec správny človek so svojimi schopnosťami a znalosťami na danú pozíciu? Sú očakávania kladené v rámci pracovných úloh reálne alebo nesplniteľné? Neruší vás open space?  (viac výhodách rôznych typov kancelárií na Kancelarie.sk) Ste dostatočne motivovaní? Nie ste naopak zbytočne premotivovaní? Mentálny kouč nášho reprezentačného hokejového tímu Peter Bielik hovorí, že premotivovaní hráči často nevidia spoluhráčov vľavo ani vpravo a ich ambície dať gól, „sólovať“, nezriedka končia tak, že ani len neohrozia bránu súpera. Uberte plyn a skúste nahrať. Skúste delegovať a nebrať ďalšie zákazky. Zvoľniť. Zatiahnuť ručnú brzdu, vypnúť internet a telefón. Nie je hanbou priznať si, že toho máte „po krk“, že na to nemáte, že je to nad vaše sily alebo, že ste v návale práce urobili chybu. Naučte sa častejšie používať slovíčko „nie“. Doprajte si oddych, najmä spánok.

Zmeňte vzduch a stravu

Dlhodobé problémy na pracovisku, nezvládanie základných pracovných povinností alebo dlhotrvajúca depresia sú varovným signálom pre zmenu. Zmena je život. Vymeňte svoju terajšiu prácu za menej náročnú (a menej platenú). Alebo vymeňte kanceláriu v rámci budovy. Skúste sa presťahovať do inej lokality. Akiste ste počuli o syndróme chorých budov (viac v článku na Kancelarie.sk). Ten sa môže výrazne podieľať na vašom zlom psychickom alebo fyzickom stave. Je rozvážne opakovane chodiť do kancelárie, kde sa necítite dobre, byť od svitu do mrku v práci a v 120% nasadení, ktoré vás ničí. Psychicky aj fyzicky. Nebojte sa niečo zmeniť. Občas postačí aj drobná zmena a jej dôsledky sú ohromujúce. Napríklad drobnosti v stravovaní. Vyberajte si čokoládu s vysokým podielom kakaa, pozitívne pôsobí na náladu. Pite čaj rooibos, čaj so ženšenom alebo zázvorom, jedzte viac ovocia a zeleniny, správne tuky s omega-3 mastnými kyselinami. Proti stresu a apatii pomáha šport alebo aspoň menšia prechádzka na čerstvom vzduchu. Začiatok roka je výborný pre štart nových koníčkov a záľub, ktoré účinne pomáhajú v boji proti stresu a melanchólii.

Kancelarie.sk, foto: Dreamstime.com, Pixabay.com

Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelarie.sk