logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Čistota priestorov začína pred dverami


Rohože sú neoddeliteľná súčasť vybavenia budov verejných budov. Žiaľ, mnohí facility manažéri ani nevedia, čo majú od rohoží očakávať. Avšak čistý, estetický interiér a bezpečná chôdza návštevníkov po budove, závisia hneď od niekoľkých faktorov, ktoré je vhodné poznať.

Vytvárajte dobrý prvý dojem

„Ľudia by si mali pred vstupom do inštitúcie, hotela, firmy alebo nákupného centra, očistiť topánky sami,“ spomína s úsmevom Ján Feranec, sales manager, ideo s.r.o., ktorá je autorizovaným distribútorom produktov 3M. S úsmevom preto, leto je to obľúbené tvrdenie klientov. „Sme v 21. storočí, kedy už nikto neočakáva, že návštevníci showroomu s luxusnými automobilmi a honosnou recepciou, si budú päť minúť drhnúť a oklepávať topánky. Vchod do budovy vytvára prvý dojem, a preto čistota začína už pred dverami, pred vchodom. Lacná a nefunkčná rohož, mláčky a špinavé stopy vo foyer určite nepôsobí dobre.Vstupne dvere

Drvivú väčšinu trhu na Slovensku tvoria spoločnosti, ktoré rohože prenajímajú, čo znamená pre nájomcu aj to, že má zabezpečenú starostlivosť a servis. Z toho pramení i pomerne malý záujem o znalosť materiálu rohoží a funkčnosť ako takú. Jednoducho ide o časť facility managementu, časť balíka služieb. Výsledkom je často kúpa lacnejších rohoží externým dodávateľom. Rohoží, ktoré ani neplnia dve základné funkcie: zotrieť nečistoty z topánok (koliesok kufrov, vozíkov atď.) a vysušiť ich. To sa premieta potom do nutnosti častejších výmen rohoží a ich častí a nutnosti intenzívneho čistenia interiérov, najmä pri vysokej obrátke návštevníkov a pri daždi, či snehu. Tým stúpajú náklady na ľudskú pracovnú silu, upratovači a rôzne upozornenia typu „Nešliapať, mokrá podlaha“, môžu na návštevníkov pôsobiť rušivo. V prenajímaní a starostlivosti o rohože je budúcnosť, no nároky facility manažmentu na kvalitu materiálov budú stále vyššie.

VlaknaExterné a interné

Rozoznávame dva druhy rohoží. Jedny sú vo vstupnej zóne, kde majú zachytávaj hrubú nečistotu (blato, sneh) a druhé v zóne, ktorá má odstrániť vlhkosť z podrážok. (tretím typom sú protistresové a nešmykľavé, určené do výrobných priestorov). Niektoré výrobky majú množstvo vlákien, sú veľmi husté, aby vydržali časté prechody. Naopak iné, kvalitnejšie rohože, sú redšie, majú nie vlákna ale odolnejšie slučky a dokážu absorbovať i hrubšiu nečistotu. Nevhodné do exteriéru sú napríklad výrobky, kde je použitá guma. Guma ako materiál časom zvetrá, začne otvárať póry, stáva sa krehkou a rozpadá sa. Kvalitnejším a voči poveternostným podmienkam odolnejším materiálom je vinyl.

Rohože v druhej zóne sú pre návštevníkov - laikov „koberce“, zložené z dvoj typov vlákien. Jedny odstraňujú zvyšky nečistoty a druhé nasávajú vlhkosť. Vlákna musia prijímať vlhkosť, odvádzať ju z podrážok príchodiacich. „Nie sú výnimkou ani prípady, kedy sa nefunkčná rohož ešte skĺbi s nevhodne navrhnutou podlahou, schodmi a návštevníkom potom hrozí pokĺznutie na mokrej dlážke. Mokrej vďaka nedostatočne nasiakavému materiálu rohože. Z tohto dôvodu je aj niekoľko typov rohoží podľa nasiakavosti, ktorá by mala zodpovedať očakávanému počtu prechodov a lokalite. Všeobecne platí, že zóna s rohožami má mať 6-9 metrov a rohož by mala absorbovať okolo 5 litrov vody na meter štvorcový. Špecifické sú potom rohože určené do miest s vysokou frekvenciou pohybu dám v spoločenských odevoch a obuvi na tenkých opätkoch. Mám v portfóliu aj riešenia, kde bežné opätky nazapadnú a umožňujú pohodlnú chôdzu, “ hovorí J. Feranec.

Vlakna rozbor

Kvalitné vlákna sú jednak odolné voči mechanickému opotrebeniu a jednak dokážu v čase mimo prevádzku budovy vyschnúť. „Vyžadujú len minimálnu starostlivosť, čo však neznamená, že ich netreba čistiť vôbec. Údržba je periodická, podľa odporúčaní výrobcu, napríklad raz týždenne vysávať a raz za kvartál čistiť vysokotlakovým čističom (tzv. WAP-ka). Všetky typy rohoží majú tzv. nábehové plochy, ktoré vytvárajú plynulý prechod medzi úrovňou podlahy a výškou rohože. Rohož môže byť bez tvz. backingu, teda položená priamo na podlahe, alebo s backingom, teda v spodnej časti je otvorená, aby nečistoty a voda mohli byť odvádzané. Využíva sa napríklad v príletových a odletových halách letísk.

Farebne variantyFarebné a priestorové varianty

Samozrejmosťou sú pri kvalitnejších rohožiach možnosti ich farebnej customizácie. Ide o prispôsobenie napríklad korporátnym farbám alebo dizajnu priestorov. Potrebné je však rozlišovať povrchové potlače a potlače, ktoré farbia vlákna až ku koreňom. Potlače sú pomerne nákladné a podniková kultúra niektorých spoločností nedovoľuje v podstate „dehonestovať logo“ alebo znaky firmy pošliapaním. Ďalším druhom rohoží sú modulárne riešenia, ktoré sa skladajú z niekoľkých segmentov. Tie je možné zostaviť do požadovaného tvaru jednoduchým stavebnicovým systémom, pričom na exteriérové plynule nadväzujú interiérové. Ak sa niektoré časti poškodia, či už nákupným vozíkom, ťažkým nábytkom pri sťahovaní alebo jednoducho častými prechodmi, nie je nutné vymieňať celú rohož, ale len poškodené moduly. Osobitou kategóriou sú potom rôzne protišmykové materiály, inštalované napríklad na hrany schodov.

Zdroj a foto: ideo s.r.o.

Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelarie.sk