Podľa 108 REAL ESTATE sa trh priemyselných priestorov naďalej nachádza v obozretnej a racionálnej fáze. Deje sa tak aj napriek posilňovaniu automobilového a výrobného segmentu a ohláseniu kľúčových investícií, ako je expanzia Onsemi v Zlínskom kraji. Príčinu je možné hľadať napríklad v rastúcej neobsadenosti: tá medzikvartálne stúpla o polovicu na aktuálnych 3,9 %, bez započítania projektov v stave shell & core. V dôsledku toho naďalej klesá nájomné, avšak aj tu platia regionálne rozdiely.
Ilustračné foto: Aniset / Pixabay.com
Podobne rýchle zotavenie dopytu, ktoré nastalo medzi prvým a druhým štvrťrokom tohto roku, nečakali ani odborníci na trh priemyselných priestorov. Dokazuje jednoznačnú previazanosť logistiky aj výroby s náladou v spoločnosti a ochotou ľudí (nielen v ČR) míňať: v segmente priemyselných priestorov sa to prejaví hneď po maloobchode. Pozitívne očakávania potvrdzuje aj skutočnosť, že v posledných mesiacoch do Česka zamierili developeri, ktorí tu doteraz nepôsobili. Tí existujúci rozširujú svoje portfóliá o akvizície alebo nový development. „Vymenoval by som napríklad plánované projekty spoločnosti 7R. Svoj podiel zvyšujú už aktívni developeri GARBE alebo Logicor. Česko je krajinou, kde sa stretávajú všetci významní developeri Európy s veľkými lokálnymi hráčmi,“ konštatuje Jakub Holec, riaditeľ 108 REAL ESTATE.
Zvýšený dopyt je viditeľný aj počas leta. Do realizovaných prenájmov sa však prepisuje len čiastočne, pretože veľmi dôležité sú stále podnájmy industriálnych priestorov. „Developeri na to reagujú posunom výstavby v čase, nie je tlak na dokončovanie nových projektov. Preto bolo v druhom štvrťroku dokončených iba 75 000 m² nových priestorov. Aj tak však celková plocha priemyselných priestorov na prenájom dosiahla 12,14 miliónov m2. Vo fáze pokročilej prípravy alebo realizácie je ďalších 977 tisíc štvorcových metrov,“ dopĺňa výsledky 2. kvartálu Matěj Indra, vedúci oddelenia prenájmu priemyselných nehnuteľností v 108 REAL ESTATE.
V stave shell & core sa ku koncu júna nachádzali stavby s plochou okolo 415 000 m2. Väčšina však zatiaľ bez zaisteného nájomcu – tí však môžu ťažiť z predpripravených priestorov, čo sa týka aj veľkých dopytov. Takýto stav na tuzemskom trhu niekoľko rokov nepanoval.
Aktívny prístup k nájomcom majú aj developeri a vlastníci dokončených budov alebo stavieb tesne pred finalizáciou. Vyššia miera stimulov, ktorá začala byť viditeľná už na sklonku minulého roka, trvá naďalej. Obvykle ju možno vyjadriť pomerom jeden rok nájomnej zmluvy a jednému mesiacu nájomných prázdnin. Prenajímatelia sú benevolentnejší aj v prípade flexibilnejších podmienok, vrátane možností spomínaných podnájmov.
Aj napriek plánom nových developerských spoločností bude objem novo začatých priemyselných stavieb klesať. Vhodné pozemky pre ďalší rozvoj bude čoraz zložitejšie nájsť as pribúdajúcim počtom projektov a rastúcou neobsadenosťou dôjde časom k spomaleniu tempa novej výstavby. Veľkou príležitosťou však zostanú brownfieldy. Ďalší dôvod popisuje Michal Biely, vedúci oddelenia prieskumu trhu v 108 REAL ESTATE: „Sú zrejmé veľké regionálne rozdiely v dopyte, ponuke aj výške nájmov. Vidíme veľké množstvo voľných a novo vznikajúcich plôch pri nemeckých hraniciach a potom v Ostrave. V Prahe a okolí je stále previs dopytu.“
Najvyššie dosahované mesačné nájomné v širšej Prahe, čo je oblasť, o ktorú je spravidla najvyšší záujem, dosiahlo 7,50 EUR za m2. Medzi štvrťrokami tak došlo k ľahkému poklesu, obdobne ako v ďalších regiónoch: konkrétne v Královohradeckom kraji, Juhomoravskom kraji či na Vysočine. V ostatných častiach Česka zostali ceny v zásade rovnaké. Priemerné nájomné za štvorcový meter zostáva 6 EUR s tým, že celorepublikový priemer klesol oproti prvému štvrťroku o tri centy. Najvyššieho nájomného za m2 bolo v priemere dosiahnuté v minulom prvom štvrťroku, kedy cena za meter štvorcový vystúpila k 6,15 EUR.
Zdroj: 108 REAL ESTATE