logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Colliers: Investičná scéna CEE 1. polrok 2022


Väčšina ekonomík strednej a východnej Európy (CEE) zaznamenala rýchlejšie oživenie po pandémii ako západné ekonomiky Európskej únie. Najmä Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Pobaltie dosiahli obzvlášť dobré výsledky. Avšak, vzhľadom na závislosť ekonomík CEE od kapitálových tokov z iných častí sveta, ich môžu v druhom polroku 2022 ovplyvniť globálne inflačné tlaky, vyššie úrokové sadzby a problémy v dodávateľských reťazcoch spolu s možnou recesiou v Číne. Odhaľuje to správa spoločnosti Colliers s názvom: Investičná scéna strednej a východnej Európy v prvom polroku 2022.

 

„Objem investícií v regióne CEE dosiahol za 1. polrok 2022 približne 5,3 miliardy eur a medziročne vzrástol o 8,5 %. Pomerne silná aktivita v 1. kvartáli sa v 2. štvrťroku opäť spomalila. Vysoký objem fúzií a akvizícií v podobe akvizícií a prevodov akcií sa však na objemoch neprejavil. Colliers odhaduje, že investičné objemy dosiahnu na konci roka 2022 úroveň 9,0 až 10,0 mld. eur," vysvetlil Kevin Turpin, regionálny riaditeľ pre kapitálové trhy v CEE spoločnosti Colliers.

Sid Suratia / Unsplash.com

Foto: Sid Suratia / Unsplash.com

 

Miera rastu objemu investícií v CEE

Poľsko zaznamenalo 56%-ný podiel na objemoch 1. polroku 2022, za ním nasledovali Česká republika a Maďarsko so 16 % a 12 %. Investori zostávajú opatrní vzhľadom na geopolitický a hospodársky sentiment, zvýšené náklady na financovanie a očakávané zmeny v cenotvorbe, ktoré sa pravdepodobne prejavia v priebehu 2. polroka 2022.

Toky v CEE podľa odvetví

V prvom polroku 2022 dominoval sektor kancelárií, pričom obzvlášť silná aktivita bola zaznamenaná v Poľsku. Nasledoval maloobchod, kde pomohol úplný predaj alebo odpredaj podielov v portfóliách Tesco a EPP. Naďalej vysoký je dopyt po logistike a rezidenčných nehnuteľnostiach, brzdí ich však nedostatočná ponuka dostupných produktov.

Toky v CEE podľa pôvodu kupujúceho

Domáci kapitál zo strednej a východnej Európy bol v 1. polroku najaktívnejší so 40 % podielom na celkových objemoch. Najmä český a maďarský kapitál je naďalej motorom s 20 % a 11 % celkového regionálneho objemu. Nasledoval severoamerický (25 %) a európsky kapitál (21 %). V posledných mesiacoch bol aktívnejší aj juhoafrický kapitál, zatiaľ čo ázijský kapitál, obvykle čínsky a juhokórejský, boli zatiaľ v tomto roku utlmené.

„Investori majú v súčasnosti komplikované podmienky vzhľadom na relatívnu geografickú blízkosť vojny na Ukrajine a jej širší dosah na palivá, energie a ďalšie narušenie dodávateľských reťazcov. Okrem toho sa nie príliš vyvíjajú pozitívne makroekonomické a geopolitické trendy. Toto však nie sú výzvy len pre región CEE alebo jeho jednotlivé krajiny, a preto by sa tieto príležitosti mali zohľadňovať zodpovedajúcim spôsobom," dodal Kevin.

Zdroj: Colliers, Úvodné foto: Towfiqu barbhuiya z Unsplash.com