Investičné toky do regiónu SVE-6 vzrástli v prvom polroku 2018 medziročne o 4%, čo mierne prevyšuje tempo rekordného roka 2017. Celkovo 26 % investovaných peňazí pochádzalo v prvom polroku 2018 z domácich alebo regionálnych cezhraničných zdrojov z krajín strednej a východnej Európy. Americké, britské a západoeurópske fondy boli v danom období čistí predávajúci komerčných nehnuteľností v strednej a východnej Európe. Táto situácia opakovala trend pozorovaný v rokoch 2016 a 2017.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Poľské objemy (58 % celkovej hodnoty v krajinách strednej a východnej Európy) boli hybnou silou v prvej polovici roka, a to v dôsledku pokračujúcej silnej výkonnosti ekonomiky. Slovensko zaznamenalo tento rok oživenie, zatiaľ čo Maďarsko a Česko zaznamenali oveľa pomalšie toky ako pred rokom. Zdá sa, že relatívny nedostatok produktov na predaj ovplyvňuje aktivitu na týchto dvoch trhoch. Z hľadiska segmentov trhu sa investičná aktivita na trhu s kancelárskymi priestormi (zvýšená o 51%) bezmála dorovnala maloobchodu (takmer na úrovni spred roka). Očakáva sa, že ďalšie dokončené developerské projekty prinesú v tejto fáze cyklu ďalší impulz.
Mark Robinson, špecialista prieskumu pre región strednej a východnej Európy Colliers International, vysvetľuje: „Stláčanie výnosov, ktoré sme zaznamenali v rokoch 2016-17, sa v prvej polovici roku 2018 výrazne spomalilo, pričom sme zaznamenali len priblíženie najvyššie dosahovaných výnosov v Prahe a vo Varšave. V nasledujúcich 12 mesiacoch očakávame ďalší tlak na výnosy len v kancelárskych/priemyselných odvetviach v Budapešti a Bukurešti. Pri pohľade na fundamenty predpokladáme nárast v 6 z 12 kľúčových mier neobsadenosti v segmente kancelárii a priemysle v hlavných mestách, ktoré nastanú po niekoľkých štvrťrokoch poklesu miery neobsadenosti v celom regióne. Zdá sa, že zvyšovanie ponuky je dôležitým faktorom v hre. Dynamika rastu nájmu vyzerá najsilnejšie v priemyselnom sektore v strednej a východnej Európe a v Budapešti.“
Zdroj: Colliers International Group Inc.