logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

CZGBC: Najlepšie zelené stavby sveta


V Cannes skončil 29. ročník prestížneho európskeho veľtrhu nehnuteľností a investičných príležitostí MIPIM, ktorého sa zúčastnilo vyše 26 000 odborníkov z viac ako 100 krajín. Pri príležitosti veľtrhu sa každoročne udeľujú "Realitné Oskary" najlepším stavbám sveta za uplynulý rok. Odrazom celosvetového trendu vývoja smerom k šetrnému stavebníctva je to, že medzi 11 kategóriami má už niekoľko rokov svoje nezastupiteľné miesto aj kategória "Najlepšia inovatívna zelená budova". Tou sa tento rok stal multifunkčný komplex Marina One v Singapure. Nielen víťaza, ale aj ďalšie tri finalistov komentuje a pohľad z domáceho trhu pridáva Simona Kalvoda, výkonná riaditeľka Českej rady pre šetrné budovy.

 

"Rovnako ako vlani sa štyria finalisti rekrutovali zo širokého spektra stavieb, čo svedčí o tom, že šetrné stavebníctvo sa stáva globálnym, doslova celosvetovým trendom. Do finále totiž tento rok postúpili nielen budovy z vyspelých krajín Európy, ale aj z Ázie, "uvádza Simona Kalvoda.

 

Foto: CZGBC

NAJLEPŠIA ZELENÁ BUDOVA SVETA 2018:

Marina One (Singapur)

MULTIFUNKČNÝ PROJEKT - BÝVANIE, PRÁCA, NÁKUPY I VOĽNÝ ČAS

Marina One je príkladom, že aj v megalopolise v tropických oblastiach, čeliacich klimatickým zmenám a vysokému nárastu populácie, môže vzniknúť doslova "zelené mesto". Multifunkčný projekt o ploche viac ako 400 000 m2 z dielne svetovo presláveného nemeckého architekta Christopha Ingenhovena v spolupráci s britským záhradným ateliérom Gustafson Porter + Bowman zahŕňa byty, obchody i kancelárie. Architekti vychádzali z toho, že v husto osídlených mestských aglomeráciách nemožno stavať iné, než výškové budovy (v prípade Marina One sú štyri). Tie sú však len rámcom pre "zelené srdce" projektu ako jeho kľúčovú súčasť: vnútorná park je reminiscenciou na londýnsky Hyde park a vďaka interakcii medzi geometriou budov a zelenými plochami uľahčuje prirodzené vetranie a v oblasti vytvára príjemnú mikroklímu. Vznikla tak najväčšia verejná zelená plocha v celej centrálnej finančnej obchodnej štvrti Marina Bay na brehu mora. Zeleň sa rozprestiera cez niekoľko vertikálnych úrovní, takže jej využiteľná plocha dosahuje dokonca 125% veľkosti pôvodného pozemku.

Projekt získal precertifikaci LEED Platinum a certifikáciu BCA Green Mark Platinum a stal sa príkladom pre ďalšie udržateľné multifunkčné stavby na celom ázijskom kontinente. Simona Kalvoda, výkonná riaditeľka Slovenskej rady pre šetrné budovy, komentuje: "Hoci ide o projekt z pre nás exotickej krajiny, môže byť pre ČR veľkou inšpiráciou najmä kvôli svojmu rozsahu a globálnemu udržateľnému prístupu vo všetkých svojich aspektoch. Rad z nich už využívajú aj zelené projekty u nás (napr. Efektívne využívanie dažďovej vody, optimálne orientácia budov do svetových strán tak, aby čo najlepšie dokázali využívať teplo zo slnka), ale zatiaľ sa stále jedná o jednotlivé budovy, aj keď naprieč celým spektrom stavebníctva - od bytových domov až po kancelárie. Podľa legislatívy EÚ v rámci smernice EPBD II sa budú v Česku od roku 2020 stavať všetky nové budovy s tzv. "nulovou spotrebou energie". V tuzemsku už pôsobí rad osvietených developerov (napr. AFI Europe, Sekyra Group, Skanska), ktorí sa v blízkej budúcnosti chystajú revitalizovať celá veľká metropolitné územie, najmä typu brownfields. práve tí môžu svoje veľké projekty pojať z hľadiska udržateľnosti naozaj globálne - a práve pre nich môžu stavby typu Marina One byť príkladom. "

Finalisti MIPIM AWARDS V KATEGÓRII NAJLEPŠIA ZELENÁ BUDOVA SVETA 2017:

Bankové centrum BGL BNP Paribas (Kirchberg, Luxembursko)

KANCELÁRSKA BUDOVA

Centrum, v ktorom pracuje 3 000 ľudí, vzniklo na mieste pôvodnej záhrady banky BGL BNP Paribas s cieľom sústrediť všetky bankové aktivity do jedného kampuse. Na projekte je výnimočný predovšetkým rešpekt k pôvodnej zeleni, ktorá mala pozitívny vplyv na biodiverzitu v celej oblasti: po ukončení výstavby nového centra bolo zo skoršej záhrady presadené 55% jej vegetácie, ktorá sa novo uplatnila oi. Na strechách alebo pri vodných plôch.

ONGC Pandit Deendayal Upadhyaya Urja Bhawan (New Delhi, India)

KANCELÁRSKA BUDOVA

ONGC

Foto: Moneycontrol.com

Korporátne sídlo najväčšieho indického producenta ropy a zemného plynu získalo certifikáciu LEED Platinum. Zároveň bolo v rámci Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) certifikované ako tzv. Clean Development Mechanism (CDM) projekt. Budova znižuje emisie uhlíka o 5 944 ton ročne. Vďaka udržateľným riešením spotrebúva v porovnaní s bežnými komerčnými budovami v Indii len polovicu energie a na hlavu tiež o 36% vody menej.

Season (Paríž, Francúzsko)

KOMPLEX KANCELÁRIÍ A OBCHODOV

Season

Zdroj: Sefricime.fr

Novostavba nad železničnou traťou v 17. parížskom obvode metropolitnej rozvojovej zóny Clichy Batignolles s priemyselnou minulosťou zahŕňa 20 000 m2 kancelárií a 1 130 m2 plochy pre obchody. Jej súčasťou sú aj zelené terasy. Medzi úsporné riešenia patrí okrem iného. To, že komplex je chladený pomôcť tepelnej kapacity betónovej dosky podlahy, a preto nevyžaduje aktívny systém chladenia. Fotovoltaická inštalácia, integrovaná do šikmých striech, vyrobí každoročne 248 MWh elektrickej energie.Simona Kalvoda komentuje finalistami: "Práve v segmente kancelárskych budov sa v Česku trend šetrného stavebníctve prejavuje najviac. Sami nájomcovia budov (najmä veľké nadnárodné spoločnosti, ktoré majú ohľaduplný prístup k životnému prostrediu ako súčasť svojej korporátnej kultúry) by už do inej ako šetrné budovy ani nešli. A developeri v tomto segmente už stavia v Českej republike kvalitou porovnateľné objekty, ako sú títo traja finalisti MIPIM Awards. Bankové centrum BGL BNP Paribas, korporátne sídlo ONCG aj komplex Season nezabúdajú na zdravé vnútorné prostredie ani na priestory pre relaxáciu zamestnancov - oboje je kľúčom k ich zdravie, produktivite a duševnej pohode. Rovnako je tomu už aj u nás - do súťaže CBRE zasadačku roka sa tento rok prihlásilo rekordných 94 firiem naprieč celou Českou republikou. A v kategórii Zdravá kanceláriu, ktorej garantom a hodnotiteľom je Slovenská rada pre šetrné budovy a ktorá sa zameriava na zdravé vnútorné prostredie, súťažilo 18 spoločností. Aj to je dôkazom, že sa udržateľné výstavbe administratívnych budov v Česku darí a že by tie najlepšie z nich mohli ich autori budúci rok do súťaže MIPIM Awards prihlásiť. "

Zdroj: CZGBC