Najviac našich podnikateľov znepokojujú časté zmeny daňových predpisov. Až 86 % opýtaných si myslí, že na Slovensku je vysoká miera daňovej neistoty. Pričom za najvýznamnejšie príčiny označili respondenti práve časté legislatívne zmeny (85,7 %). Vo všeobecnosti je podľa väčšiny respondentov na Slovensku menšia daňová istota ako v iných európskych krajinách. Daňové úrady sa na Slovensku podľa opýtaných zameriavajú najviac na daň z pridanej hodnoty, daň z príjmov právnických osôb a na transferové oceňovanie. Za posledné tri roky zažilo daňovú kontrolu 71 % z respondentov prieskumu.
Ilustračné foto: Freeimages.com
Ako je to v Európe
Aj v iných európskych krajinách je jednou z najdôležitejších výziev pri podnikaní vysoká miera daňovej neistoty. Respondentom vadia najmä časté zmeny právnych predpisov (39 %), nejednoznačnosť, nedostatky a zmeny zásad a verejne dostupných usmernení daňových orgánov (28 %), ako aj príliš dlhé daňové spory (12 %).
Podľa prieskumu spoločnosti Deloitte považuje viac ako 800 európskych respondentov za najatraktívnejšie ekonomiky na podnikanie z daňového hľadiska Veľkú Britániu a Holandsko. Pozitívne hodnotia konkurencieschopný daňový režim Veľkej Británie a jej daňové orgány za transparentnosť a jednoduché pravidlá. Vyzdvihujú holandské daňové orgány za ich ústretovosť, jednoduchú komunikáciu, dostupnosť informácií a jasné a jednoduché postupy, ktoré podľa respondentov prospievajú podnikateľom a ekonomickému rastu.
O prieskume
Európsky daňový prieskum uskutočnila spoločnosť Deloitte v druhej polovici minulého roka. Zúčastnilo sa ho 814 respondentov z veľkých spoločností z 29 krajín Európy. Prieskum bol zameraný najmä na vzťahy s daňovými úradmi, daňové kontroly a vnímanie daňovej istoty.
Zdroj: Deloitte