„Ak sa pozrieme na región strednej Európy, trendy sú veľmi podobné. Približne tretina opýtaných organizácií udáva navýšenie IT rozpočtu oproti minulému roku, čo môže reálne posilniť ďalší rozvoj a zvýšiť kvalitu poskytovaných IT služieb. Táto situácia však nie je všade,“ uviedol Tomáš Belavý, manažér na oddelení consultingu spoločnosti Deloitte. V organizáciách vo verejnom sektore pokračuje podľa neho znižovanie IT rozpočtov. „Až 70 % opýtaných odpovedalo, že musia v tomto roku počítať s nižším rozpočtom na dodávku IT služieb,“ dodal.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Priority spoločností
Oproti predchádzajúcim rokom, kedy spoločnosti venovali hlavnú pozornosť optimalizácii nákladov na IT, je teraz hlavnou témou IT riaditeľov rozvoj a využitie nových technologických trendov na podporu nových obchodných príležitostí. Druhou prioritou, vo viac ako 30 % organizácií dokonca najvyššou, je účelné investovanie do zvyšovania informačnej bezpečnosti a riadenia rizík. Spoločnosti totiž musia čoraz častejšie reagovať na rôzne prípady prelomenia bezpečnostných opatrení.
„V odvetviach verejnej správy, bankovníctva a poisťovníctva je dôležitá konsolidácia aplikácií a infraštruktúry, aby sa zabezpečila primeraná úroveň a flexibilita kapacít v oblasti IT architektúry, ktorá je kľúčová na úspešné zavádzanie nových technologických trendov. Pre oblasť verejnej správy navyše konsolidácia predstavuje ďalší možný zdroj úspor v oblasti IT,“ uviedol T. Belavý.
Prioritou sa stáva aj analýza dát a ich kapitalizácia. Zatiaľ čo v minulosti sa spoločnosti zameriavali na organizáciu, zber a vyhľadávanie dát, v súčasnosti je kľúčové, ako tieto dáta monetizovať. Identifikácia doposiaľ neodhalených možností a prínosov bežne dostupných a využívaných dát na podporu manažérskeho rozhodovania je hlavnou úlohou dátovej analytiky.
Väčšina opýtaných plánuje investovať do nových technológií určených na analýzu dát a viac ako 45 % respondentov uviedlo, že kľúčovou oblasťou je pre nich práve kapitalizácia dát. Pre IT riaditeľov tu vzniká skvelá príležitosť prevziať iniciatívu a prísť s inováciami v podobe predstavenia možností dátovej analytiky, zavádzania a používania nástrojov Big Data v rámci spoločnosti.
Trendy na rok 2015
Z nových technológií a trendov kladú IT riaditelia čoraz väčší dôraz na zavádzanie mobilných aplikácií, privátneho a verejného cloudu, možnosti využitia analytických nástrojov, Big Data a BYOD.
Prístup „Mobile Only“, ktorý sa v súčasnosti spomína v súvislosti s plošným zavádzaním mobilných zariadení a mobilných aplikácií pre zákazníkov ako aj interných používateľov, výrazne ovplyvní komplexnú architektúru a prevádzku IT v organizáciách. V budúcnosti je do „mobilného sveta“ ochotných investovať viac spoločností ako do ktorýchkoľvek iných inovatívnych trendov, a to bez ohľadu na ich veľkosť alebo segment trhu. Prieskum medzi IT riaditeľmi odhalil, že 59 % organizácií z rôznych odvetví je vo fáze konceptu, vyvíja alebo už aktívne využíva riešenia pre mobilné aplikácie.
Až 85 % IT riaditeľov sa zhoduje, že Big Data spoločnosti umožňujú získať väčšiu informovanosť a výrazne racionalizovať rozhodovacie procesy. „V Čechách a na Slovensku je situácia podobná, avšak s jedným výrazným rozdielom – vo využívaní tohto trendu tuzemské spoločnosti stále zaostávajú za zvyškom sveta,“ skonštatoval T. Belavý. Nástroje pre Big Data sa najviac využívajú v sektore TMT (technológií, médií a telekomunikácií), pričom 40 % opýtaných spoločností tento trend už zaviedlo alebo relevantné nástroje práve implementuje.
Zdroj: Delloite