logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Deloitte: Očakávania finančných riaditeľov


Slovenská ekonomika by mala tento rok rásť rýchlejšie ako vlani. Predpovedajú to finanční riaditelia oslovení spoločnosťou Deloitte v rámci šiesteho prieskumu medzi finančnými riaditeľmi v strednej Európe. Medziročný nárast hrubého domáceho produktu o 1,5 % až 3 % predpovedá takmer 70 % z nich.

Finanční riaditelia vnímajú celkom optimisticky aj situáciu v oblasti zamestnanosti. Takmer polovica respondentov očakáva v tomto roku pokles nezamestnanosti. Vlani boli očakávania oveľa negatívnejšie. Tretina opýtaných neočakáva zmenu v nezamestnanosti a mierny nárast predpokladá 22 % opýtaných, kým v roku 2014 to bolo až 39 %.

Finance

ilustračné foto: Pixabay

„Pozitívne sú aj finančné vyhliadky samotných spoločností. Až 47 % oslovených finančných riaditeľov je na najbližších šesť mesiacov optimistických, negatívne sa vyjadrila len štvrtina z nich," uviedol Peter Horovčák, riaditeľ na oddelení consultingu poločnosti Deloitte na Slovensku. Mnohí finanční riaditelia pritom podľa neho volia opatrní a rozumný prístup pre turbulentný vývoj v mnohých ekonomických, geopolitických a politických otázkach.

Slovenské firmy sa chcú v najbližších 12 mesiacoch zamerať najmä na zvyšovanie tržieb na existujúcich trhoch. „Až 61 % finančných riaditeľov priradilo najvyššiu alebo druhú najvyššiu prioritu práve tejto oblasti. Na druhom mieste je znižovanie priamych nákladov a tretia priečka patrí zvyšovaniu tržieb na nových trhoch,“ skonštatoval Horovčák. „Aj keď naši finanční riaditelia výrazne uprednostňujú rast tržieb, iba 21 % z nich sa chce zamerať na nové investície. Z dlhodobého hľadiska by však práve tie mali slúžiť ako hlavná hnacia sila pre rast tržieb,“ dodal.

Kľúčové zistenia pre Slovensko

O prieskume

Prieskum spoločnosti Deloitte sa uskutočnil medzi finančnými riaditeľmi zo 14 krajín strednej Európy – Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Kosovo, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko. Prieskumu sa zúčastnilo 560 respondentov z rôznych priemyselných oblastí.

Zdroj: Deloitte