Bratislava
Podiel dopytov podľa mestských častí
Z presných údajov portálu Kancelarie.sk vyplýva, že najobľúbenejšou mestskou častou zostáva Bratislava II, o ktorú má záujem 43% firiem, ktoré hľadajú kancelárie. Ide o nárast o 1 percentuálny bod. Veľký presun významného nájomcu z Bratislavy III do Bratislavy II sa podpísal napríklad aj pod pokles cien nájomného v BA III. Presťahovaním Telekomu, čo bolo viac ako 1200 zamestnancov z Polus Towers na Vajnorskej a CBC II na Karadžičovej ulici do Forum Business Center, prišli obe administratívne budovy o významného nájomcu. Miska váh sa však výraznejšie preklopila na stranu ponuky práve v treťom obvode, kde developer IMMOFINANZ Group investoval do kampane za získanie nových nájomcov a budovu Polus Tower po Telekome bude revitalizovať a prispôsobovať novým nájomcom.
Vývoj dopytov v jednotlivých mestských častiach
Prvý pohľad na výsledky štatistík ukazuje na návrat k číslam z 3.Q roku 2013. Vlna dopytov, ktorá sa v poslednom kvartáli 2013 sústredila na prvý bratislavský obvod sa vrátila „do normálu“. Po zvýšení na 31% sa vrátila na 21% (v 3.Q 2013 to bolo 19%). Bratislava III začala byť pre firmy medzikvartálne zaujímavejšia, keďže sa naraz uvoľnilo veľa priestorov a je možné vyjednávať o cenách. Bratislava IV zostáva na okraji záujmu, no možo očakávať, že už na sklonku roka 2014 by nákupná galéria Bory a neskôr aj Bory Offices a rezidenčné projekty mali vylepšiť nepriaznivé štatistiky tejto mestskej časti.
Podiel dopytov podľa počtu zamestnancov
Priemerne 66,9% všetkých vyhľadávaní kancelárií na bratislavskom trhu v prvom štvrťroku realizovali malé firmy s menej ako piatimi ľuďmi. Ak berieme v úvahu korelácie s mestskými časťami a aktuálnym dianím na trhu, medzikvartálne vzniklo niekoľko výrazných posunov v rozložení síl. Oproti minulému sledovanému kvartálu nové kancelárie menej vyhľadávajú firmy do 5 zamestnancov, a to na úkor vyhľadávania firmami s 5-10 zamestnancami. BA IV začala byť príťažlivejšia pre firmy s 10-20 pracovníkmi (posun z 4,5 na 8).
Košice
Podiel dopytov podľa počtu zamestnancov
Najväčší záujem užívateľov portálu Kancelarie.sk bol o menšie kancelárie s plochou do cca 60 m2 (veľkosť firiem do 5 zamestnancov), ktorý tvoril 74% z celkového dopytu v Košiciach. Výrazne narástla kategória vyhľadávania firmami s 5-10 zamestnancami (z 8,8 na 20%).
Vývoj dopytov z pohľadu počtu zamestnancov
Údaje portálu Kancelarie.sk ukazujú pomerne stabilný vývoj dopytov po kanceláriách ako v Bratislave, tak v Košiciach. V medziročnom porovnaní, na príklade oboch miest je vidno, že 1.Q 2013 sa podobá na 1.Q 2014, pričom tento trend je stabilný a opakujúci sa. Pohyby z pohľadu počtu transakcií na trhu majú stále v rukách malé firmy na úkor väčších.
Komentár analytika
Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB: "Ekonomika sa začala v poslednom štvrťroku odliepať od dna. V roku 2014 sa zatiaľ predpokladá mierna akcelerácia v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Ale situáciu môže ovplyvňovať dlhodobejší previs ponuky nad dopytom. Pri pohľade na nájomné môže ísť aj o krátkodobý výkyv. Bez trvalejšieho hospodárskeho rastu a opätovného prílevu zahraničných investícií sa ani rast nájomného, či cien pozemkov opätovne nenaštartuje.
Vzhľadom k tomu, že americký maloobchodný gigant Amazon prerušil rokovania so zástupcami Brna, zaujímalo nás, čo by mohol priniesť na Slovensko, aké pohyby by nastali z pohľadu potreby zamestnancov a priestorov (logistických i kancelárskych). M. Gábriš: "Globálni hráči ako Amazon vždy priťahujú množstvo pozornosti. Sľubujú vytvorenie veľkého množstva pracovných miest. Navyše sa obvykle k veľkým investorom spravidla nabaľujú ďalší stredne veľkí aj menší. V závislosti od typu investície. Takéto typy investícií preto majú spravidla dlhodobý dopad na región a vedú k vyššej ekonomickej výkonnosti. Aj na Slovensku máme podobné skúsenosti napríklad s investormi v oblasti automobilového priemyslu. Otázka samozrejme je, či má Amazon potenciál pritiahnuť aj ďalších investorov, lebo automobilový priemysel je špecifický v tom, že vytvára klustre, kam ťahá subdodávateľov operujúcich just-in-time. Dôležité sú tiež ďalšie dlhodobé plány takéhoto investora na rozvoj, či vidia potenciál a teda aj rozširovanie svojich aktivít v budúcnosti a teda aj vytváranie ďalších pracovných miest. Samozrejme, takéto investície obvykle niečo aj stoja, pretože si „vypýtajú“ pozornosť vlády ako aj samosprávy a spravidla aj potrebujú nejakú pomoc pri prvotnom vstupe do regiónu napríklad s pozemkami a podobne. Príchod veľkého investora si však môže vyžadovať aj ďalšie investície do infraštruktúry, čo môže byť prípadne už od začiatku podmienkou príchodu. U nás máme skúsenosti s prísľubom diaľnice pre žilinskú automobilku. Otázka daní je vždy komplikovaná pretože jednak môžu takéto veľké firmy požadovať daňové prázdniny, čo ani na Slovensku nie je novinka, a jednak môžu robiť daňovú optimalizáciu, čo je však asi typické pre väčšinu korporácií najmä medzinárodných."