Štúdia analytického centra časopisu The Economist Intelligence Unit (EIU) Podnikateľské riziká a príležitosti v strednej a východnej Európe ďalej konštatuje, že podnikateľské prostredie pre malé a stredné podniky sa zlepšuje v niekoľkých krajinách strednej a východnej Európy, konkrétne v Českej republike, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku. Avšak podniky stále narážajú na problémy v administratíve, regulačnej a daňovej oblasti.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Analýza konštatuje, že malé a stredné podniky (SME) potiahnu rast v strednej a východnej Európe, ktorý bude dynamickejší ako rast eurozóny alebo širšej EÚ. Tieto firmy profitujú z investičných motivačných programov, lepších príležitostí financovania a oslobodenia od daní. Slovenskú ekonomiku ťahajú najmä malé a stredné firmy, keďže vytvárajú približne 67 % hrubej pridanej hodnoty, čo je takmer 10 % nad priemerom EÚ. Navyše, na Slovensku a v Poľsku rastie podpora technologických start-upov a rast centier zdieľaných služieb aj naďalej ponúka veľké príležitosti v krajinách, ako je Maďarsko a Poľsko.
Napriek tomuto pozitívnemu výhľadu, firmy v regióne naďalej čelia vážnym výzvam . Najväčšími problémami sú prehnaná byrokracia a zdaňovanie podľa príslušnosti k odvetviu hospodárstva. Prekážkou je tiež byrokracia v obstarávaní pre verejný sektor. Napriek nízkemu zdaneniu právnických osôb vyvstáva stále potreba daňovej reformy. Prekážkou je aj riziko arbitrážnej legislatívy, ako napríklad rozličné dane podľa odvetvia.
Na druhej strane, juhovýchodná Európa, ktorá doteraz zaostávala v oživovaní hospodárskeho rastu by podľa štúdie CEEMEA Business Group objednanej TMF Group mohla predstavovať novú príležitosť pre firmy snažiace sa o globálny rast. Spoločnosti rozširujúce svoje pôsobenie do krajín juhovýchodnej Európy očakávajú výhody vyplývajúce zo všeobecne stabilného ekonomického rastu ako aj z nižšieho zdaňovania právnických osôb. Experti očakávajú rast týchto trhov, zaraďujúc Bulharsko a Srbsko medzi 10 popredných krajín s najvyšším očakávaným organickým rastom v roku 2015.
Martin Koehring, editor EIU: „Región CEE stále ponúka priehrštie rozvíjajúcich sa rôznorodých podnikateľských príležitostí a rizík. Potenciálni investori nemôžu ignorovať vzájomné pôsobenie týchto rizík a príležitostí. Podnikateľské prostredie tohto regiónu bude formovať napríklad aj narastajúci význam stredných a malých podnikov (SME).”
Daniel Thorniley z CEEMEA Business Group: „Za situácie, kedy veľká časť Európy a globálnych trhov stále pokrivkáva v rokoch 2013-15, sa začalo strednej Európe viditeľne dariť a vďaka mini-závodom v eurozóne a narastajúcej ponuke úverov od bánk, spotrebitelia začali viacej míňať. Relatívne prudký nárast čísiel hospodárskeho rastu sa v posledných mesiacoch zmierňuje, keďže hospodársky cyklus oslabuje. Tým, že sa spoločnosti snažia o rast, aby vyvážili slabé trhy, sa región CEE stal „príťažlivou malou skupinou trhov“. Keď zoskupíte všetky trhy CEE dohromady, dostanete značnú skupinu obyvateľov a škálu rôznych typov trhov a spotrebiteľských segmentov, na ktoré môžete vstúpiť. Vo všeobecnosti tieto dobré správy neboli zohľadnené do tej istej miery v juhovýchodnej Európe s výnimkou Rumunska. Ale dokonca aj v regióne SEE pozorujeme slušné prvé znaky a veľké príležitosti pre rozvoj podnikania.”
Juraj Gerženi, vedúci EMEA regiónu v TMF Group: „Po niekoľkých náročných rokoch, región CEE, s výnimkou Poľska, preukazuje pozitívne trendy pre medzinárodné prostredie. Avšak, náročné účtovné a daňové systémy popri rýchlo sa meniacej legislatíve a neistej transparentnosti v podnikaní túto cestu k stabilnému oživeniu predlžujú. Na pozadí pozitívnych čísiel krajín strednej Európy a Rumunska, juhovýchodná Európa zaostáva v raste a veľkosti, ale ponúka väčšie príležitosti. Samozrejme, každá krajina má veľmi odlišné podnikateľské prostredie a špecifické regulačné požiadavky, čo medzinárodným spoločnostiam sťažuje proces prispôsobenia sa miestnym predpisom. Z tohto dôvodu, spolupráca s miestnym partnerom môže spoločnostiam pomôcť vyťažiť čo najviac s ponúkaných možností.”
Ján Šeliga, Managing Director, TMF Group Slovakia: “Po Na Slovensku máme už 20 ročné skúsenosti s prácou pre medzinárodné spoločnosti. V blízkej budúcnosti na trhu vidíme veľký potenciál pre malé a stredné podniky a osobitne IT sektor, aj preto, že podľa štúdie už dnes predstavujú veľkú časť domácej ekonomiky. Avšak prekážkou zostáva vysoké daňové zaťaženie firiem.“
Zdroj: TMF Group