Čo sú to energetické služby ?
Energetické služby sa venujú posudzovaniu energetickej efektívnosti a následnému poradenstvu pri prevádzke zariadení v podobe rôznych priemyselných, administratívnych, obchodných, ale aj obytných objektov. Zameriavajú sa na posudzovanie projektov vo fáze návrhu tak, aby od začiatku boli v súlade s normami a zákonmi venujúcimi sa problematike energetickej efektívnosti. Dôraz sa pritom kladie na tepelno-technické vlastnosti budov, ale aj na ich priemyselné technológie.
Čo môžete získať ?
Okrem výsledkov samotného energetického auditu, ktorý nám poukáže na nedostatky v oblasti prestupu energií a nakladania s nimi, môžeme pomocou energetických služieb získať informácie, ktoré pomôžu vhodne:
- optimalizovať kapacity – hlavne pri priemyselných objektoch dochádza často v snahe ušetriť na energiách k negatívnym vedľajším efektom zníženia hygienických štandardov
- optimalizovať strojové vybavenie - vhodné zvolené technologické vybavenie zohľadňujúce všetky aspekty prevádzky sa môže stať významným nástrojom úspory bez ohľadu na to, či ide o obytné alebo priemyselné objekty
- efektívne nastaviť investície do zlepšenia stavu, ale aj správne určiť investičné priority tak, aby jednotlivé fázy postupovali v logickom slede
- zhodnotiť celkovú koncepciu objektu zo širokospektrálneho hľadiska
Prínos energetických služieb je v odbornom vedení prevádzky budov, plánovania potrebných investícií vedúcich k postupnému znižovaniu energetickej náročnosti ich prevádzky pri zachovaní hygienických noriem týkajúcich sa vnútorného prostredia. V neposlednom rade je tu prínos pri projektovej príprave zmien a zásahov do objektov, kde energetické služby komunikujú s projektantmi a realizačnými firmami a dohliadajú na presné vyhotovenie zmien ktoré majú potenciál úspor v rámci daného objektu.
Napríklad len zaizolovaním plášťa budovy dokážeme v mnohých prípadoch optimalizovať energetické toky a znižovať spotrebu energie či už na vykurovaní alebo na chladení. Izolovanie plášťa budovy dokáže zväčšiť odpor steny proti prestupu tepla z budovy, čiže eliminovať tzv. straty do okolia. S hrúbkou a kvalitou izolácie sa teplota na vnútornej strane steny blíži k teplote vnútorného vzduchu a tam kde je malý rozdiel teplôt je aj tepelný tok malý. Ten môžeme upraviť aj nestavebnými zásahmi. Meraniami dokážeme odhaliť miesta, ktoré treba utesniť z titulu nadmerných strát. Následne je potrebná regulácia vnútornej teploty tak, aby bol čo najmenší rozdiel medzi vonkajšou a zvolenou vnútornou teplotou. Kúrenie a chladenie bude tak menej energeticky náročné.
Povinnosť energetickej certifikácie
Na záver je potrebné spomenúť aj povinnosť energetickej certifikácie budov – či už polyfunkčných alebo bytových domov na základe zákona č. 555/2005. Energetická certifikácia je súčasťou kolaudácie a taktiež sa vyžaduje v prípadoch predaja budov alebo ich prenájmu, či zásadnejšej rekonštrukcie nehnuteľnosti. Energetická certifikácia je však len zhodnotenie stavu nehnuteľnosti bez návrhu konkrétnych riešení – zjednodušene povedané – ide o zatriedenie budovy do energetickej triedy. Energetickú certifikáciu vykonávajú oprávnené osoby, ktorých je možné nájsť na webovej stránke SEIA.
Ilustračné foto: Stock.chng