Podľa prieskumu Trendence Graduate Barometer 2013 si slovenskí absolventi ekonomických smerov rezervujú na nájdenie svojho prvého zamestnania 4,6 mesiaca a svojim potenciálnym zamestnávateľom plánujú zaslať 30 životopisov. Mladí Európania očakávajú, že hľadanie práce im zaberie až 5,5 mesiaca a rozpošlú celkovo až 38 žiadostí. Postoj mladých Slovákov k hľadaniu si svojho prvého „jobu“ je teda optimistickejší v porovnaní s ich európskymi rovesníkmi, napriek tomu sú ich obavy značné.
Ilustračné foto: Pixabay.com
A čoho sa teda mladí Slováci najviac obávajú v súvislosti so získaním práce? Najväčší strach majú z toho, že sa budú musieť kvôli práci presťahovať. Až pre 28 % mladých našincov je totiž potreba sťahovať sa za prácou takpovediac „nočnou morou“. V porovnaní s európskym priemerom či susednými krajinami je tento podiel výrazne vyšší, nakoľko v únii ako takej má obavy zo sťahovania sa za prácou len približne každý šiesty mladý človek a v susednom Česku dokonca len každý ôsmy.
Viac než pätina mladých Slovákov [22 %] má v súvislosti s hľadaním si práce najväčšie obavy z výšky platu. Domnievajú sa totiž, že ich platové požiadavky nebudú uspokojené. Hoci sa situácia na našom trhu práce zlepšuje, miera nezamestnanosti je stále pomerne vysoká, čo sťažuje podmienky pri vyjednávaní o výške platu. A mladí ľudia to majú pri hľadaní práce často ešte ťažie kvôli chýbajúcej praxi a skúsenostiam. Podiel Slovákov vyjadrujúcich obavy z platovej úrovne pri hľadaní si zamestnania je oveľa vyšší ako európsky priemer. V EÚ sa nízkeho ponúknutého platu obáva len 12 % mladých Európanov. Rozdiely sú badateľné aj pri porovnaní s našimi susedmi. V Česku a Maďarsku má z úrovne platu obavy 17 % mladých a v Poľsku dokonca len 14 %.
„Nezískam dlhodobú či stálu prácu“. Mladí Európania sa pri hľadaní novej práce obávajú predovšetkým toho, že nezískajú stále zamestnanie. Takéto obavy má až takmer tretina mladých v únii, pričom na Slovensku je to „len“ 18 % mládeže. Necelá pätina mladých ľudí má obavy z nenájdenia stálej práce aj v Česku a Maďarsku. Poliaci sa viac približujú k európskemu priemeru a spomínané obavy tam vyjadrilo 27 % obyvateľov do 30 rokov. Takmer každý siedmy mladý Slovák má obavy z toho, že jeho znalosti a zručnosti nebudú dostačujúce pre potenciálneho zamestnávateľa. Táto obava zrejme súvisí s tým, že mladým ľuďom zväčša chýba potrebná prax a skúsenosti alebo že o ich kvalifikáciu nie je dostatočný záujem zo strany zamestnávateľov.
Takmer desatina mladých Slovákov nemá žiadne obavy v súvislosti so získaním práce. V európskom porovnaní je však podiel optimisticky naladenej mládeže u nás výrazne nižší. V európskej 28 – čke, ale aj v susednom Poľsku a Česku, sa nájdenia novej práce neobáva až takmer pätina mladých ľudí. A u našich južných susedov nemá obavy v súvislosti s nájdením práce až štvrtina mládeže.
Zdroj: Poštová Banka