Sto ľudí, sto farieb
Bežne človek nie je schopný zapamätať si úplne presne farby a odtiene. Vnímanie farieb ovplyvňuje aj vek, únava sietnice a dlhšie pozorovanie intenzívnych farieb, ktoré zanechávajú zvyškový obraz. Samozrejme svoju úlohu zohrávajú i svetelné podmienky, zdroj svetla a vplyv pozadia. jasného oblečenia, čo platí hlavne pre ženy. Intenzita denného svetla sa počas dňa mení a s ním aj vnímanie farieb. Ženy v kancelárii by mali zohľadniť i to, že ľudské oko je citlivé na príliš jasné farby oblečenia. Veľmi citliví sú ľudia na zmeny pastelových odtieňov, bielej či modrej farby, naopak menej citliví sme na rozdiely odtieňov zelenej. V súčasnosti sa preto pri meraní odtieňov používajú systémy, ktoré pracujú s tým, že ľudské oko vníma farebné tolerancie ako rôzne široké a natiahnuté elipsy. Dosahujú sa tak presnejšie variácie, ktoré sú oku príjemnejšie. Veď napríklad drobný rozdiel v odtieňoch žltej takmer nevnímame, rovnaký rozdiel na šedej škále je pre oko obrovský. Rovnako tak je dnes možné oveľa presnejšie zmerať odraz svetla, pričom moderné farby obsahujú tzv. optické zjasňovače, teda premenia na viditeľné svetlo aj tú časť spektra, ktorá je bežne pre oko neviditeľná, teda má vlnovú dĺžku pod 400 nm (človek vníma svetlo od 400 nm do 700 nm).
Siahnite po farbách jesene
Vo všeobecnosti platí, že pracovný výkon vám zvýšia farby intenzívnych tónov, v škále modrej, zelenej, oranžovej či žltej. Ženy pritom preferujú teplé odtiene, muži skôr chladné. Prevládajúce farby v jednom priestore by mali byť 2 až 3. Aké sú teda farby jesene? Ak sa budeme držať vyššie uvedeného poradia, tak sú to z modrých odtieňov holubičia modrá, petrolejová, fialovomodrá, zo zelených olivovozelená a jedľovozelená, prípadne jadeitová, z oranžových broskyňová a klasická oranžovobéžová. Jesenné odtiene žltej reprezentujú kukuričná žltá a žĺtkovo žltá. Žltá je farba vhodná pre všetky ročné obdobia a optimálna pre pracovné prostredie, ale aj pre jedáleň alebo detskú izbu. Využíva sa tam, kde je menej prirodzeného slnečného svetla alebo tam, kde potrebujete vytvoriť podnetnú, optimistickú a pohodovú atmosféru. Sviežosť, veselosť a odľahčenú atmosféru dotvárajú pastelové farby s ľahkými látkami (napr. hladká bavlna), matný biely laminát, svetlé drevo ako javor a breza a svetlými kovovými prvkami. Odborníci odporúčajú žltú pre kancelárie kreatívcov, umelcov alebo dizajnérov. Modrá farba je síce „studená“, melancholická, ale elegantná a upokojujúca, takisto vhodná pre pracovné prostredie, prípadne pre domácu pracovňu, kde sa potrebujeme koncentrovať a sústrediť. Hodí sa do kancelárií účtovníkov alebo programátorov, prípadne do miestností určených na porady a diskusie.
V prípade, že nechcete priamo maľovať kancelárie alebo niektoré steny znovu alebo korporátna kultúra velí zachovať biele steny, môžete priestory spestriť rôznymi doplnkami vo farbách jesene. Siahnite napríklad po doplnkoch v odtieňoch kávovohnedá, červenohnedá, zlatobéžová, machovosivá alebo čučoriedkovo-fialová. Je dokázané, že pozitívne zmeny v interiéri dokážu zvýšiť produktivitu a motiváciu až niekoľko násobne. Avšak príliš veľa farieb, kombinácie lesklých a matných povrchov, teplých a studených odtieňov už pôsobí chaoticky a diskomfortne.
Zdroj: Kancelarie.sk