logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Infografika podľa NASA: Izbové rastliny, ktoré najlepšie čistia vzduch


Záhradné rastliny znamenajú pre dom hotové zázraky: vdychujú do miestnosti nový život,  dajú jej sviežu farbu a čistia vzduch. Nie všetky rastliny však majú rovnaký účinok, ak ide o filtrovanie škodlivých toxínov a znečisťujúcich látok prenášaných vzduchom. NASA vypracovala Štúdiu o čistote ovzdušia aby dokázala identifikovať izbové rastliny s najlepšími vzduchovými filtrami.

Všetky tieto rastliny sa dajú zvyčajne zakúpiť v kvetinárstvach, takže nám výsledky tejto štúdie pomôžu rozhodnúť sa pri nakupovaní. A čo je lepšie, firma Love The Garden vytvorila infografiku, ktorá uvádza zoznam rastlín na zlepšenie kvality ovzdušia odporúčaných NASA, a tiež zoznam bežných toxínov, ktoré rastlina dokáže eliminovať. 

Neprekvapí vás, ak sa dozviete, že mnoho ľudí trávi väčšinu svojho času v interiéri, či už doma alebo v kancelárskom prostredí. Preto je dôležité zabezpečiť, aby kvalita ovzdušia bola vysoká, a to môžu pomôcť dosiahnuť bežné izbové rastliny. V roku 1989 NASA uskutočnila štúdiu o čistote ovzdušia v Združení záhradných dodávateľov v Amerike, v snahe nájsť najefektívnejšie bežné izbové rastliny na filtrovanie toxínov a škodlivých látok zo vzduchu. Ich výsledky obstáli skúšku času a zoznam najúčinnejších rastlín na filtrovanie vzduchu nájdete nižšie.

Čo sa nachádza vo vzduchu?

Trichlóretylén – nachádza sa v tlačiarenskom atramente, farbách, glazúrach, lakoch, lepidlách, v tekutých odstraňovačoch starých náterov a v rozpúšťadlách.

Formaldehyd – nachádza sa v papierových obrúskoch, voskovaných papieroch, vlhčených odličovacích obrúskoch na tvár, kuchynských papierových utierkach, stolových obrúskoch, drevotrieskových doskách, obkladových doskách z preglejky a v syntetických tkaninách.

Benzén - používa sa na výrobu plastov, živíc, syntetických vlákien, gumových mazív, farbív, čistiacich prostriedkov, liekov a pesticídov. Nachádzajú sa aj v tabakovom dyme, vo výfukových plynoch áut, v lepidlách, náteroch a vosku na nábytok.

Xylén – nachádza sa v tlačiarenskom, gumárenskom, kožiarskom a lakovom priemysle, v tabakovom dyme a vo výfukových plynoch motorových vozidiel.

Amoniak – nachádza sa v čističoch okien, podlahových voskoch, v čuchacej soli a v hnojivách.

Aké sú ich účinky na človeka?

Ako väčšina chemikálií, s ktorými sa môžete stretnúť a ktoré majú nepriaznivé účinky na zdravie, závisí od viacerých faktorov vrátane množstva, ktorému ste vystavení, spôsobu vystavenia, doby vystavenia a formy chemickej látky. Nižšie sú uvedené bežné príznaky spojené s každým jedovatým prvkom.

Trichlóretylén - príznaky spojené s krátkodobým vystavením sa tejto látke zahŕňajú podráždená nálada, závrat, bolesť hlavy, nevoľnosť a vracanie, po ktorých nasleduje ospalosť a kóma.

Formaldehyd - príznaky spojené s krátkodobým vystavením sa tejto látke zahŕňajú podráždenie nosa, úst a hrdla a vo vážnych prípadoch opuch hrtanu a pľúc.

Benzén - príznaky spojené s krátkodobým vystavením sa tejto látke zahŕňajú podráždenie očí, ospalosť, závrat, zvýšenie frekvencie tepu srdca, bolesti hlavy, zmätenosť a v niektorých prípadoch môže vyústiť do bezvedomia.

Xylén - príznaky spojené s krátkodobým vystavením sa tejto látke zahŕňajú podráždenie úst a hrdla, závraty, bolesti hlavy, zmätenosť, problémy so srdcom, poškodenie pečene a obličiek a kóma.

Amoniak - príznaky spojené s krátkodobým vystavením sa tejto látke zahŕňajú podráždenie očí, kašeľ a bolesti hrdla.

Upozorňujeme, že niektoré z týchto rastlín sú toxické pre mačky, psy a iné domáce zvieratá. Ak ste majiteľ domáceho zvieratka, skontrolujte toxicitu rastlín pred ich umiestnením do vášho domova.

Kompletný zoznam a preklad názvov rastlín, nájdete pod infografikou

Infografika

Zoznam rastlín, ktoré najlepšie čistia vzduch:

  1. Interiérové izbové palmy (Phoenix roebelenii)
  2. Palma Areca (Dypsis lutecens)
  3. Bostonská nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata 'Bostoniensis')
  4. Papradie Kimberly Queen (Nephrolepis obliterata)
  5. Brečtan popínavý (Hedera helix)
  6. Zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum)
  7. Potosovec zlatý (Epipremnum aureum)
  8. Lopatkovec (Spathiphyllum 'Mauna Loa')
  9. Antúria (Anthurium andraeanum)
  10. Aglaonema (Aglaonema modestum)
  11. Chamaedóra úhľadná (Chamaedorea seifrizii)
  12. Sansevieria trojpásová (Sansevieria trifasciata 'Laurentii')
  13. Heartleaf filodendrón (Philodendron cordatum)
  14. Selloum filodendrón (Philodendron bipinnatifidum)
  15. Filodendron sloní (Philodendron domesticum)
  16. Dracéna červená (Dracaena marginata)
  17. Dracéna voňavá (Dracaena fragrans 'Massangeana')
  18. Fikus malolistý (Ficus benjamina)
  19. Gerbera (Gerbera jamesonii)
  20. Chryzantéma (Chrysanthemum morifolium)
  21. Figovník kaučukový (Ficus elastica)
  22. Orchidea dendróbium (Dendrobium spp.)
  23. Difenbachia strakatá (Dieffenbachia spp.)
  24. Homalomena (Homalomena wallisii)
  25. Orchidea Phalaenopsis (Phalaenopsis spp.)
  26. Aloe vera (Aloe vera)
  27. Dračinec Janet Craig (Dracaena deremensis "Janet Craig")
  28. Dračinec Warneckej (Dracaena deremensis "Warneckej")
  29. Izbová banánová rastlina (Musa Oriana)

Autor: redakcia, Pôvodný autor: Lucy Wang, Zdroj: Inhabitat.com