Vypnúť zo dňa na deň
Digitálny detox je radikálny krok. Každý človek disponuje iným digitálnym metabolizmom. Tvrdé odpojenie môže byť podobné hladovke. Americký komik, spisovateľ a spoločenský kritik Baratunde Thurston dokonca tvrdí, že každých niekoľko rokov je vhodné na celý rok vypustiť zo života internet, aby sa človek „vrátil do normálu“, osvojil si naspäť svoje prirodzené návyky. Prechod na off-line život – osobný aj ten v kancelárii - by mal byť pozvoľný. Ako prvé je vhodné osvojiť si zvyk kontrolovať e-maily a sociálne siete len v určitých časoch. Určite však nie pred spaním alebo 5 minút po prebudení. Známy marketér, kouč a spisovateľ Simon Sinek správne tvrdí, že smartfón nemá v spálni miesto. „Kúpte si budík, stojí sotva 9 dolárov. Ak ich nemáte, ja vám jeden kúpim,“ uviedol v jednej relácii smerom na auditórium a moderátora, ktorí ho odmenili potleskom. Cieľom digitálneho detoxu je triezvy a zdravo kritický prístup k digitálnym technológiám a digitálnym médiám.
Užitočné zvyky a tipy
Ďalším užitočným zvykom je mať vypnuté alebo schované smartfóny a inú elektroniku počas jedla. Samozrejme tabu je aj pustená televízia a rádio. Spoločné jedlo v rodine rozvíja socializáciu, rozprávanie toho, čo sa udialo počas dňa zasa pomáha cibriť pamäťové schopnosti. Zámerne: Pamätáte si, čo ste mali predvčerom na obed? Akú to malo konzistenciu, vôňu a chuť? A nehľadajte to, prosím, medzi fotkami... Pri stretnutiach nemusíte mať telefón na stole, a keď už tam aj máte, otočte ho displejom dolu. Vypnite si všetky optické, akustické aj vibračné notifikácie. V smartfóne, tablete aj v počítači. Alebo ak potrebujete v kancelárii sústredene pracovať, vypnite si internet úplne. Existuje viacero aplikácií, ktoré vám znemožnia prístup na sociálne siete na určitú dobu alebo načas zablokujú internetové pripojenie. Alebo skúste aplikácie, ktoré zaznamenajú, koľko času ste strávili v akej aplikácii. Pravdepodobne zistíte, že na sociálnych sieťach ste dlhšie, než sú vaše najodvážnejšie odhady.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Veďte si denník v reálnej podobne, nie v digitálnej. Zapisujte si myšlienky, nápady, podnety, čo vás teší, čo vás rozosmutní. Skúste tiež antistresové omaľovanky pre dospelých, na trhu ich je kopec od jednoduchých až po zložité. Skúste občas „zabudnúť“ telefón doma a ísť von. Vnímať prírodu dianie okolo seba všetkými zmyslami, nielen zrakom. Nevenujte pozornosť chladným prístrojom, ale reálnym ľuďom v reálnom živote. Zistíte, že je oveľa užitočnejšie ako zbierka stoviek kontaktov na Facebooku a LinkedIn. Stáva sa vám, že sedíte na porade a pod stolom všetci odpisujú na e-maily a SMSky? Pamätáte sa na obsah toho, čo sa preberalo bez toho, aby ste si vytiahli zápisnicu z porady alebo poznámky v Evernote? Ešte stále si myslíte, že nenastal čas na digitálny detox?
Ukazuje digitálna realita pravdu?
Digitálne technológie často vytvárajú ilúziu, že toho stihneme viac a máme tendenciu priberať viac a viac projektov. Kolega v kancelárii potrebuje to, klient si vymyslel tamto, šéf vás čiastočne zaangažoval na projekte a po čase zistíte, že sa zaoberáte desiatkami čiastkových úloh. Dôležité veci, komplexné úlohy a strategické plánovanie agendy sa rozplývajú v oceáne rutinných úloh e-mailov a telefonátov. Zvyknite si častejšie hovoriť nie a delegovať. Častejšie povedzte nie aj prístrojom a čítačkám. Ak máte pocit, že ak sa niečo neobjaví na Twitteri alebo Facebooku, tak sa to vlastne nestalo, siahnite po reálnej papierovej knihe, časopisoch alebo novinách. Ak sa vám zdá, že je váš život v porovnaní s časovou osou vašich priateľov a známych málo pestrý až nudný, skúste s nim zájsť na kávu. Zistíte, že sociálne siete zachytávajú len istú, starostlivo vybranú, krajšiu časť z ich reálneho života. Je to iba selekcia a virtuálny obraz ich lepšieho ja.
Ešte pred pár rokmi sme manuálne vyťukávali do klávesníc telefónu, od roku 2008, kedy Steve Jobs uviedol dotykový telefón, je všetko inak. Klávesnice sa vytratili a smartfóny nahradili nielen budík, ale aj stopky, kalendár, diár, diktafón, zoznam kontaktov, fotoaparát, navigáciu a ďalšie samostatné prístroje a nástroje. Žiaľ stále častejšie aj rozum. Stále viac sa spoliehame na digitálnych pomocníkov a tak degradujú kognitívne a vôľové schopnosti. Ďalší odborníci varujú, že ohrozené sú týmto fenoménom najmä deti a mládež. Existuje vážne podozrenie, že sociálne siete podporujú narcizmus a smartfóny sú jednou z príčin nespavosti. Dlhé vysedávanie pri počítači sa premieta do bolestí hlavy, bolesti krížov a do napätia hornej časti trupu. Digitálny detox alebo lepšie povedané digitálna diéta pôsobí očisťujúco nielen na myseľ, ale aj na vaše telo.
Autor: redakcia kancelarie.sk, Ilustračné foto: Pixabay.com