Volám sa James Altucher. Rád čítam najčítanejšie knihy. Ak si knihu prečítala miliarda ľudí, je to (zrejme) kniha, ktorá mohla zmeniť miliardu životov. Mám rád knihy, pri ktorých cítim, že môj mozog prežíva extázu IQ. Keď čítam takúto knihu, doslova cítim, že moje IQ sa zvyšuje. A, (prosím dovoľte mi zostať pri tejto metafore ešte aj v ďalšej vete), môžem mať mozog ako kojenec, ale po prečítaní takejto knihy dostanem geniálny nápad.
Než vám dám svoj zoznam, rád by som spomenul ešte dva druhy kníh, ktoré nečítajte. Nehovorím o beletrii, to je iná kategória. Hovorím o populárne-náučných a biznisových knihách (non-fiction).
Kniha ako vizitka alebo "Ako sa stať lídrom"
Uvádzajú autora ako experta. Autor potom použije knihu na to, aby mohol robiť prednášky, učiteľa rozvoja osobnosti alebo poradenstvo. Tieto knihy sú nanič. Nečítajte ich. Nie je však nič zlé na tom, ak by ste jednu z nich napísali. V podstate, vydanie takejto knihy môže byť prelomový bod pre vašu kariéru.
Knihy, ktoré mali zostať len jednou kapitolou
Vydavateľ kdesi zazrie článok "12 spôsobov, ako byť múdrejší" a povie si, "to by mala byť kniha". Na to spisovateľ omylom prikývne, "ok" a potom musí podstúpiť agóniu prerobenia niečoho, čo bol kedysi výborný článok s rozsahom 2000 slov na nudnú knihu s rozsahom 60 000 slov. Tieto knihy vám vysajú energiu. Nečítajte ich. A ROZHODNE takúto knihu nepíšte! Len v prípade, ak by ste chceli stratiť rok svojho života. Ja som takto premrhal čas medzi rokmi 2004 – 2009.
Mojich TOP 10 kníh
Tu je môj zoznam desiatich top kníh. Kníh, ktoré vám pri čítaní zvýšia vaše IQ. Mimochodom, už teraz ich mám viac než 10. Toto je len môj výber desiatich najlepších. Nie však v tomto poradí. Pre taký malý mozog, ako je ten môj, je náročné dať ich do správneho poradia. Toto je výber desiatich najlepších kníh za celý môj život, hoci sa tento zoznam ešte môže zmeniť. V podstate som si vedomý, že ho zmením už zajtra, lebo mám práve rozčítanú ďalšiu výbornú knihu. (Niekedy sa to mení každý deň). Toto nie sú knihy, ktoré som vybral preto, aby som vyzeral múdro. Sú to knihy, ktoré som prečítal a vďaka nim som teraz múdrejší.
"Majstrovstvo" napísal Robert Greene
Táto kniha je ako prierez 1000 životopisov na tému, "Ako sa stať najlepším v tom, čo milujete."
"Odvážny" napísali Peter Diamandis a Steven Kotler
Prečítajte si ju, ak chcete vedieť, čo nás čaká v budúcnosti. Pridajte k nej "Hojnosť" od obidvoch autorov a "Zem zajtrajška" od Stevena Kotlera a ešte knihu "Racionálny optimista" od známeho popularizátora vedy Matta Ridleyho.Mám pocit, že "Hojnosť" je pokračovaním knihy "Racionálny optimista (O evolúcii prosperity)". Takže vám ponúkam štyri knihy v rámci jedného odporúčania.
"Výnimoční" napísal Malcolm Gladwell
Gladwell nie je prvý, kto prišiel s pravidlom 10 000 hodín. A nemá prvenstvo ani v zdokumentovaní skutočnosti, čo musíte urobiť, ak by ste boli v niečom najlepší na svete. Ale pri opisovaní týchto hlbokých myšlienok sú jeho príbehy vskutku skvelé. Podobne ako vo svojich predošlých a nasledujúcich knihách síce autor ponúka vlastné skratky a vzorce, ale často triafa do čierneho. Dozviete sa, ako sa stali Beatles najlepšími hudobníkmi. Prečo sa profesionálni hráči hokeja rodia v januári, februári a v marci? A tak ďalej.
"Odkiaľ sa berú skvelé nápady" napísal Steven Johnson
Prečítajte si aj: "Ako sme sa dostali k pojmu Teraz" od rovnakého autora. V zásade: Neverím v mýtus osamelého génia. Myšlienky sa rodia v priebehu histórie, v určitých geografických podmienkach, atď. Prepojenia, ktoré opisuje Johnson sú brilantné. Napríklad, vydavateľstvo Gutenberg Press (ktoré založili vďaka pokrokom v tkáčskom priemysle, niektorí tvrdia, že základ kníhtlače odpozeral Gutenberg od lisu na bobule viniča - tzv. preš), všetkých presvedčilo o svojej nesprávnej vízii do budúcnosti. Takže neskôr vynašli šošovku. Takže po istom čase vynašli aj mikroskop. A tak objavili baktérie. Takže vznikla moderná medicína. A tak ďalej. Johnson je výborný mysliteľ a skvele spája udalosti. A ešte má aj talent na písanie dobrých príbehov.
"Hľadanie zmyslu života" napísal Victor Frankl
Tak tu nenachádzam slová. Jednoducho si to prečítajte. Nečítajte to kvôli holokaustu. Alebo psychologickej teórii.Prečítajte si to, lebo keď budete asi v polovici knihy, tak zistíte, že váš život už nikdy nebude taký ako doteraz. A ak budete mať niekedy možnosť zašepkať niečo do ucha človeku, ktorý sa práve chystá zabiť, povedzte mu slová z tejto knihy.
"Narodený pre stand-up: Život komika" napísal Steve Martin
A keď ju už čítate, zaraďte si do zoznamu aj "Odraz" od Mathewa Syeda, bývalého šampióna britského kráľovstva v stolnom tenise. Zamilujem si každú knihu, v ktorej autor zdokumentuje svoju životnú vášeň a podelí sa o ňu aj s nami. Vidíte v nej krehkosť duše a tela, drinu, šťastie, talent, zručnosť...všetko, čo spolu tvorí šampióna. No, a keď ste sa už rozbehli, pridajte si aj knihu "Kozmonautov sprievodca životom na Zemi" od veliteľa Chrisa Hadfielda.
"Od nuly k jednotke" napísal Peter Thiel
Existuje veľa biznis kníh. 99% z nich je nanič. Prečítajte si však túto. Myšlienky v tejto knihe zmenili nielen môj pohľad na biznis, ale aj na kapitalizmus. Thiel, zakladateľ PayPalu, a prvý investor do Facebooku, brilantne a s ľahkosťou opisuje svoju teóriu o tom, ako vybudoval biznis za miliardu dolárov. Mám rád jeho príbeh na podcaste, v ktorom 24 ročnému Markovi Zuckerbergovi ponúkli 250 miliónov dolárov a on ich do dvoch minút odmietol.
"Ticho" napísala Susan Cain
Takmer polovicu sveta tvoria introverti. Možno viac. Nie je to ľahký život. Občas ma zaskočí ten známy pocit v miestnosti plnej ľudí, "Ach nie. Mám blok. Nedokážem viac rozprávať, lebo mám ústa na zámok a títo ľudia mi práve zahodili kľúč." Prepadne vás niekedy taký pocit? Prosím? Dúfam, že áno. Kniha "Ticho" čitateľovi odhalí, ako v sebe objaviť a odomknúť tajnú silu, ktorú možno potrebuje odomknúť polovica obyvateľov celého sveta.
"Antifragile – Ako ťažiť z neistoty" napísal Nassim Taleb
A zaraďte si sem aj knihy "Čierna labuť" a "Zradná náhodnosť". Vlastne, prečítajte si ich ešte pred Antifragile. "Fragilita", krehkosť znamená, že ak do niečoho udriete, môžete to rozbiť. "Resilient - odolný" znamená, že ak do niečoho udriete, zostane to rovnaké. V mojom podcaste Nassim vysvetľuje "Antifragilitu" — vybudovanie systému, (dokonca aj takého, ktorý bude fungovať ako šitý na mieru presne pre vás) pri ktorom platí, že ak si nejakým spôsobom ublížite, stávate sa silnejší. Ten podcast mi zmenil život. Na antifragilitu sa pozerá v priebehu histórie až do súčasnej ekonomickej situácie a pripája aj situácie zo svojho súkromného života.
"Nastavenie mysle" by Carol Dweck
Aj v tomto prípade som fascinovaný profesionalitou. Nie je to o sebarozvoji (jedz zdravo, spi zdravo atď) ale o tom, ako dokážete pokračovať v ceste rozvoja tak, že si dokážete naozaj užiť krehkosť svojej duše a tela na veľmi hlbokej úrovni v akejkoľvek oblasti, ktorú milujete. Carol Dweck, vďaka obrovskému výskumu a majstrovstvu v rozprávaní príbehov čitateľovi ukáže spôsob, ako pokračovať na ceste rozvoja a prečo tak veľa ľudí na tejto ceste zlyháva. Carol vysvetľuje, prečo nám úspech nezaručujú len naše schopnosti a talent, ale aj to, či sa naše ciele snažíme dosiahnuť s fixným nastavením mysle alebo s nastavením mysle na rast.
Autor: James Altucher, Zdroj: BusinessInsider.com