Zaujímavý príbeh vzniku
Traduje sa, že techniku „Pomodoro“ vytvoril jej autor, Talian Francesco Cirillo, počas svojich študentských čias a bývaní na internáte. Francesco sa potreboval učiť na štátne skúšky, no zároveň sa chcel venovať svojej novej priateľke. Preto sa rozhodol cielene venovať pozornosť vždy iba jednej činnosti, a následne ju vystriedať inou aktivitou.
V praxi to vyzeralo tak, ze sa približne 20-30 minút sústredil na naučenie sa jednej štátnicovej otázky, následne odbehol na 5-10 minút za svojou priateľkou, ktorá bývala na konci chodby. Potom sa opäť vrátil do izby k otázkam, a takto pokračoval, až kým sa nenaučil 4 otázky. Po nich si doprial polhodinovú prestávku. Takto spontánne vznikla technika, ktorá dnes pomáha miliónom ľudí k efektívnej práci.
Princíp techniky "POMODORO"
Technika Pomodoro pracuje s blokmi sústredenej pozornosti a krátkymi prestávkami.
V praxi to znamená, že sa 25 minút sústredíte na konkrétnu úlohu, alebo identické činnosti - napr. napísanie reportu, vytvorenie cenovej ponuky, odpovedanie na e-maily, písanie blogu a pod.
Počas tohto bloku by ste nemali byť ničím a nikým prerušovaní, resp. pokiaľ aj k vyrušeniu prijde (čomu sa v realite nedá úplne zabrániť), mali by ste si daný podnet poznačiť, a ďalej pokračovať v pôvodnej činnosti.
Po 25 minútovom bloku nasleduje približne 5 minút prestávka - využiť ju môžete napríklad na krátku prechádzku, kontrolu svojho Facebooku, telefonát s priateľom, kávu či na inú činnosť, pri ktorej si oddýchnete a mentálne vypnete z pracovného nastavenia.
Takto si vytvoríte ucelený, približne 30 minútový blok práce a oddychu. Po 4 blokoch odporúča technika Pomodoro predĺžiť na približne 30 minút, prípadne aj viac, podľa vašich časových možností.
A prečo vlastne názov „Pomodoro“? Francesco Cirillo používal na meranie časových blokov známy kuchynský časovač, tzv. minútky. A kedže bol Talian, v kuchyni svojej mami našiel minútky v obľúbenom tvare rajčiny (pomodoro).
Ako začať. Krok za krokom
- Spíšte si zoznam úloh, ktoré musíte (alebo chcete) v dnešný deň urobiť,
- Pokiaľ používate techniku GTD (viac v nasledujúcom článku), vyselektujte si kontexty, ktoré máte k dispozícii a môžete ich realizovať (napr. E-mail, Phone, PC a pod.),
- Ak si plánujete úlohy podľa tzv. Eisenhowerovho A-B-C-D kvadrantu, venujte sa prioritne úlohám, zaznačených v kvadrante „A“,
- Spustite niektorú z aplikácii, podporujúcich techniku Pomodoro (prehľad nájdete napríklad na TU), alebo si nastavte obyčajnú časomieru na 25 minút,
- Vyskúšajte ponechať zvukové efekty aplikácie (ako tikanie sekúnd resp. minút, záverečné zvonenie) - mnoho ľudí tvrdí, že práve toto zvukové pozadie ich aktivuje do ešte vyššie výkonu, nakoľko im pripomína limitovaný čas,
- Vypnite si upozornenia e-mailového klienta (Outlook a pod.), ako aj všetky nepotrebné notifikácie (Twitter, Facebook, RSS, ...), aby ste sa mohli sústrediť na prácu; pokiaľ píšete text, využite niektorú z tzv. distraction free writing aplikácií (zoznam nájdete TU)
- Po dosiahnutí časového limitu naozaj prestaňte pracovať a doprajte si prestávku, vyhnite sa tendencii navýšiť si čas, určený na vykonanie úlohy
- Pokiaľ stihnete úlohu dokončiť skôr, ako vyprší limit 25 minút, venujte zvyšný čas nie ďalšej úlohe, ale analýze práve dokončenej úlohy, najmä v kontexte optimalizácie podobných úloh, jej prepojenia s ostatnými úlohami či projektami; teda na celkové zlepšenie a rozvoj v tej oblasti, ktorú ste práve dokončili
Teším sa na ďalšie pokračovanie pri predstavení jednoduchých spôsobov, ako pracovať efektívnejšie, a prajem vám veľa úspechov pri používaní techniky Pomodoro.
Foto: Artia.com