logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Kvalita vnútorného prostredia pre dosiahnutie LEED


Dobré výsledky v práci dosiahnu väčšinou ľudia, ktorí pracujú a tvoria v kvalitnom pracovnom prostredí. Zvýšená produktivita práce a nižšia chorobnosť sú jednými z hlavných predností zelených budov, a preto vo vyspelých krajinách patria medzi veľmi vyhľadávané nielen zo strany veľkých medzinárodných spoločností. Požiadavkami a opatreniami na dosiahnutie optimálnej mikroklímy v interiéri sa zaoberá piata kategória v hodnotiacom systéme LEED certifikátu s názvom Kvalita vnútorného prostredia.

Zelené budovy vytvárajú zdravšie pracovné prostredie

Zelené budovy s certifikátom LEED, ktorý patrí k najrozšírenejším certifikačným systémom na svete, vytvárajú ideálne podmienky pre pracovné prostredie. Pravidelný prísun čerstvého vzduchu, dostatočne presvetlené miestnosti, optimálne nastavenie teploty, ale aj dostatok zelene sú faktory, ktoré vplývajú na príjemný pocit užívateľov budovy. Kvalitné pracovné prostredie znamená zdravší a produktívnejší zamestnanci, čo má iste veľký vplyv na hospodárske výsledky spoločnosti. Podľa štúdie BCO Guide z roku 2009 je v zelených budovách nárast produktivity práce o 25 až 30 % a úspory s tým spojené dokonca prevyšujú úspory prevádzkových nákladov.

Zlepšením pracovného prostredia sa zaoberá v hodnotiacom systéme certifikátu LEED v poradí piata kategória Kvalita vnútorného prostredia. Opatrenia v tejto kategórií sa zameriavajú na riadenie výmeny vzduchu a použitie stavebných materiálov s nízkou emisiou škodlivín. Konkrétne sa ďalej hodnotí sledovanie koncentrácie CO2 a prívod čerstvého vzduchu, riadenie výmeny vzduchu, použitie materiálov s nízkymi emisiami škodlivých látok, zariadenia na automatickú kontrolu kvality vzduchu, tepelná pohoda, denné osvetlenie a oslnenie, ovládateľnosť systémov, osvetlenie, tepelný komfort a reguláciu teploty.

Dôraz na kvalitu vzduchu

Piata kategória Kvalita vnútorného prostredia má dve povinné požiadavky (prerekvizity). Prvou sú minimálne požiadavky na kvalitu vzduchu, ktoré majú prispievať k lepšiemu zdraviu a komfortu užívateľov budovy. Kritéria sú nastavené podľa štandardov a noriem Amerického združenia technikov pre vykurovanie, chladenie a klimatizáciu (American Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning Engineers – ASHRAE), keďže LEED je americký certifikačný systém. Kritéria sú dané zvlášť pre budovy s mechanicky vetranými priestormi a pre budovy s prirodzenou ventiláciou.

CigaretaDruhou povinnou požiadavkou je kontrola tabakového dymu v prostredí budovy. Cieľom je preventívne chrániť užívateľov budovy od prostredia znečisteného tabakovým dymom a zároveň minimalizovať vplyv tabakového dymu na vnútorné priestory a ventilačný systém v budove. Jednou z možností je zákaz fajčenia v budove a zároveň v rámci pozemku minimálne 7,6 metrov od vstupov, od vonkajších vetracích systémov (prívodov vzduchu) a od otváracích okien. V rámci objektu musia byť označené všetky miesta, kde je povolené a kde je zakázané fajčiť alebo oznam, že je zakázané fajčiť v celom objekte. Ak sa na pozemku nachádza ďalší komerčný priestor, súkromný alebo verejný (napríklad lavičky na sedenie) aj tam sa vzťahuje zákaz fajčiť vo vzdialenosti 7,6 metra od týchto priestorov. Druhá možnosť je zákaz fajčenia v budove s výnimkou vyhradených priestorov pre fajčiarov, ktoré však musia byť navrhnuté tak, aby sa tabakový dym nedostal do vnútorných priestorov. Tiež musí byť dodržaná vzdialenosť 7,6 metra od vstupov, vonkajších prívodov vzduchu a otváracích okien, ako aj od vonkajších miest vyhradených na sedenie a relax.

Kredity v piatej kategórii certifikátu LEED:

  1. Monitorovanie kvality vonkajšieho vzduchu
  2. Rozšírenie ventilačného systému
  3. Riadenie kvality vnútorného ovzdušia počas výstavby
  4. Materiály s nízkymi emisiami škodlivých látok
  5. Kontrola zdrojov chemických a škodlivých látok vo vnútornom prostredí
  6. Možnosť kontroly systémov – svetelný a tepelný komfort
  7. Tepelný komfort
  8. Denné svetlo a výhľady

Kvalitu vonkajšieho vzduchu treba monitorovať

Projekt, ktorý chce získať bod za prvý kredit, musí mať zabezpečenú kapacitu pre monitorovanie ventilačného systému tak, aby podporoval komfort a zdravie užívateľov budovy. Nainštalované monitorovacie systémy v zelených budovách s certifikátom LEED spustia alarm v prípade, že prívod vzduchu dosahuje hodnotu oxidu uhličitého (CO2) o 10 % vyššiu ako je stanovené. Hlásenie môže dostať prevádzkovateľ objektu prostredníctvom automatického ohlasovacieho systému výstrahy v budove alebo užívatelia budovy prostredníctvom vizuálneho alebo zvukového upozornenia. Manuál hodnotiaceho systému LEED stanovuje podmienky monitoringu v tomto kredite pre mechanicky aj pre prirodzene vetrané priestory.

Bod za dodatočný ventilačný systém

V druhom kredite si projekt môže pripísať ďalší bod, ak má naplánované a implementované dodatočné vetranie a väčší prísun vzduchu. Tým sa dosiahne vyššia kvalita vnútorného ovzdušia a zlepší sa aj komfort a produktivita užívateľov. V mechanicky vetraných priestoroch sa musí zvýšiť ukazovateľ dýchacej zóny z vonkajšieho prívodu vzduchu pre všetky obývané priestory, a to najmenej o 30% ako je minimálna stanovená hodnota v štandarde ASHRAE. V prípade prirodzene vetraných priestorov sa efektívnosť stratégie porovnáva so štandardmi Autorizovanej inštitúcie služieb stavebného inžinierstva CIBSE (Chartered Institution of Building Services Engineers).

Riadenie kvality vnútorného ovzdušia počas výstavby

Cieľom tohto kreditu je eliminovať problémy, ktoré vplývajú na kvalitu vnútorného ovzdušia, z procesu výstavby alebo renovácie budovy. Tým sa má podporiť komfort a zdravie pracovníkov realizačnej firmy a aj obyvateľov budovy. Projekt by preto mal mať vypracovaný a implementovaný plán riadenia kvality vnútorného ovzdušia pre fázu výstavby a fázu pred odovzdaním budovy do užívania. Po skončení výstavby plán ráta napríklad s inštaláciou nových filtračných médií a určuje minimálne požiadavky a parametre pri spustení ventilačného systému. Nainštalované systémy treba pred odovzdaním skontrolovať a otestovať.

Zelené budovy preferujú materiály s nízkymi emisiami škodlivých látok

Štvrtý kredit stanovuje požiadavky na zníženie množstva látok znečisťujúcich vzduch v budove, ktoré zapáchajú alebo sú dráždivé a škodlivé pre zdravie realizátorov ako aj užívateľov budovy. V tomto kredite sú presne stanovené kritériá týkajúce sa prípustnosti škodlivých látok v jednotlivých materiáloch použitých pri stavbe a zariaďovaní budovy. Konkrétne sú to materiály: lepidlá a tmely (na inštaláciu podláh, kobercov, dlažby), náterové farby a omietky, podlahové krytiny, kompozitné drevo a vláknité produkty a nakoniec nábytok a bytové doplnky.

Kontrola zdrojov chemických a škodlivých látok vo vnútornom prostredí

Cieľom piateho kreditu je minimalizovať vplyv potenciálnych nebezpečných častíc a chemických škodlivín na užívateľov budovy. Projekt by mal preto mať navrhnuté opatrenia na minimalizáciu a kontrolu vstupov škodlivín do budov a neskôr krížovej kontaminácie pravidelne užívaných priestorov prostredníctvom viacerých opatrení. Jedným z nich je napríklad zabezpečenie dostatočného odvodu nebezpečných plynov alebo chemikálií z priestorov ako sú garáže, miestnosti pre kopírovanie a tlačenie dokumentov.

Dôležitý je komfort užívateľa budovy

Šiesty kredit sa zameriava na úroveň ovládateľnosti osvetlenia a teploty v otvorených priestoroch (open space) individuálnymi užívateľmi. Užívatelia tak majú možnosť prispôsobiť si pracovný priestor vlastným požiadavkám, čo im pomáha udržať si svetelný a teplotný komfort a zvyšovať produktivitu. V rámci tohto kreditu je možné získať 2 body – za ovládateľnosť osvetlenia a možnosť kontroly tepelného komfortu. Na získanie prvého bodu je potrebné poskytnúť minimálne 90 % užívateľom budovy prístup k ovládaniu osvetlenia tak, aby vyhovovalo skupinovým aj individuálnym potrebám pracovníkov. Na získanie druhého bodu je nutné poskytnúť prístup k ovládačom teploty priestorov minimálne 50 % pracovníkov. Zarátavajú sa sem aj otvárateľné okná pre užívateľov sediacich do 6 metrov od fasády alebo 3 metre na obe strany od otvárateľných častí okien.

ManTechnológie pre tepelný komfort

V siedmom kredite projekt získa bod, ak má navrhnuté systémy kúrenia, vetrania a klimatizácie, ako aj obvodový plášť budovy tak, aby spĺňal štandard v norme ASHRAE, ktorý sa týka podmienok tepelného komfortu pre užívateľov. Štandard sa zameriava na teplotu vzduchu, sálavé teplo, rýchlosť pohybu vzduchu v priestore a relatívnu vlhkosť v integrovanej forme. Výsledkom by malo byť komfortné užívateľské pracovné prostredie a zvýšená produktivita užívateľov budovy.

Prirodzené svetlo a výhľady spríjemnia pracovné prostredie

Cieľom posledného ôsmeho kreditu v kategórii Kvalita vnútorného prostredia je zabezpečiť v budove prepojenie vnútorného a vonkajšieho prostredia sprístupnením denného svetla a výhľadov do frekventovaných priestorov budovy. Čo sa týka prístupu denného svetla, systém certifikácie LEED dáva na výber rôzne možnosti alebo prístupy ako získať bod za tento kredit (simuláciou, predpísanými hodnotami, meraním alebo ich kombináciou). Hlavnou požiadavkou je aby 75 % priestoru budovy malo zabezpečené denné svetlo v hodnote minimálne približne 270 luxov. Druhou požiadavkou v rámci kreditu je nastavenie budovy tak, aby 90 % denne užívaných priestorov budovy malo priamy výhľad a kontakt s vonkajším prostredím budovy.

Foto: Dreamstime.com
 

Martin Malovec
Martin Malovec