Predsedovia vlád Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Bulharska dnes dostali výzvu podpísanú širokou regionálnou koalíciou aktérov občianskej spoločnosti. Vyzývajú, aby financie v Plánoch obnovy a odolnosti boli využité na zvýšenie klimatických ambícií EÚ do roku 2030, zabezpečenie sociálnej spravodlivosti a zlepšenie stavu životného prostredia, hospodárstva a zdravia. Vlády krajín potrebujú uplatniť výhľadovú víziu, reformy a inteligentné politiky, ktoré môžu súčasne efektívne riešiť hospodárske, zdravotné a klimatické krízy.
„EÚ nikdy vo svojej histórii nezmobilizovala toľko verejných peňazí, ktoré by nás mohli rýchlejšie priviesť ku klimatickej neutralite. Podľa prieskumu FOCUS je až 79 % ľudí na Slovensku za zelenú ekonomickú obnovu, ktorá ponúka riešenia klimatickej aj hospodárskej krízy súčasne,“ povedala Liliana Rástocká, koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy.
Výzva poukazuje na to, že náš región je už teraz ovplyvnený klimatickou zmenou. Očakáva sa, že tieto vplyvy spôsobia straty v oblasti životných podmienok EÚ vo výške 175 miliárd EUR ročne. Extrémne počasie spôsobuje výrazný pokles výnosnosti plodín, väčšie ťažkosti s vodou a časté a silné vlny horúčav v regióne strednej a východnej Európy.
Podľa organizácií musia jednotlivé národné plány obnovy a odolnosti, ako aj plány čerpania fondov EÚ zabezpečiť, že opatrenia v oblasti klímy sú dostatočne ambiciózne a v súlade s 1,5 ° C cieľom z Parížskej dohody. Náš ekonomický model by mal byť kompatibilný s ochranou podnebia a sociálnou spravodlivosťou.
Ilustračné foto: Pixabay.com
„Už nie je načo čakať. Región strednej Európy čelí bezprecedentnej výzve klimatickej krízy, ktorá zasiahne každú jednu oblasť spoločnosti. Potrebujeme aby Slovensko stalo na tej správnej strane histórie a chopilo sa príležitosti byť klimatickým lídrom v regióne. Očakávame, že Slovensko podporí ambiciózne ciele znižovania emisií do roku 2030 a pripraví naozaj vizionársky plán obnovy,” povedala Katarína Juríková, programová riaditeľka Greenpeace Slovensko.
Citácie ostatných krajín
Maďarsko:
„Maďarsko sa v novom zákone zameralo na národnú klimatickú neutralitu do roku 2050 a prezentuje sa ako šampión v oblasti klímy. Očakávame preto, že maďarská vláda podporí vyššie dočasné klimatické ambície pre EÚ (ako navrhuje Európska komisia) a zabezpečí, aby nové pridelené prostriedky z rozpočtu EÚ na obnovu prispeli k lepšej realizácii týchto vyšších klimatických ambícií ,“ vyjadrila sa Alexa Botár, koordinátorka energetického programu, Priatelia Zeme, Maďarsko.
Česká republika:
„Oživenie ekonomiky oslabené dopadmi pandémie spolu s investíciami z európskych fondov ponúka jedinečnú príležitosť na prežitie a možno aj poslednú významnú šancu na spoločnú cestu jasnou cestou smerom k udržateľnejším ekologickým riešeniam, ktoré tiež podporujú ochranu podnebia. Česko by si nemalo nechať ujsť túto príležitosť. “- Osamu Okamura, dekan Fakulty umení a architektúry Technickej univerzity v Liberci, Česká republika.
„Súčasná pandemická situácia nie je len krízou, ktorú nemožno podceniť, ale aj príležitosťou spomaliť a prehodnotiť naše kroky, ktoré nás viedli k súčasnému stavu planéty. Severn Cullis-Suzuki, „dievča, ktoré umlčalo svet“ počas summitu Zeme OSN v roku 1992, volalo po radikálnom odvrátení od devastácie životného prostredia takmer tridsať rokov pred Gretou Thurnbergovou. Koľko šancí podľa nás zostalo? Tento rok bol mimoriadne náročný na všetkých úrovniach - spoločensky, ekonomicky, politicky, osobne. Videli sme však aj to, ako rýchlo môžeme konať spoločne, ak je to skutočne potrebné. Neviem si predstaviť silnejšiu motiváciu pokračovať v radikálnej transformácii, ako nádej na zachovanie priaznivého prostredia pre ďalšie generácie. Obnova ekonomiky musí ísť ruka v ruke s obnovou Zeme. ‘Karina Kottová, riaditeľka a kurátorka Spoločnosti Jindřicha Chalupeckého, Praha, Česká republika.
Poľsko:
„Aj keď čas beží rýchlo, stále nevidíme žiadne zvyšovanie klimatických ambícií svetových lídrov, o ktoré globálne mládežnícke hnutie už nejaký čas prosí. Mladí ľudia z Poľska podporujú iniciatívu stredoeurópskych mimovládnych organizácií. Požadujeme ambiciózne vyhlásenia počas nadchádzajúceho samitu Európskej rady, ktoré prispejú k dosiahnutiu cieľa klimatickej neutrality, posilneniu sociálnej spravodlivosti a zníženiu nepriaznivých účinkov klimatickej krízy. Tieto rozhodnutia sú rozhodnutiami o našich životoch - a je to úplne posledná príležitosť na záchranu!“ - Zuzanna Borowska, Young for Climate Poland.
Zdroj: Slovenská klimatická iniciatíva, 16.9.2020