“Pracovisko sa stalo neosobnejšie a tvrdšie,” povedala. “Všetci sa pozerajú len na výkon – sú vedení k tomu, aby dosahovali výkony na maximum svojich možností.” Cítila sa podhodnotená a nemilovaná.
Podľa výsledkov prieskumu viac než 2000 britských zamestnancov, ktorý robila HR firma Robert Half U.K., sú starší zamestnanci vo svojej práci obvykle menej šťastní než ich mladší kolegovia. Každý šiesty britský zamestnanec vo veku nad 35 rokov uviedol, že je nešťastný – celkový počet je viac než dvojnásobok v porovnaní s osobami do 35 rokov. Takmer tretina ľudí nad 55 rokov uviedla, že sa necítia byť ocenení a 16 % ľudí tvrdí, že v práci nemajú žiadnych priateľov.
Buď pracujete pod neustálym stresom, pretože ste na vysokej pozícii – alebo ste sklamaní, že sa vám nepodarilo postúpiť na kariérnom rebríčku. Je pravda, že platy sú vyššie, ale život začína byť drahší. “Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom” znamená aj starostlivosť o deti a nielen zvládnutie osobných cieľov a stresu v práci.
“A tak príde chvíľa, keď si poviete, že buď nedosiahnete úspech a práca vám vezme všetku energiu, alebo vám životná skúsenosť vraví, že rodina je dôležitejšia,” povedala Cary Cooper, ktorá sa zaoberá skúmaním pracovísk z Manchester Business School. “Pýtate sa sami seba: ‘Načo to celé robím?’”
Prieskum firmy Happiness Works/Robert Half, Spojené Kráľovstvo (Zamestnanci nad 35 rokov sú dvakrát častejšie nespokojní/nešťastní v práci ako generácia Millennials)
Nadšenie opadlo
U zamestnancov nad 35 rokov je dvojnásobná pravdepodobnosť, že budú v práci nešťastnejší, než deti milénia Johanna Bodnyk pracovala šesť rokov na Harvardskej univerzite ako koordinátorka kultúry a komunikácie v Centre pre štúdium Stredného východu. Jedného dňa si uvedomila, že takmer všetci jej priatelia už mali svadby a začínajú si zakladať svoje rodiny a práve vtedy si uvedomila, že jej súčasný postoj k životu už nebude dlho trvať. To ju viedlo k prehodnoteniu mnohých vecí – vrátane práce.
Pred dvoma rokmi, vo veku 34 rokov, zmenila kariéru a naučila sa kódovať. “Vaše 30-te roky sú čas, keď ľudia prehodnotia svoj život a urobia zmeny na osobnej aj profesionálnej úrovni,” povedala.
Podľa prieskumu organizácie pre rozvoj zručností City & Guilds Group sa pätina starších britských pracovníkov domnieva, že ich zamestnávatelia nehodnotia zamestnancov všetkých vekových skupín rovnako. A podľa výskumu Capita Resourcing tretina zamestnancov nad 55 cíti, že boli odsunutí na vedľajšiu koľaj kvôli mladšiemu personálu. Taktiež je možné, že mladí ľudia majú menšie očakávania, väčšiu nádej v budúcnosť a ešte netrpia syndrómom vyhorenia.
Bodnyk, keď začínala svoju kariéru, bola nadšená len z toho, že mala prácu. “Akonáhle sa usadíte a získate svoju stabilitu, rozhliadnite sa okolo seba a spýtajte sa, či si to naozaj spokojne užívate,” povedala. Vieme, že pracuje čím ďalej, tým viac starších ľudí. Vláda USA odhaduje, že každý štvrtý človek bude mať v roku 2024 na trhu práce 55 rokov a viac.
Existuje spôsob, ako poraziť nepriateľa, tvrdí Cooper, ale ten si vyžaduje nadmerné úsilie. Vytváranie kamarátskych pracovných skupín dokáže situáciu zlepšiť, aj keď môže byť náročné nájsť si čas na spoločné happy-hour drinky. Znovu sa v práci zamerajte na svoje vlastné osobné projekty tak, aby sa stali vašou vášňou, povedal.
Úvodné ilustračné foto: Pixabay.com, Autor: redakcia, Pôvodný autor: Chris Stokel-Walker, Zdroj: Bloomberg.com