Mileniáli (36 %) a generácia Z (29 %) sa zhodujú v tom, že ich najväčšou obavou sú rastúce náklady na život. Takmer polovica príslušníkov týchto generácií žije od výplaty k výplate a obáva sa, že nebude schopná pokryť svoje výdavky. To pravdepodobne ovplyvňuje aj ich schopnosť sporiť a vysvetľuje, prečo zhruba tretina respondentov necíti finančnú istotu a obáva sa, že nebudú môcť spokojne odísť do dôchodku. Viacerí príslušníci generácie Z (43 %) a mileniáli (33 %) majú popri svojom hlavnom zamestnaní druhú platenú prácu na čiastočný alebo plný úväzok. Malé, ale rastúce percento sa tiež sťahuje do lacnejších miest a využíva finančné výhody práce na diaľku.
Zdroj: Gerd Altmann / Pixabay
Obrovským problémom pre obe generácie sú klimatické zmeny. Tri štvrtiny respondentov súhlasia s tvrdením, že pokiaľ ide o klimatickú krízu, svet sa nachádza v zlomovom bode, a menej ako polovica je optimistická, že úsilie o záchranu planéty bude úspešné. Prevažná väčšina oboch generácií (90 %) vynakladá aspoň určité úsilie na zníženie vlastného vplyvu na životné prostredie, pričom sa primárne zameriavajú na bežné činnosti, akými sú používanie recyklovateľných predmetov alebo nakupovanie lokálnych a ekologických potravín. Viacerí sú dokonca ochotní míňať za svoje rozhodnutia viac peňazí – 64 % príslušníkov generácie Z by zaplatilo viac za nákup ekologicky udržateľného výrobku v porovnaní s 36 %, ktorí by si vybrali lacnejší, no menej udržateľný výrobok.
„Z výsledkov prieskumu jasne vyplýva, že mileniáli a príslušníci generácie Z neveria, že firmy sa v boji proti zmene klímy dostatočne angažujú. Práve preto mladí ľudia z oboch generácií vyvíjajú na svojich zamestnávateľov tlak, aby výraznejšie investovali do viditeľných environmentálnych opatrení, do ktorých sa môžu priamo zapojiť a vďaka čomu by mohli robiť ekologickejšie rozhodnutia vo svojom každodennom živote. Pre spoločnosti je toto jasný signál, že téma udržateľnosti musí byť pre nich naozaj priorita číslo jeden,“ uviedla Ivana Lorencovičová, Managing Partner, Deloitte Czech & Slovak Republic, ktorá zároveň zastáva funkciu WorldImpact Leader pre Deloitte Central Europe.
Pre mileniálov a generáciu Z sú dôležitými témami aj stres a snaha o rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Približne štyria z desiatich respondentov uviedli, že sú v strese stále alebo väčšinou, a takmer polovica opýtaných sa cíti vyhorená v dôsledku pracovného tlaku. Tri štvrtiny respondentov tvrdia, že by uprednostnili hybridnú prácu alebo prácu na diaľku, a mnohí by chceli flexibilnejší pracovný čas. Zamestnávatelia by preto mali podnikať také kroky, aby nemali problém získať a udržať si kvalitných zamestnancov. Ak budú zamestnanci vidieť, že sa firma usiluje o vytváranie zdravého pracovného prostredia a kladie dôraz na udržateľnosť a budovanie rozmanitejšej a inkluzívnejšej kultúry, je veľká pravdepodobnosť, že u svojho zamestnávateľa zostanú dlhodobo.
Prieskum sa uskutočnil v 46 krajinách a zúčastnilo sa na ňom 14 808 príslušníkov generácie Z a 8 412 mileniálov.
Zdroj: Deloitte