Podnikatelia za top bariéru v podnikaní za druhý štvrťrok opätovne označili vymáhateľnosť práva, funkčnosť súdnictva (-8,92%) a uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom (-7,45%). Nasledujú efektívnosť hospodárenia štátu, prístup k štátnej pomoci (-7,70%) a kvalita a dostupnosť výrobných vstupov, pracovnej sily (-5,69%). V druhom štvrťroku hodnotilipodnikatelia kvalitu a dostupnosť výrobných vstupov, pracovnej sily o 2,67% lepšie ako v prvom štvrťroku.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Rovnako hodnotili výrazne lepšie (o 5,75%) funkčnosť politického systému v štáte. Výskyt hospodárskej kriminality, organizovaného zločinu hodnotili lepšie o 4,94%. IPP dosiahol úroveň 47,73 bodu a oproti predchádzajúcemu štvrťroku klesol o 2,55 %. Na základe uvedeného je možné konštatovať, že podnikatelia oceňujú prekonanie politickej krízy a vyvodenie politickej zodpovednosti. Rovnako pozitívne vnímajú, že došlo k istému posunu v práci polície, ktorá v druhom štvrťroku odhalila niekoľko prípadov podvodov s DPH a zároveň aj prokuratúra sa snažila sa na poli hospodárskej kriminality pôsobiť aktívnejšie.
Hodnotenie zákonov za 2. štvrť rok 2018
Z právnych úprav sa podnikatelia domnievajú, že podnikateľské prostredie najviac poškodí zákon o dani z poistenia (-69,29 bodu na škále od -300 do 300 bodov), ktorý zavádza novú daň čím skôr či neskôr zaťaží výšením nákladov tých, ktorí si platia poistenie a znevýhodní ich oproti tým, ktorí poistenie nemajú, či nemusia mať. Na druhej strane ocenili zákon proti byrokracii (63,10 bodu) od ktorého si sľubujú zníženie administratívneho zaťaženia, ako aj zníženie finančných nákladov. Podobne pozitívne hodnotili novela zákona o katastra nehnuteľností, ktorý má priniesť zefektívnenie činnosti katastra nehnuteľností.
Zdroj: PAS