logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Pod lupou: Zuckermandel má charakterové hlavy


Prinášame čitateľom nový seriál, ktorý mapuje nové kancelárske budovy, významné rekonštrukcie, aj plánované projekty. V našom prehľade nemáme ambíciu obsiahnuť všetky projekty, ale skôr zohľadniť zaujímavé konštrukčné a architektonické prvky, genius loci a prínos pre zamestnancov nájomníkov. Práve ľudia, ktorí budovy denne používajú, sú v centre záujmu developerov a spoločným prvkom pre všetky projekty v našom článku.

 

Zuckermandel má charakterové hlavy

Zuckermandel predstavuje pre Bratislavu cenné územie, ktoré bolo súvislo zastavané od približne 16. storočia až do 70-tych rokov 20. storočia, ale dlhé roky svoj potenciál nevyužívalo. Administratívne budovy sú súčasťou celej novej štvrte v podhradí. Nájomníci ako ČSOB, Novartis, EY, Baumit, Banka 365 alebo kancelária Havel Holasek tu nájdu  občianska vybavenosť, napríklad potraviny, kaviarne a reštaurácie. Dominantnou súčasťou štvrte je lávka ponad električkovú trať a jej prepojenie na prírodný skalný masív nazývaný aj skalný nos. Ojedinelým prvkom je náučný chodník vedúci lokalitou, ktorý zoznámi návštevníkov nielen s históriu osady Zuckermandel, ale aj s jej najznámejším obyvateľom sochárom F. X. Messerschmidtom. Tento nemecko-rakúsky sochár sa preslávil tzv. charakterovými hlavami, čo sú vlastne busty, ktoré robia rôzne grimasy (ich repliky sú na malom námestí uprostred štvrte).

Hlavy

Foto: Redakcia Kancelarie.sk

História komplexu Zuckermandel siaha až do roku 2005, kedy bol spracovaný územný plán zóny Podhradie. Koncepciu navrhli v roku 2010 skúsení architekti, rodení Staromešťania, z ateliéru Bouda Masár Architekti. Svoje miesto v Zuckermandli majú parky a prírodná zeleň, uličky i námestia. Práve ich striedanie, rôznorodé architektonicko-výtvarné riešenia budov, kombinácie rozličných kompozičných princípov fasád, ustúpené horné podlažia či použitie rozmanitých farieb a materiálov vytvára prirodzené mestské prostredie, ktoré nadväzuje na atmosféru historického centra Bratislavy. Projekt Zuckermandel získal na 13. ročníku CIJ Awards Slovensko 2017 až štyri ocenenia - Leading Green Building, Best Office, Best Residential a Best Office Lease. Ocenenia udeľuje medzinárodný realitný magazín a portál Construction & Investment Journal.

Zuckermandel

Foto: Redakcia Kancelarie.sk

Redakcia Kancelarie.sk navštívila komplex, ktorý má kompletne prenajatý centrála ČSOB. Jeho výstavba začala v septembri 2014 a skončila v marci 2017. Komplex tvoria dve šesťpodlažné budovy nazvané podľa polohy Rieka (bližšie k Dunaju) a Bralo (bližšie k hradnému bralu). Sú prepojené dvomi premosteniami na troch najvyšších poschodiach a popod suterénom existuje prepojenie v rámci garážových priestorov. Kancelárske priestory majú inteligentný systém riadenia prostredia v budove. Všetky administratívne budovy v zóne Zuckermandel budú z hľadiska udržateľnosti certifikované systémom BREEAM v stupni Excellent. V budove sú nainštalované mnohé technológie, napríklad chladiace trámy, ktoré zabezpečujú rekuperáciu vzduchu a automatické chladenie, automatické žalúzie a vonkajšie tienenie, ktoré sa zaťahuje podľa intenzity slnečného žiarenia alebo vetra. Budova má zelenú strechu. Boli implementované zóny s LED osvetlením. Používajú sa adiabatické zvlhčovanie vzduchu, ktoré v kombinácii s chladiacimi trámami poskytuje lepšiu možnosť regulácie. Vetranie v priestoroch je riešené na základe merania CO2.

Rieka a Bralo

Foto: Redakcia Kancelarie.sk

Po dohode s ČSOB odkúpil developer J&T REAL ESTATE jej staršie budovy roztrúsené po Bratislave a banka presťahovala 1350 zamestnancov do nových priestorov s plochou vyše 21 000 m2. Celý proces výberu a rokovania s developermi, ktorý postavil budovu na mieru (build-to-suite) riadil tím DTZ Tenant Representation Services (dnes už súčasť Cuhman & Wakefield).  ČSOB má kancelárie zariadené v štýle activity based workplace. Pracovníci majú k dispozícii napríklad elektricky nastaviteľné stoly, miestnosti na telefonovanie a videokonferencie, akustické pohovky a zóny či barové sedenie. Podľa preferencií zamestnancov boli vybrané napríklad stoličky, na ktorých sedia, farebnosť paravánov (aj napriek dizajnmanuálu finančnej inštitúcie sú zelené), ale aj veľkosť rokovacích miestností, oddychových zón a podobne. Zaujímavosťou je fakt, že pri kancelárskych stoloch nie sú koše. Tie sa nachádzajú v kuchynke alebo na chodbových zónach. Rovnako aj tlačové zariadenia sa nachádzajú len na dvoch miestach na poschodí. Dôvod je jednoduchý, zamestnanci musia vstať a prejsť sa ku košu alebo tlačiarni/kopírke. Samozrejmosťou je recyklácia a separácia odpadov. Namiesto barelov s pitnou vodou sú v budove pitné fontány, ale bez plastových pohárov. Zamestnancom je k dispozícii bicykliareň pre 80 bicyklov so všetkým príslušenstvom a podľa našich informácií bývajú v lete všetky obsadené.

Budova ČSOB

Rok kolaudácie 2017
Prenajímateľná plocha kancelárií 21 000 m2
Parkovacie miesta 920
Parkovacie miesta pre bicykle 80
Nájomníci ČSOB
Oficiálny web WEB
Oficiálny Facebook profil Facebook

    
Budova CA – River side boutique office

Rok kolaudácie 2017
Prenajímateľná plocha kancelárií 7 137 m2
Prenajímateľná plocha skladov 57 m2
Parkovacie miesta v garáži 105
Nájomníci EY, Baumit,Havel Holasek,POBA – 365.bank

             

Budova CX – Hill side boutique office

Rok kolaudácie 2017
Prenajímateľná plocha kancelárií 6 300 m2
Skladové priestory 22,35 m2
Plocha pre obchody a služby 210 m2
Parkovacie miesta v garáži 118
Parkovacie miesta na teréne 16
Nájomníci Novartis

Interiér

Foto: Redakcia Kancelarie.sk

Terasa

Foto: Redakcia Kancelarie.sk

Biofília

Foto: Redakcia Kancelarie.sk

Autor: Kancelarie.sk