logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Podpora projektov energetickej infraštruktúry


Až 115 miliárd libier (vyše 145 miliárd EUR) chce Európska únia v rokoch 2014 až 2020 investovať do podpory projektov energetickej infraštruktúry. Časť z týchto peňazí môže získať aj Slovenská republika. Spolu s ďalšími ôsmimi štátmi strednej a východnej Európy (región CEE) totiž patrí medzi najatraktívnejšie krajiny z pohľadu rozvoja energetického sektora. Napríklad len investície do jadrovej energetiky v regióne strednej a východnej Európy sa odhadujú na viac ako 40 miliárd libier (vyše 50 miliárd eur), zaznelo na Medzinárodnom energetickom summite (GREAT Energy Summit), ktorý organizovalo britské veľvyslanectvo v Prahe v dňoch 22. - 23. októbra v Lobkovickom paláci. Summitu sa zúčastnilo vyše 200 zástupcov z verejného i súkromného sektora z Veľkej Británie a regiónu CEE.

 

Výstavba nových jadrových elektrární, predlžovanie životnosti reaktorov, modernizácia prenosovej sústavy, skladovanie vyhoreného paliva alebo vyraďovanie starých blokov z prevádzky - to všetko sú otázky, ktorými sa v súčasnosti zaoberá mnoho krajín v rámci regiónu strednej a východnej Európy. Na ich riešení sa môžu podieľať významné britské spoločnosti ako AMEC, Rolls-Royce, Shell, BP, Mott MacDonald, White & Case alebo CMS Cameron McKenna.

 

Energy EfficiencySlovensko v centre záujmu investorov

„Krajiny strednej a východnej Európy v sebe skrývajú obrovský komerčný potenciál v oblasti energetiky a nízkouhlíkového hospodárstva, najmä pokiaľ ide o jadrovú energiu. Slovensko plánuje dostavbu dvoch reaktorov v jadrovej elektrárni Mochovce a vyradenie dvoch reaktorov v Jaslovských Bohuniciach. V Českej republike sa jedná o dostavbu jadrových elektrární Temelín a Dukovany. Dve nové elektrárne má v pláne postaviť Poľsko, v krajinách ako Maďarsko, Rumunsko alebo Slovinsko dosluhujú reaktory, ktoré bude potrebné vymeniť. Aj preto je celý región CEE z hľadiska možnej spolupráce a biznisu s lokálnymi firmami pre britské spoločnosti a podniky veľmi atraktívny," uviedla štátna tajomníčka britského Ministerstva pre energetiku a klimatickú zmenu barónka Verma.

Podujatia ako Energetický summit môžu pomôcť prehĺbiť spoluprácu medzi Veľkou Britániou a regiónom CEE v energetickom sektore. Veľká Británia potrebuje vybudovať nové zdroje elektrickej energie s inštalovaným výkonom približne 60 GW a s tým spojenú infraštruktúru. Z toho štvrtina elektrickej energie by mala pochádzať z jadra. Krajiny regiónu CEE majú v tejto oblasti desiatky rokov skúseností, majú teda britskému trhu čo ponúknuť.

Energetika na rázcestí

Veľká Británia plánuje v nasledujúcich dvadsiatich rokoch významné investície do energetickej infraštruktúry. Vyše 100 miliárd libier (zhruba 126 miliárd eur) by malo byť použitých na zabezpečenie bezpečných, rôznorodých a spoľahlivých dodávok energií pre britský trh. Práve bezpečnosť je pre britskú energetiku kľúčová téma.

„Energetika sa nielen vo Veľkej Británii nachádza na rázcestí. V súčasnosti zavádzame inovatívne projekty, akým je napríklad  reforma trhu s elektrinou. Potrebujeme sa uistiť, že obrovské investície do novej infraštruktúry, potrebnej k našej energetickej bezpečnosti a transformácii nízkouhlíkového hospodárstva, nebudú znamenať vyššie náklady pre spotrebiteľov," vysvetľuje barónka Verma.

Slovensko - britská spolupráca v energetike rastie

Slovensko má dve jadrové elektrárne - Jaslovské Bohunice a Mochovce a štyri fungujúce reaktory. Tie generujú takmer 55% elektrickej energie na Slovensku. Plánovaná dostavba 3. a 4. bloku v Mochovciach by mala byť dokončená v  rokoch 2014-15. Kompletizácia by mala stáť 3 miliardy libier (takmer 3,8 miliardy eur). V Jaslovských Bohuniciach by mal byť postavený jeden alebo dva nové tlakovodné reaktory s výkonom 1 200 MW v hodnote 3,2 – 4,7 miliardy libier (zhruba 4 – 5,9 miliardy eur), na ktorých výstavbe sa môžu podieľať aj britské energetické spoločnosti. Dva reaktory v Jaslovských Bohuniciach V1 by mali byť vyradené z prevádzky do roku 2025. Odhadované náklady na vyraďovanie predstavujú 870 miliónov libier (viac ako miliarda EUR). Okrem jadrovej energetiky sa otvára možnosť spolupráce medzi Slovenskom a Veľkou Britániou, napríklad aj v oblastiach petrochemického a plynárenského priemyslu.

Zdroj: Webnoviny, Ilustračné foto: Freeimages.com