Čo je energetický certifikát?
Základom energetickej certifikácie je výpočet a kategorizácia budov do energetických tried A až G. Dokladom o energetickej certifikácie je energetický certifikát. Výsledky sa ukladajú do národnej databázy. Pri výpočtoch sa posudzuje v závislosti na veľkosti a type budovy
- tepelnú ochranu stavebných konštrukcií a budov,
- vykurovanie a príprava teplej vody,
- vetranie a klimatizácia,
- elektroinštalácia a zabudované osvetlenie.
Ku každej z týchto problematík sa vyjadrí príslušný odborník. Spočítajú sa všetky straty energie po prípade zisky energie a vypočíta sa celková hodnota energetickej náročnosti. Každý energetický certifikát je platný 10 rokov. Jeho platnosť môžu ukončiť aj vykonané stavebné úpravy, ktoré majú vplyv na energetickú hospodárnosť. Ak sú úpravy v súlade s odporúčaním pre zlepšenie energetickej hospodárnosti, potom energetický certifikát stále platí.
Je to len doklad, alebo má aj iný zmysel?
V mnohých prípadoch je povinný, ale netreba ho brať len ako nutné zlo. Hlavným prínosom energetickej certifikácie budov je možnosť získať dokonalý obraz o energetickej náročnosti budovy, čo sa v konečnej miere premieta aj do prevádzkových nákladov za energie.
Kedy je potrebný energetický certifikát?
Podľa zákona 300/2012 Z. z. je energetický certifikát potrebný pri podpise zmluvy o predaji, alebo prenájme budovy. Dokonca energetickú triedu budovy je povinné uvádzať pri inzercii, už ako súčasť ponuky na predaj alebo prenájom v komerčnom médiu.
Existujú aj nejaké výnimky?
Výnimkami sú historické budovy a pamätníky, budovy na bohoslužby a náboženské stretnutia, dočasné budovy, priemyselné stavby, dielne a poľnohospodárske budovy, bytové domy, ktoré sa využívajú menej ako 4 mesiace do roka, budovy s úžitkovou plochou menšou ako 50 m2, budovy postavené pred rokom 1947.
Ilustrácia: Stock.xchng