Fluidný a anikrehký
Sú dva myšlienkové koncepty, z ktorých fluidné pracovné priestory (fluid workspace) vychádzajú. Prvý spopularizoval sociológ Zygmunt Bauman vo svojich dielach, ktoré už v názve majú slovo fluidný – tekutý: Tekutá modernita, Tekutý dohľad, či Tekutá láska. Druhým konceptom, ktorý používa ekonóm a filozof Nassim Nicholas Taleb, je angifragilita, antikrehkosť. Rozdiely sú akoby rozostrené, tekuté, hranice a definície sa rozpúšťajú. Bauman tekutosť popisoval metaforou „rozpúšťania pevných telies“ a „skvapalňovania“. Takpovediac „tekuté kancelárie“ preberajú viaceré vlastnosti kvapaliny: tečú, prúdia, presakujú, obtekajú prekážky a odnášajú niektoré prvky so sebou alebo nechajú niektoré trendy „presiaknuť“ skrz seba. Vhodným slovom je aj „agilita“, ktorá znamená schopnosť prispôsobiť sa zmenám okolností. Je to nikdy nekončiaca potrebu ohýbať sa, prispôsobovať sa vetru a zmenám prostredia. Pre tekutú dobu sú symbolické nomádske zvyky, flexibilita, rýchlosť (na úrovni rýchlosti internetu), cirkulácia, prchavosť, či krátkodobé záväzky - kontrakty.
Fluidné pracovné priestory sú zároveň tzv. antikrehké (antifragile), teda dokážu vyťažiť najviac z obdobia, ktoré popisujeme slovami kríza, kolaps alebo chaos. Antikrehkosť je mechanizmus, ktorý je vlastne za všetkým, čo sa mení s časom, ako evolúcia, kultúra, politické systémy, medicína a podobne. Tekuté priestory sa dokážu v kríze rýchlo adaptovať a vychádzajú z nej silnejšie a lepšie ako pred ňou. Získavajú novú kvalitu. Fluidné ofisy sa pandémii prispôsobili vzdialenosťami medzi pracovnými stolmi, šírkou uličiek, ale aj počtom nepracovných, relaxačných zón. Tekuté kancelárie „skvapalňujú“ rozdiely medzi home office, klasickou kanceláriou a coworkingom. Zhrnuté a podčiarknuté: fluidné pracovné priestory sú flexibilné priestory, ktoré sú pripravené kedykoľvek sa prispôsobiť zmenám.
Foto: Pixabay.com
Radikálna zmena pracovného prostredia
Za posledné roky nastal obrovský posun od tradičného modelu kancelárskych nehnuteľností k flexibilným priestorom. Dnešní zamestnanci a najmä nastupujúca generácia ľudí sa teší z nových možností a nových priestorov, ktoré kultivujú kreativitu, podporujú produktivitu a zachovávajú zdravie a pohodu. Zamestnanci, ktorí nie sú pripútaní pevne prideleným pracovným miestam, sa dnes usadzujú v kaviarňach, coworkingoch, na pohovkách a na piknikových stoloch - dokonca pracujú aj keď cestujú. Realitno-poradenská spoločnosť CBRE predpokladá, že táto radikálna premena pracovísk v priebehu nasledujúceho desaťročia ešte zrýchli. Dá sa povedať, že technológia vo väčšine prípadov nahradila fyzické prostredie virtuálnym prostredím, ku ktorému je možné pristupovať kdekoľvek. Podľa spoločnosti International Data Corporation sa len tržby za predaj tabletov v období od roku 2010 po 2018 zvýšili o viac ako 600%. Tablety sa stali preferovaným osobným zariadením a len podčiarkujú to, ako sa stávame vysoko mobilnou kultúrou.
Všetci sme už videli fotky pôsobivých kancelárií spoločnosti Google, Facebook a AirBnB, ktoré každý rok dominujú v rebríčkoch najlepších miest na prácu. Technologické spoločnosti ako prvé uplatnili filozofiu tekutosti, ktorá sa usiluje o to, aby pracovné priestory boli pre zamestnancov pohodlné, flexibilné a prispôsobivé, čo sa prejavilo v ich vyššej motivácii a produktivite. Mnohé spoločnosti dosahujú atribúty hravými prvkami, Ďalšie zasa motivujú zamestnancov v kancelárii k častejšej chôdzi po schodoch alebo za odpadkovým košom, aby kompenzovali nedostatky sedavého zamestnania.
Google je len jeden príklad. Tekuté kancelárie nájdeme aj úplne mimo kancelárske budovy a technologické kampusy. Vďaka stúpajúcej penetrácii internetu, telekomunikačných služieb a nových technológií vznikajú nové pracoviská, ktoré sa nachádzajú v reštauráciách, kaviarňach (coffice) alebo aj v hotelových izbách a v domoch niekoho iného. Práca z domu (home office) je na vzostupe, no tiež sa mení. Hoffice je ďalší vývoj koncepcie práce z domu zmiešaný s coworkingom. Buď ako práca z domu s viacerými ľuďmi alebo práca v dome niekoho iného. Tento koncept vznikol vo Švédsku a rozšíril sa do ďalších krajín, najmä vďaka nárastu popularity platforiem, ktoré fungujú na podobnom princípe ako AirBnB.
Čo všetko zmenia fluidné pracovné priestory?
Trend práce z ľubovoľného miesta sa dokonca pretavuje aj do trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami. Domáce pracovné kútiky sa objavujú aj v bytoch s miniatúrnou výmerou. Alebo je tu aspoň pohodlný gauč, z ktorého sa dá pracovať s notebookom alebo tabletom. Ak to priestorové možnosti dovolia, domáca kancelária sa stáva pre mnohých prioritou a nahrádza dopyt po dizajnových „Michelinských“ kuchyniach alebo high-tech obývačkách.
Fluidné ofisy reagujú a menia toky a dynamiku práce a vzťahov samotných používateľov - zamestnancov. Dizajn a architektúra sa stávajú aktívnou hnacou silou zmeny dynamiky pracovných vzťahov. Naopak aj neformálne vzťahy sa môžu premietnuť do dizajnu tekutých kancelárií. Dizajn, nábytok, mobiliár a interiérové prvky sú vo fluidných kanceláriách natoľko univerzálne a pohyblivé, že dokážu veľmi rýchlo vytvárať nové štruktúry. Existujú napríklad kreslá, ktoré sú funkčné aj samostatné sedenie, ale po vyskladaní do kruhovej formácie vytvoria zvukovo odizolovaný priestor na stretnutie alebo schôdzku.
Zdroj: Connectionsbyfinsa
Zdroj: Connectionsbyfinsa
Fluidné pracovné priestory zmenia aj štýl práce. Dnes budú firmy pravdepodobne dávať prednosť activity based working, v ktorom nemajú zamestnanci trvalo pridelené pracovné miesto, ale môžu využívať kancelársky priestor (prípadne celú budovu) ako celok. Schopnosť pracovať odkiaľkoľvek v nadchádzajúcich rokoch umožní mnohým firmám mať kompletne celý pracovný tím mobilný. Práca je zameraná na plnenie úloh a procesné úlohy nevyžaduje od znalostných pracovníkov vyzbrojených tvorivosťou a kritickým myslením to, aby boli prítomní v kancelárii. Novým prvkom, ktorý sa objavuje s trendom tekutosti je podpodnájom. Keďže množstvo ľudí pracuje dištančne resp. nepotrebuje byť v kancelárii denne, firmy prenajímajú prenajaté uvoľnené priestory freelancerom alebo iným firmám.
Kancelarie.sk, Zdroj: CBRE, Foto:Pixabay.com