Podľa spoločnosti Redbooth, vývojára špeciálneho softvéru pre projektový manažment, vaša produktivita počas týždňa alebo počas dňa nie je vôbec rovnaká. Ak je súčasťou vášho rozvrhu to, že ste na konci so silami o piatej popoludní, neznepokojujte sa, je to len znak toho, že ste ľudská bytosť.
Ilustrační foto: Pixabay.com
Po analýze produktívnych návykov svojich “stoviek tisíc” používateľov a ich 28 miliónoch dokončených úloh, po dvojročnom skúmaní, spoločnosť Redbooth objavila isté zaujímavé vzory, ktoré súviseli s tým, kedy ľudia svoju prácu skutočne dokončili. 11 hodina dopoludnia je podľa údajov spoločnosti Redbooth najproduktívnejšia hodina, keď je takmer 10% denných úloh označených ako dokončených. Takže ak dúfate, že niektoré úlohy s vysokou prioritou vybavíte ešte predtým, než budete vyčerpaní, bude lepšie, ak sa o to postaráte ešte pred obedňajším zhonom. A potom? Produktivita klesá a s blížiacim sa koncom pracovného dňa dokončíte menej úloh. Do štvrtej popoludní sa už stihne veľmi málo a percento dokončených úloh klesá. Pondelky sú najproduktívnejšie dni, zatiaľ čo v piatok sa každý teší na víkend, a preto je najmenej produktívny deň v týždni.
Zima nie je vhodný čas na dokončenie úloh
Ľudia sa stávajú produktívnejšími počas celého roka a ich produktivita vyvrcholí v októbri. Akonáhle príde november, môžete sa rozlúčiť so svojim bežným počtom splnených úloh. Či už je to kvôli blížiacej sa zime, sviatočnej sezóne alebo zmene nálady spôsobenej klesajúcim slnečným žiarením, pravdepodobne ani nedostávate toľko práce ako zvyčajne (tak ako všetci ostatní vo vašej kancelárii).
Ak máte pochybnosti, vytvorte si svoj vlastný program
Ak odložíme zistenia firmy Redbooth nabok, nie všetci zapadajú do štandardu, pokiaľ ide o stanovenie ich najproduktívnejšej hodiny dňa. Tí, ktorí zvyčajne pracujú v noci len ťažko zapadnú do bežného pracovného plánu, ak sú najproduktívnejší po západe slnka. Možné časové problémy môžete zmierniť automatizáciou svojich úloh alebo podrobným skúmaním projektov večer, keď je vaša produktivita na vrchole. Taktiky ako technika Pomodoro vám tiež pomôžu udržať schopnosť sústrediť sa tak, že vytvoria prestávky po každej pracovnej etape.
Ľudia, ktorí nepracujú podľa tradičného konceptu od deviatej rána do piatej popoludní, môžu sledovať svoje najproduktívnejšie hodiny pomocou takých aplikácií ako napr. Rescuetime, alebo vedením si bežného zoznamu dokončených úloh a úspechov počas dňa. Len nepredpokladajte, že si udržíte stabilné tempo vtedy, keď ste na vrchole svojho výkonu. Ste len človek.
Autor: redakcia, Pôvodný autor: Patrick Lucas Austin, Zdroj: Lifehacker.com