„Úspešné zotavovanie firiem z pandémie výrazne zasiahol prudký cenový rast a vojna na Ukrajine. Fascinujúce je, ako sa české firmy a podnikatelia zameriavajú na inovácie a paralelne šetria prevádzkové náklady, napr. na spotrebu energie. V ČSOB sme vždy pripravení ich v týchto aktivitách podporiť a sprostredkovať im financovanie alebo príslušné dotácie,“ uvádza Pavel Prokop, výkonný riaditeľ Firemného bankovníctva ČSOB.
Barometre nálady v Česku a na Slovensku
Hodnota ČSOB Indexu očakávania firiem v Česku klesla od jesene o deväť bodov na -1,2 bodu. Index sťahovali nižšie hlavne investície. Takmer polovica respondentov ich chce obmedzovať, len 31 percent zvyšovať. Naproti tomu v prípade dopytu klientov 44 percent firiem predvída jej rast, pokles iba tretina. „Práve pretrvávajúci silný dopyt zákazníkov po tovare a službách pomáha firmám držať sa stále nad vodou. Vzhľadom na rastúcu infláciu možno ale v ďalších mesiacoch očakávať pri dopyte jej postupné slabnutie,“ predvída Martin Kupka, hlavný ekonóm ČSOB.
Na Slovensku Index očakávania firiem na rozdiel od Česka stúpol o ďalších deväť bodov na 2,1 bodu.
„Slovenský prieskum ukázal podobné výsledky. Celkový index vzrástol na kladnú úroveň ťahaný zlepšenou dopytom klientov a hodnoteniami plánovaného rozširovania podnikania. Zlepšenie je v tomto po-pandemickom období jasne vidieť: Firmy však poukazujú aj na riziká a celková situácia je tak napriek zlepšeniu stále krehká“, hovorí Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB Slovensko.
Firmy riešia inovácie
Inováciami sa aspoň čiastočne zaoberá neuveriteľných 93 percent českých firiem. Napríklad 54 percent opýtaných chystá v nasledujúcich šiestich mesiacoch zavádzanie energetických úspor a polovica vývoj nových výrobkov a služieb. „Firmy čelia možnej kríze a negatívnym dopadom tým, že šetria v spotrebe energií a zaoberajú sa inováciami s cieľom podporiť svoju sebestačnosť a budúcu konkurencieschopnosť,“ poukazuje Pavel Prokop.
Nespokojnosť s ekonomikou
So súčasnou ekonomickou situáciou je spokojných len 36 percent firiem, čo je výsledok zhodný s minuloročnou jeseňou. Pre ďalšie obdobie zostávajú podnikatelia opatrní. Za hlavné riziká označilo 64 percent firiem ekonomický vývoj a 60 percent medzinárodnú situáciu, zatiaľ čo pandémia je v pozadí. Najviac ohrozenými odvetviami sú poľnohospodárstvo, spracovateľský priemysel, doprava a skladovanie.
Zdroj: ČSOB, Úvodné foto: Photo Mix / Pixabay.com