logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

Prieskum UniCredit: Slováci chcú spoločensky zodpovedné a udržateľné firmy


Slovákom záleží na tom, ako sa firmy správajú k zamestnancom i k svojmu okoliu. Dodržiavanie zásad spoločenskej zodpovednosti v podnikovej sfére a zároveň trvalú udržateľnosť  (ESG) považuje za dôležité hneď 97 % ľudí. Viac než štyri pätiny Slovákov následne tento faktor zohľadňuje aj pri rozhodovaní o svojom budúcom zamestnávateľovi. Firmy, ktoré podceňujú zodpovedný prístup, sa tak môžu pri hľadaní pracovných síl pripraviť o podstatnú časť uchádzačov. Ukázal to prieskum UniCredit Bank.

„Okrem dôstojnej práce, ekonomických parametrov, zdravia a kvality života. „Slováci pri výbere budúceho zamestnávateľa najčastejšie zohľadňujú aj rovnosť mužov a žien alebo zodpovednú výrobu a spotrebu. Vysoká miera spoločenskej zodpovednosti a trvalej udržateľnosti firiem je pri posudzovaní pracovných príležitostí dôležitá pre viac než 81 % ľudí. Navzdory zažitému stereotypu, že na zodpovedný prístup zamestnávateľa kladú väčší dôraz mladšie generácie, z prieskumu UniCredit Bank vyplýva, že celkové správanie firiem k svojmu okoliu zohľadňujú všetky vekové skupiny približne rovnako,“ hovorí Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

„Líšia sa však v tom, čo je pre nich najdôležitejšie. Kým veková skupina 54-65 rokov kladie dôraz predovšetkým na zdravie, najmladší ľudia na trhu práce si vo väčšej miere než ostatní všímajú to, ako sa zamestnávateľ stavia k oblasti ďalšieho vzdelávania a rozvoja svojich zamestnancov. Rozdiely panujú aj medzi pohlaviami. Kým na rovnosť mužov a žien kladie dôraz viac takmer polovica žien, u mužov je to necelá pätina,“ dodáva Ďuďáková. Za dôležitý považujú tento parameter najmä obyvatelia menších slovenských miest.

graf 1

Prieskum UniCredit Bank medzi viac než tisíckou respondentov ďalej ukázal, že firmy snažiace sa len o maximalizáciu zisku za každú cenu nenachádzajú príliš pochopenie u potenciálnych zamestnancov. „Polovica respondentov si myslí, že  spoločensky zodpovedné správanie zamestnávateľa a jeho zameranie na trvalú udržateľnosť  je rovnako dôležité ako maximalizácia zisku. Ďalších takmer 20 % respondentov uviedlo, že je pre nich spoločenská zodpovednosť zamestnávateľa dokonca dôležitejšia než maximalizácia jeho zisku,“ uvádza Ďuďáková. Naopak s tvrdením, že maximalizácia zisku je hlavným a jediným cieľom podniku sa stotožňuje len 12 % opýtaných.

Graf 2

Mnoho slovenských firiem vrátane UniCredit Bank, na ktorej podnet  prieskum vznikol, si význam zodpovedného správania a trvale udržateľného prístupu  uvedomuje a je na tomto poli dlhodobo aktívna nielen vo vzťahu k existujúcim zamestnancom alebo uchádzačom, ale tiež k zákazníkom a širšiemu okoliu. Udržateľnosť a transformácia na nízkouhlíkové prostredie je kľúčovým faktorom pre budúcnosť vrátane obchodných stratégií. V rebríčku najudržateľnejších spoločností na svete časopisu Corporate Knights pre rok 2022 získala skupina UniCredit prvé miesto v Taliansku  a druhé miesto  v celosvetovej konkurencii

Udržateľnosť je kľúčovým nástrojom novej obchodnej stratégie UniCredit Unlocked, ktorú skupina  predstavila v decembri 2021 spolu s ďalšími ambicióznymi cieľmi v oblasti ESG na obdobie 2022-2024. UniCredit predstavila napríklad cieľ dosiahnuť objem nových úverov v oblasti ESG, udržateľných dlhopisov a sociálnych úverov v celkovej výške 150 miliárd eur. UniCredit tiež investuje 100 miliónov eur s cieľom zabezpečiť spravodlivé  a férové odmeňovanie, pričom sa zaviazala do roku 2030 dosiahnuť cieľ čistých nulových emisií skupiny a do roku 2050 cieľ nulových financovaných emisií.

Pomáhajú aj zamestnanci

Jedna z kľúčových slovenských bánk podľa bilančnej sumy ďalej významne investuje do digitalizácie, a to nielen pre väčšiu dostupnosť produktov pre zákazníkov online, ale napríklad aj využívaním unikátneho inteligentného chatbota pri nábore zamestnancov. Tí, ktorí sa nakoniec skutočne stanú zamestnancami UniCredit Bank, sa následne môžu zapojiť do mnohých projektov s priaznivým dopadom na spoločnosť. Jedným z nich je iniciatíva Social Impact Banking, ktorej cieľom je pomôcť najzraniteľnejším skupinám ľudí s finančným vzdelávaním.

Do projektov dobrovoľných školiteľov  sa prihlásilo  už  165 zamestnancov  UniCredit z Českej  republiky i Slovenska, ktorí í v minulom roku preškolili žiakov základných a stredných škôl na 18 rôznych školských zariadeniach . Celkom sa  se v rámci školení finančnej gramotnosti  preškolilo takmer 1600 žiakov.

Okrem dobrovoľníckych projektov je súčasťou zodpovedného prístupu firiem obvykle aj prevencia korupcie, dôraz na dodržiavanie ľudských práv alebo ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Prieskum UniCredit Bank sa preto zaoberal aj tým, ako by Slováci reagovali, ak by zistili, že ich zamestnávateľ vážne porušuje zásady spoločensky zodpovedného správania. Okamžitou výpoveďou by situáciu riešil 1 z 10 ľudí. Takmer 43 % ľudí by sa najprv snažilo o nápravu s tým, že by rozviazali pracovný pomer, až kým by v určitom čase nenastala. Viac než jedna tretina respondentov by sa síce o nápravu snažila tiež, ale o výpovedi by pri tom neuvažovali.

Udržateľná prevádzka a financovanie ESG projektov

Zodpovednosť firiem však nehrá rolu len pri výbere zamestnávateľa uchádzača na trhu práce. Kritériami udržateľnosti označovanými skratkou ESG sa stále častejšie riadia aj investori a zákazníci. Často sa v tejto súvislosti spomína napríklad uhlíková neutralita. Znižovanie uhlíkovej stopy možno realizovať dvoma cestami. Jednou je snaha o to, aby pracovisko a vozidlá zanechávali čo najmenšiu uhlíkovú stopu, druhou je realizácia projektov spĺňajúcich kritériá ESG. UniCredit Bank sa aktívne venuje aj energetickej transformácii a spolupracuje na niekoľkých projektoch z oblasti financovania zelenej energie. ESG však nie je len o ochrane životného prostredia, ale aj o sociálnej zodpovednosti, preto sa UniCredit zaoberá bankovníctvom s pozitívnym sociálnym dopadom, v rámci ktorého financuje napríklad domovy pre seniorov alebo iné sociálne  zariadenia

Cieľom skupiny UniCredit je v priebehu nasledujúcich troch rokov dosiahnuť hranicu 150 miliárd eur v objeme financovania pripadajúceho na projekty spĺňajúce kritériá ESG, navyše je skupina súčasťou Európskej aliancie pre čistý vodík, ktorá sa venuje prekážkam vyskytujúcim sa pri rozsiahlom zavádzaní vodíka a navrhuje opatrenia, ktoré ho umožňujú zmierniť, a skúma tiež možnosti financovania a bankovej spôsobilosti tohto sektora.

Zdroj: UniCredit, Ilustračné foto: Anastasia Gepp z Pixabay