Jedným zo spôsobov ako zabezpečiť priaznivé vnútorné prostredie je aplikácia techník prostredia, ktorá priaznivo pôsobí na vnútornú klímu. Jedným z moderných kombinovaných systémov vykurovania/chladenia je systém nízkoteplotného vykurovania a vysokoteplotného chladenia.
Systémy nízkoteplotného vykurovania a vysokoteplotného chladenia patria medzi veľkoplošné sálavé systémy, pri ktorých je podiel sálavej a konvekčnej zložky až 80 : 20 %. Preto je vo vnútornom priestore oveľa prirodzenejšie rozloženie teplôt ako pri iných druhoch vykurovania a chladenia, čo má vplyv na pocit komfortu. A pokiaľ chceme hovoriť o šetrení energií, téma sálavých systémov je viac než aktuálna.
Chladenie stropom
Stropné chladenie patrí medzi vodné systémy klimatizovania. Funguje podobne ako podlahové, či stenové vykurovanie – na princípe sálania nie však tepla, ale chladu. Rúrkovým registrom v strope miestnosti prúdi chladná kvapalina, prostredníctvom ktorej sa daná plocha ochladzuje a následne od nej celá miestnosť. Chladiaci systém sa zapína pri dosiahnutí určitej kritickej hodnoty vzduchu v miestnosti. Teplo vyžarované z predmetov, ľudí a pod. v miestnosti je pohlcované stropom a odvádzané chladiacim registrom – vodou cirkulujúcou v strope.
Výhody stropného chladenia oproti bežnej klimatizácii
- ekonomicky úspornejšia prevádzka (10-20% nákladov na elektrinu oproti bežnej klimatizácii),
- tichá prevádzka,
- žiadne prúdenie vzduchu v miestnosti, žiaden prievan a vírenie prachu s tým súvisiaci,
- estetické hľadisko – neviditeľnosť systému v interiéri,
- nízke nároky na priestor,
- vhodné pre kombináciu s vykurovaním, tepelným čerpadlom a pod.,
- vhodné pre novostavby aj rekonštrukcie,
- jednoduchý systém a takmer bezúdržbová prevádzka
Nevýhody
- oproti bežnej klimatizácii toto chladenie nezabezpečuje ďalšie funkcie, ako je nútené vetranie, filtráciu a úpravy vzduchu a pod.,
- ystém stropného chladenia nie je vhodný pre miestnosti s vysokou vlhkosťou (kúpeľne, kuchyne a pod.) a nízka variabilita - systém je napevno zabudovaný, čo komplikuje možnosť prestavieb a zmien v interiéri
Sálavé chladiace systémy
Sálavé chladiace systémy umožňujú úpravu tepelného komfortu osôb pri nízkej spotrebe energie. Medzi najrozšírenejšie sálavé chladiace systémy patria chladiace stropy. Z hľadiska vytvorenia tepelného komfortu ide o pomerne účinné systémy, ktoré pracujú s vyššou teplotou chladiacej vody, preto sa často spájajú s pojmom vysokoteplotné chladenie. V spojení s možnosťou udržiavať vyššiu teplotu vzduchu vďaka účinku radiácie vedú tieto skutočnosti k nespochybniteľným úsporám energie. Medzi najrozšírenejšie sálavé chladiace systémy patria chladiace stropy.
Výhody systému:
- kvalita tepelného komfortu,
- hlukové parametre,
- odpadá nebezpečenstvo vzniku prievanu,
- nízka spotreba energie,
- prívod minimálneho množstva čerstvého vzduchu,
- menšie nároky na rozvody vzduchu,
- samoregulovatelnosť systému,
- možné použitie aj na vykurovanie;
Nevýhody systému:
- investičné náklady,
- nebezpečenstvo vytvorenia kondenzácie,
- nemožno nimi odvádzať teplo viazané vo vodnej pare,
- obmedzený výkon.
Medzi ďalšie typy sálavých chladiacich systémov patria kapilárne rohože, chladiace panely či otvorené chladiace stropy.
Pokračovanie Racionálne hospodárenie s teplom (II)