Prečo vlastne tento trend postupne preniká do kancelárií? Firmy totiž zistili, že pokiaľ sa chcú orientovať na kvalitu, musia pre svojich ľudí vytvoriť taký priestor, v ktorom sa budú cítiť dobre. Priestor, ktorý podporuje zdieľanie myšlienok, kreatívnu prácu a diskusiu. Niekedy bolo nemysliteľné nezastihnúť kolegu pri jeho pracovnom stole, dnes sa ľudia voľne pohybujú po firme, pracujú v ľahu na koberci, vonku na terase alebo pohodlne usadení v kreslách pri konferenčných stoloch. „Soft seating je trend, ktorý do kancelárií prenikol ešte len pred pár rokmi. Je to pohodlné, pekne to vyzerá a ľudia majú väčšiu chuť tráviť v práci svoj čas. To, na čo sa však občas zabúda je ergonómia. Rovnako ako kancelárske stoličky, mali by aj kreslá, sedačky, pohovky a ostatné prvky soft seatingu spĺňať požiadavky na zdravé sedenie,“ pripomína Milan Nagy z firmy RIM, ktorá sa ergonomickým sedením zaoberá už takmer 30 rokov.
Zdroj: RIM
Záruka zdravého sedenia
Práve táto firma považuje ergonómiu za svoju najväčšiu výsadu. Starostlivo ju skúmajú a venujú sa jej prakticky od začiatku. Spočítali, že za život presedíme až 50 000 hodín, čo je neuveriteľné číslo. Obrovské množstvo času, ktorý strávime v statickej polohe má za následok až 70 % zdravotných problémov spojených s poškodením chrbtice a krčnej chrbtice, taktiež bolesti hlavy, syndróm tenisového lakťa či syndróm karpálneho tunela. Stoličky a kreslá z RIM sú navrhované tak, aby spĺňali prísne nároky na zdravé sedenie, nezaťažovali chrbticu a platničky, a umožňovali sedieť dynamicky. Vo svojom portfóliu majú niekoľko typov kancelárskych stoličiek, ktoré spĺňajú požadované kritéria.
Foto: RIM
Hlavné kritéria pri výbere ergonomickej kancelárskej stoličky:
- správna výška sedu - pri všetkých nakloneniach musia byť päty na zemi alebo na podložke
- synchrónny mechanizmus (mechanika) - pri nakláňaní sa dozadu (až ľahnutie) sa musí zväčšovať uhol medzi sedadlom a operadlom s tým, že sa sedadlo mierne nakloní dozadu
- dobre tvarované sedadlo – sedadlo nesmie pri polohe v ľahu stláčať stehná zospodu
- tvarované operadlo - operadlo musí mať bedrovú opierku, ktorá správne kopíruje tvar chrbtice
- podrúčky musia podopierať iba lakte, nie zápästie - podrúčky by mali nadľahčovať ruky, aby neviseli celou váhou na chrbtici, a zároveň byť tak vzadu, aby sme s nimi nenarážali do stola (nesmú brániť v prístupu ku stolu - musia teda začínať až za bruchom)
- podhlavník – tvorený z tzv. lenivej peny je dôležitý pre prácu v ľahu - netlačí hlavu dopredu
Foto: RIM
A aké kritéria by malo spĺňať tzv. mäkké sedenie?
„Elegantné, pohodlné a predovšetkým ergonomické. Presne také by mali byť prvky soft seatingu do kancelárií, na recepcie alebo do reprezentačných miestností. Celým princípom mäkkého sedenia je totiž vytváranie pohodia pre kreatívnu prácu. Vďaka tomu vzniká priestor pre hravosť, organické tvary a pre spoluprácu so svetovými dizajnérmi,“ hovorí Milan Nagy.
V spoločnostiach prevažuje sedavé zamestnanie, to znamená, že v práci presedíme najviac času, a je dôležité myslieť na to, ako daný čas presedíme. Základom zdravého sedenia je teda výber vhodnej kancelárskej stoličky, čomu je potrebné venovať dostatočnú pozornosť. Trend mäkkého sedenia alebo soft seating je pohodlný a dobre vyzerajúci, avšak vhodnejší skôr na brainstormingy, rýchle porady, zdieľanie myšlienok, prípadne oddych počas prestávok. Pri práci v kancelárii, za počítačom alebo doma za pracovným stolom je dôležité myslieť predovšetkým na svoj chrbát a celkové zdravie, preto je lepšou alternatívou kvalitná kancelárska stolička.
Zdroj a foto: RIM