logo
KANCELARIE, s.r.o.
Staromestská 3, 811 03 Bratislava

tel.: +421 915 202 193
e-mail: info@kancelarie.sk

S klimatizáciou vo firme opatrne


Koľko hodín sedenia za počítačom stačí na narušenie pohybového aparátu? Nuž, ak sa k nesprávnemu sedeniu pridá stres, „prechodené“ choroby, bolesti kĺbov a nesprávne využívanie klimatizácie, môže ísť o desiatky hodín.

Klimatizacia

Klimatizácia s mierou

Ľudské telo zle znáša tepelné šoky, prechody medzi teplom a zimou a naopak. Najmä slabší, netrénovaný organizmus, môže vykoľajiť už rozdiel desiatich stupňov. Avšak aj menej náchylní jedinci pri častých prechodoch z klimatizovaného vozidla, cez priame slnečné žiarenie do klimatizovanej kancelárie, sú na dobrej ceste k chorobe. Ak to osadenstvo kancelárie preháňa s klimatizáciou, koleduje si o teplotný šok jednak pohybového aparátu, jednak organizmu ako takého. Nevhodné je i sedenie priamo v zónach prievanu, nakoľko hrozí prechladnutie a zápal ramenného kĺbu, krku alebo krížov. Ešte horšie sú prípady, ak klíma fúka priamo na spotené telo. Okrem dovolenky, tak budú zamestnanci absentovať ako práceneschopní s bolesťami pohybového aparátu alebo obmedzením pohybu postihnutých oblastí. Často sa možno stretnúť aj so zápalmi hrdla a dutín, nádchou, zápalom očných spojoviek, so suchými sliznicami, bolesťami hlavy, zubov, čeľustných kĺbov – všetko diagnózami spôsobenými (aj) klimatizáciou.

Podľa vyhlášky MZ SR 544/2007 pre prácu v administratíve či dohľadových centrách je optimálna teplota miestnosti v letnom období 23 - 27°C, prípustná teplota je 20 - 28°C. Odborníci odporúčajú nastaviť 22-25 stupňov, nakoľko pri vyšších a nižších teplotách už rapídne klesá pracovný výkon. Vhodné je klimatizáciu zapínať len na stanovené časové úseky. Náchylní jedinci, by sa v klimatizovaných miestnostiach nemali zdržiavať vôbec. Ako sme spomínali, pre organizmus sú najhoršie prechody medzi teplom a chladom. Vždy je lepšie telo na prípadný šok pripraviť, napríklad vypnutím klimatizácie pred odchodom z práce. Napokon Spotreba elektrickej energie na vykurovanie a klimatizáciu kancelárskych priestorov predstavuje približne 37% z celkovej spotreby elektriny v kancelárii!

Tam, kde to je možné, je lepšie teplotu regulovať žalúziami a vetrať prirodzene – otvorením okna. Ak teda práve nepoletuje za oknami kancelárie peľ či iné sezónne alergény. Z tohto dôvodu je nutné aj pravidelne meniť filtre v klimatizácii, aby choroboplodné zárodky odchytávali a nie distribuovali.

Klimatizácia v aute

Dôležité je aj správne nastavenie klimatizácie v automobile. Teploty nad 30 °C robia z auta každej farby objekt, v ktorom je slušne cez 40 °C. Najrozumnejšie riešenie je - klíma na minimum. Áno, ale doslova len na pár minút. Iba kým sa vnútro vychladí. Použiť klimatizáciu pre lepšiu koncentráciu a pohodlie pri cestovaní, ale nie spôsobom jazdiacej chladničky. Optimálne je nastaviť klímu o maximálne  5 °C C nižšie, ako je vonkajšia teplota.

Zdroj a foto: školachrbta.sk, superdrive.sk,  slovaktelekom.sk, idealairconditioning.co.uk

Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelarie.sk