Porovnanie správania Slovákov v oblasti zásobovania teplom za posledných 5 rokov ukazuje, že Slováci svoje zvyky nemenia. Spotreba teplej vody každoročne pred vianočnými sviatkami stúpa a svoj vrchol dosahuje práve počas Štedrého dňa, kedy je o 93% vyššia ako počas bežného pracovného dňa. Tento trend je dlhodobý a potvrdil sa aj v roku 2015. Spotreba tepla na vykurovanie, je závislá na vonkajšej teplote. Vianočné sviatky 2015 neboli z hľadiska priemerných vonkajších teplôt najteplejšie, ale najstabilnejšie.
Ako vidno z grafu vývoju priemernej vonkajšej teploty zodpovedal aj vývoj spotreby tepla. Počas týchto vianočných sviatkov (počas troch sviatočných dní 24.12.-26.12.) sme teda spotrebovali na vykurovanie o 7% viac tepla ako v roku 2014, ktorý bol z pohľadu vývoja priemerných vonkajších teplôt počas vianočných sviatkov najteplejší za posledných 5 rokov. Ale zároveň sme spotrebovali o 20% menej tepla ako v roku 2012, v ktorom sme si užili najchladnejšie vianočné sviatky za uplynulých 5 rokov.
Medziročné porovnanie ukazuje aj ďalší zaujímavý fakt, ktorý sa týka tzv. mernej spotreby tepla na ohrev teplej vody. Tento ukazovateľ hovorí, koľko tepla potrebujeme na ohrev 1m3 teplej vody. Ide teda o parameter, ktorý demonštruje dosiahnutú energetickú efektívnosť. Práve vďaka tomu, že počas Štedrého dňa je spotreba teplej vody najvyššia v roku, ukazovateľ mernej spotreby dosahuje najnižšie hodnoty. Teda na ohrev 1m3 teplej vody počas Štedrého dňa spotrebujeme najmenej tepla v celom roku. A to až o 20%. Čím to je spôsobené? Ide o potvrdenie starého známeho pravidla, na ktoré však často zabúdame. Čím sa veci robia vo väčšom, tým je možné ich robiť efektívnejšie. To platí tak v priemyselnej veľkovýrobe ako aj v energetike. Zásobovanie teplom prostredníctvom centralizovaných systémov výroby a dodávky tepla umožňuje dosahovať najvyššiu mieru energetickej efektívnosti, efektívnosti využitia palív a tým aj najpriaznivejší vplyv na životné prostredie.
Zdroj: Slovenský zväz výrobcov tepla