Zaznamenali sme najvyšší objem nevymožiteľných pohľadávok spomedzi všetkých 14 skúmaných európskych krajín. Na úplnom chvoste sme v tomto ukazovateli skončili spolu s Maďarskom a Gréckom (každá z krajín mala až 5 % nevymožiteľných pohľadávok). Priemer za celú Európu bol 3 %. A pritom v poslednom období bol u nás badať pozitívny trend. 6 % nesplatných pohľadávok v roku 2014 sa na Slovensku vlani podarilo znížiť na polovicu, na 3 %.
Ilustračné foto: Fotolia.com
Aj disciplína v Európe klesá
Podľa aktuálnej štúdie EOS celkovo klesla platobná disciplína Európanov. Kým vlani sa faktúry preplácali načas v 78 percentách prípadov, tento rok sa ukazuje, že s platbami sa viac mešká. Bolo zaznamenaných 77 % prijatých platieb v stanovenej lehote. Horšie číslo vykázali krajiny ako východnej, tak aj západnej Európy; zhodne o 1 percentuálny bod. EOS štúdia „European Payment Practices“ za rok 2016 bola zostavená na základe odpovedí 3000 respondentov na rozhodovacích pozíciách v 14 európskych krajinách.
Je už na samotnom podnikateľovi, aby si zabezpečil, že získa platby aj od tých zákazníkov, ktorí sa vyhýbajú uhrádzaniu faktúr. Niekedy je to z dôvodu, že skrátka ide o neseriózneho obchodného partnera; niekedy preto, že sám má finančné problémy a jemu odberatelia neplatia alebo často sú to aj zle nastavené platobné procesy v danej spoločnosti.
Zverte sa do rúk profesionálov
Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa manažmentu pohľadávok, pripomína, že dôležité je dohodnúť sa na vyhovujúcich podmienkach už pri samotnom uzatváraní zmluvného vzťahu s obchodným partnerom. „Je dobré zaistiť si vopred, aby v prípade finančných ťažkostí druhej strany bol nastavený čo najhladší proces vymáhania pohľadávok.“ Jednoznačne odporúča obrátiť sa v tomto smere na profesionálov, ktorí sa postarajú o inkaso pohľadávok, a neriešiť tieto skutočne náročné procesy vlastnými silami.
Zdroj: EOS KSI Slovensko