Dlhodobý prepad stavebného sektora, ktorý trvá už od roku 2008, viedol mnoho stavebných firiem k prepúšťaniu. Najviac ohrozené v dobe znižovania stavov boli robotnícke profesie, pretože práve oni (robotníci) tvoria prevažnú väčšinu zamestnancov jednotlivých firiem. Pri rozhodovaní o prepúšťaní technických, manažérskych a ekonomických profesií boli riaditelia jednotlivých profesií opatrní a oveľa viac zhovievaví.
Kvalitný človek je nepostrádateľnou súčasťou týmu, i to potvrdil tento výskum. Viac ako tretina oslovených spoločností potvrdila, že sú profesie, bez ktorých by sa len ťažko obišli a ktoré považujú za kľúčové. Skutočnosť nepostrádateľného človeka potvrdili dve tretiny TOP spoločností, rovnako i firiem veľkých. Medzi malými hráčmi na stavebnom trhu tento fakt odsúhlasilo 29% riaditeľov spoločnosti. „Na príkladoch nepostrádateľných a postrádateľných profesií sa firmy nezhodli. Všeobecne sa ale dá povedať, že medzi nepostrádateľné patria kvalifikovaní, skúsení a spoľahliví zamestnanci. Naopak postrádať spoločnosti môžu nekvalifikované pomocné pracovné sily, ktorých je na trhu s nezamestnanými dostatok,“ okomentoval situáciu autor knihy Filip Bušina.
Pre stavebné firmy je kvalitná pracovná sila takou nepostrádateľnou súčasťou, že kvôli kvalitnému človeku neváhajú pristúpiť k „preťaženiu“ zamestnanca konkurenčnej spoločnosti. „Túto prax potvrdila štvrtina personalistov, uviedli ale tiež, že sa to väčšinou stáva po vzájomnej dohode,“ spresnil informácie Filip Bušina.
Riaditelia firiem, ktorí sa do výskumu zapojili, naopak potvrdili, že len celkom výnimočne využívajú na prácu ľudí, ktorých im ponúkajú agentúry. Najčastejšie sú klientmi sprostredkovateľských agentúr stredné firmy. „Agentúrni zamestnanci sú využívaní sezónne podľa potreby a ich podiel sa mení. Najčastejšie sú najímaní stavební robotníci.“ doplnil výsledky stavebný expert Filip Bušina.
Ing. Filip Bušina, Ph.D., MBA, je expertom na oblasť managementu a personalistiky v stavebníctve. Znalosť detailov managementu a personalistiky v stavebníctve vychádza z jeho doterajších pracovných skúseností, z jeho rozsiahlej dlhodobej teoretickej prípravy v bakalárskom, magisterskom a MBA štúdiu, a tiež z úspešne dokončeného doktorského štúdia (Ph.D.) na Vysokej škole ekonomickej v Prahe.
Kniha ‘Personálny management v stavebníctve ‘ je určená odborníkom z oboru, študentom i širokej verejnosti. Kniha je zameraná na odvetvie stavebníctva a predstavuje zasvätený pohľad do procesov managementu stavebných organizácií. Časovo zahŕňa prevažne obdobie ekonomickej krízy, ktorá stavebníctvo zasiahla významným spôsobom so všetkými negatívnymi dôsledkami. Záber pohľadu je pomerne široký – striedajú sa tu kapitoly veľmi odborného zamerania podložené analýzou štatistických údajov a kapitoly viac-menej popularizačné, ktoré objasňujú a približujú čitateľovi – laikovi pozadie fungovania stavebných organizácií a ich praktík pri snahe uspieť v konkurenčnom boji. Čitateľovi je tak predkladaná kombinácia rôznych pohľadov – makroekonomického a manažerského spolu s kritickými úvahami o prelínaní záujmov politických subjektov so záujmami veľkého stavebného byznysu.
Zdroj a foto: F. Bušina